ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۴۴
ناحیه منو


بازدهی بالای بورس

بازدهی بالای بورس بورس تهران که از ابتدای سال تا دی ماه به دلیل تشدید رکود و افت قیمت‌ها با رخوت و رکود مواجه شده بود، در نیمه دی ماه مسیر خود را تغییر داد و ...

بازدهی بالای بورس

 

بورس تهران که از ابتدای سال تا دی ماه به دلیل تشدید رکود و افت قیمت‌ها با رخوت و رکود مواجه شده بود، در نیمه دی ماه مسیر خود را تغییر داد و به دلیل رفع ابهامات سیاسی و اجرای برجام روی دیگری از خود نشان داد و سبب برگشت سهامداران به تالار شیشه‌ای شد.

به این ترتیب سهامدارانی که با تداوم رکود بورس، از این بازار خارج شده بودند، با رونق دوباره بورس و رشد قیمت‌ها دوباره به این بازار برگشتند و با ورود سرمایه‌های جدید به این بازار، بازدهی‌های خوبی کسب کردند.

تشدید روند صعودی و هیجانی بورس تهران در بهمن ماه باعث شد تا قیمت سهام شرکتها که در ۲ سال گذشته به کف رسیده بود، افزایش یافته و همچنین با تشکیل صف های میلیونی خرید مقابل شرکتها، بورس تهران رکورد شکنی های جدیدی را تجربه کند و موفق به بازپس گیری کانال های از دست داده شود.

همچنین در این ماه در کنار خوش بینی ناشی از بهبود وضعیت اقتصادی و شرایط شرکت‌ها بعد از لغو تحریم‌ها، اخبار و شایعات متعددی در خصوص انعقاد قراردادهای جدید با شرکای خارجی منتشر شد که این اخبار موجب رشد چشمگیر برخی از صنایع بورسی و بازدهی های خیره کننده آنها شد به طوری که شرکتهای خودرویی در بهمن ماه همزمان با رشد بورس روند پرشتابی را آغاز کردند و با کسب بازدهی قابل توجه ۶۰ درصدی در صدر سایر صنایع ایستادند و موجب خوشحالی سهامداران خود شدند.

بر این اساس اقبال گسترده سرمایه گذاران به بازار سهام موجب شد تا شاخص بورس تهران در ۲۰ روز معاملاتی گذشته ۱۱ هزار واحد رشد کرده و با رفتن از کانال ۶۶ هزار و ۵۶۲ واحد به ۷۷ هزار و ۸۸۸ واحد ، رشد خیره کننده ۱۷ درصدی در این ماه را تجربه کرده و از سایر بازارها جلو بیافتد.

به این ترتیب با رشد ۱۷ درصدی بازدهی سرمایه گذاران در بهمن ماه، میانگین بازدهی سهامداران از ابتدای سال تاکنون به حدود ۲۵ درصد رسید.همچنین در این ماه حجم و ارزش معاملات با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی رو به رو شد که نشان دهنده ورود نقدینگی جدید به این بازار است.

این اتفاق موجب شد تا حجم سهام معامله شده با ۱۲۶ درصد رشد به بیش از ۵۰ هزار و ۵۴۰ میلیون سهم برسد و ارزش معاملات هم با رشد ۱۱۶ درصدی عدد ۱۰۱ هزار و ۸۳۶ میلیارد ریال را تجربه کند که این رقم نیز رکورد شکنی جدیدی در دو سال گذشته است.

همچنین هجوم سهامداران به تالار شیشه ای برای خرید سهم موجب شد تا تعداد خریداران سهام در این ماه ۱۱۲ درصد رشد پیدا کند و در رکوردشکنی جدید به بیش از ۷۷۷ هزار نفر بالغ شود.با افزایش ۱۱۲ درصدی تعداد خریداران در بهمن ماه، تعداد کل سهامداران از ابتدای سال تاکنون به بیش از ۳ میلیون و ۳۱۸ هزار نفر رسید که از این میزان یک میلیون نفر تنها مربوط به ماه‌های دی و بهمن است.

علاوه بر این وقوع رخدادهای مهمی در این ماه همچون آغاز مجدد عرضه‌های اولیه و عرضه ۸ درصدی سهام پتروشیمی فجر در کنار توافق بانکها برای کاهش نرخ سود بانکی و رسیدن نرخ سود از ۲۰ به ۱۸ درصد، در تشدید روند صعودی بورس تهران و کسب عملکرد درخشان بورس در دو سال گذشته بی تاثیر نبوده است.

برچسب ها

نظرات شما