ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۳۱
ناحیه منو


بحران مالی شرکت های بیمه

مسعود حجاریان ، رییس انجمن حرفه ای صنعت بیمه در ابتدا ء همایش  گزارش مختصری از فعالیت های انجمن ارائه داد و  بحران مالی شرکت های بیمه را مهمترین چالش صنعت در سال ۹۴ اعلام کرد ...

مسعود حجاریان ، رییس انجمن حرفه ای صنعت بیمه در ابتدا ء همایش  گزارش مختصری از فعالیت های انجمن ارائه داد و  بحران مالی شرکت های بیمه را مهمترین چالش صنعت در سال ۹۴ اعلام کرد و افزود: به دلیل سیاست های دولت در کنترل قیمت ها نرخ بیمه شخص ثالث برای سال ۹۴ تغییری نکرد که بدون شک این عدم افزایش با هیچ مفهوم فنی انطباق ندارد.

وی افزود: با شرایط موجود و عدم افزایش نرخ حق بیمه شخص ثالث حدود ۲۵۰۰میلیارد تومان کسری حق بیمه در سال جاری خواهیم داشت که به نظر می رسد شرکت های بیمه را بحران نقدینگی روبرو کند که اگر تدبیری برای کسر ی منابع اتخاذ نشود صنعت با چالش بزرگی روبرو خواهد شد.

رییس انجمن حرفه ای صنعت بیمه در ادامه از عدم وجود فضای رقابتی و خصوصی سازی به معنای واقعی به عنوان دومین چالش صنعت بیمه یاد کرد و اظهار داشت: ۵۰ درصد بازار بیمه در اختیار بیمه ایران است و رهبری بیمه ایران در صنعت حکمفرماست به گونه ای که سایر شرکت ها باید تابع آن باشند.

حجاریان با اشاره به زیان ۱۶۰۰میلیارد تومانی بیمه ایران در صورت های مالی موجود گفت: وقتی یک شرکت دولتی که به راهبر صنعت بیمه است زیانی معادل چهار برابر سرمایه اش را تجربه می کند، چگونه می توان از سایرین  انتظار سودآوری داشت.

وی در ادامه عدم تنظیم بازار را به دلیل نبودن فضای رقابتی چالش بزرگی دانست و خاطر نشان ساخت : تدبیر رقابت در این بازار منسوخ شده است.

به گفته وی با گرایش شبکه فروش به یک بخش دولتی  و اقدام شرکت دولتی به جذب نمایندگان جدید چگونه می توان انتظار داشت بخش خصوصی سالم فعالیت کند.

حجاریان در ادامه به چالش سوم صنعت بیمه اشاره کرد و خاطر نشان ساخت : نظام تنظیم مقررات در صنعت بیمه بر مبنای روش دولتی است به گونه ای که شورای عالی بیمه با ترکیب دولتی مقررات را مصوب می کند که این امر با قواعد بازار رقابتی در تضاد است.

به گفته وی تنظیم مقررات باید با همکاری سه ضلع دولت ، بخش خصوصی سازمان یافته که عمدتا شامل سندیکاها و سازمان ها و نهادهای خصوصی کسب و کار می شود و ضلع سوم یعنی انجمن های حرفه ای و سازمان های مردم نهاد است صورت می گیرد در حالی که در ایران  تصویب مقررات توسط بخش دولتی و اجرایش بر عهده بخش خصوصی است که روشی کاملا منسوخ شده است.

در ادامه محمد مهدی علوی – عضو هیات مدیره انجمن حرفه ای صنعت بیمه ، ضمن انتقاد از شورای عالی بیمه به دلیل عدم ایفای وظایف قانونی خود طی سال های گذشته خاطر نشان کرد: اگر گزارشات شش ماهه شرکتهای بیمه مطابق با قانون در شورا بررسی می شد مشکلات بیمه توسعه را نداشتیم .

وی با تاکید بر اینکه شورای عالی بیمه به وظایف قانونی خود عمل نکرده است ، گفت: شورای عالی بیمه انعکاس مناسبی از وضع موجود صنعت نداشته است.

علوی  عدم افزایش حق بیمه شخص ثالث در سال جدید را تصمیم نادرستی ندانست و افزود: با توجه به انالیز امار مربوط به حق بیمه ثالث در سال ۹۳ نسبت به ۹۲ عدم افزایش نرخ حق بیمه نادرست به نظر نمی رسد زیرا در شرایطی که نرخ حق بیمه نیزافزایش می یافت شرکت های بیمه با اعمال تخفیف های غیر منطقی خود بخود قیمت را کاهش می دادند .

وی در عین حال با تاکید بر منطقی بودن عدم افزایش نرخ حق بیمه شخص ثالث تنها راهکار رهایی از بحران  را عدم تخفیف های غیر منطقی از سوی شرکت های بیمه دانست و تاکید کرد: در همین جا بهتر است به توافق برسیم که تخفیف ندهیم.

مهرداد خواجه نوری – دبیر کل اسبق سندیکا در ادامه همایش با اشاره به مفاهیمی چون حد نگهداری و توانگری مالی در صنعت بیمه گفت: این مفاهیم وارد صنعت بیمه ایران شده است اما باید دید تا چه میزان با دقت و درایت اجرا شده بنابراین به نظر می رسد بیمه مرکزی باید در تعریف درست این مفاهیم تجدید نظر کند.

وی سپس از مغفول بودن کارگزاران در صنعت بیمه انتقاد کرد و افزود: در تمام دنیا کارگزاران نقش مهمی را در صنعت بیمه ایفا می کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: شرکت های بیمه باید از مهمترین فرصتی که برای انها از طریق تکنولوژی بر بستر آی تی فراهم آمده یعنی core insurance استفاده کنند.

محمد آسوده- مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان و مدیر عامل اسبق بیمه ایران ، در خصوص عدم افزایش نرخ بیمه شخص ثالث گفت: به صورت منطقی حق بیمه باید تابعی از سرمایه باشد بنابراین من معتقد به افزایش هستم که البته این اتفاق نیفتاد .

وی ضمن انتقاد از کسانی که تخفیفات شخص ثالث را توجیهی برای عدم نیاز به افزایش نرخ حق بیمه می دانند ،افزود: اگر چه شرکت های بیمه تخفیف می دهند که عمل نادرستی است اما این عمل غیر منطقی نباید مبنای افزایش حق بیمه باشد.

به گفته وی آمار سال ۹۳ هنوز به طور کامل استخراج نشده است زیرا هنوز آمار خسارات معوق در دست نیست زیرا در بیمه شخص ثالث آمار خسارات معوق با تاخیر استخراج می شود.

در ادامه همایش اولیا ،دبیر کل سندیکای بیمه گران نیز عدم افزایش نرخ بیمه شخص ثالث را خطای استراتژیک بیمه مرکزی در سال جدید خواند.

گفتنی است سپس از محمود امرالهی -مدیر عامل بیمه ایران ، در خواست شد که به انتقاداتی که برنقش شرکت بیمه ایران در بازار بیمه وارد است ، پاسخ دهد که وی حاضر به پاسخگویی نشد.

برچسب ها

نظرات شما

    مهرابی می گوید :

    اگر نرخ بیمه را قسطی کنند کمی از مشکلات مردم و بیمه کاسته میشود