ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۲۳
ناحیه منو


بدهی‌های ایران کاهش یافت

بدهی‌های ایران کاهش یافت ، مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود موسوم به «گزارش رقابت‌پذیری جهانی»، نسبت بدهی‌های دولت به تولید ناخالص داخلی آنها را در 144 کشور جهان مورد بررسی قرار داده و ...

بدهی‌های ایران کاهش یافت ، مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود موسوم به «گزارش رقابت‌پذیری جهانی»، نسبت بدهی‌های دولت به تولید ناخالص داخلی آنها را در ۱۴۴ کشور جهان مورد بررسی قرار داده و رتبه این کشورها را در این زمینه اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، ایران از نظر میزان بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی در پایان سال ۲۰۱۳ در رتبه ۶ این فهرست قرار گرفته است. این رقم برای ایران برابر با ۱۰.۶ درصد اعلام شده است که بدین ترتیب رتبه ایران نسبت به سال گذشته ۳ پله صعود کرده است و میزان بدهی ایران جهان ۰.۱ درصد کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش، کشورها لیبی بدون هیچ بدهی دولتی و کشور عربستان با ۲.۷ درصد بدهی در رتبه های نخست و دوم این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

کویت با ۵.۳ درصد بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی در جایگاه سوم قرار دارد و پس از آن به ترتیب کشورهای عمان با ۷، الجزایر با ۹.۲، ایران با ۱۰.۶، استونیا با ۱۱.۳، شیلی با ۱۲.۲ و امارات با ۱۲.۳ درصد بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی در رتبه‌های چهارم تا نهم قرار دارند.روسیه با نسبت ۱۳.۴ درصد بدهی‌های دولتی پایین‌تر از ایران در رتبه دهم جهان قرار گرفته است.

در رتبه‌های نخست کشورهای بدهکار و دارای مشکل ژاپن، یونان، لبنان، جامائیکا،ایتالیا، پرتغال، ایرلند به چشم می‌خورند؛ ژاپن با ۲۴۳.۲ درصد بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی بدهکارترین کشور جهان اعلام شده است.همچنین آمریکا به عنوان یکی از بدهکارترین کشورهای جهان در رتبه ۱۳۴ قرار دارد؛ درصد بدهی‌های این کشور نسبت به تولیدناخالص داخلی ۱۰۴.۵ درصد تخمین زده شده است.

لازمه خروج اقتصاد ایران از رکود  و حرکت آن به سمت رونق اقتصادی، حذف موانع و سد راهها در مسیر فعالیت کارآفرینان، فعالان اقتصادی و افراد مستعد بسیاری است که در حال تلاش برای یافتن محیطی به منظور بروز این استعدادها هستند و نیز افزایش مشارکت زنان در اقتصاد است.تمرکز اصلی این بسته در سه بخش مهم و اصلی  به مسائل مالی، ارزی و پولی اختصاص یافته که این سه اولویت درست و صحیح انتخاب و اولویت بندی شده اند، زیرا قطعا  تأثیر این سیاستهای بنیادین بر اقتصاد ایران بسیار مهم خواهد بود و اگر این سه حیطه سیاست بد اجرا شوند، هیچ بخش دیگری به شکل صحیح نمی تواند عمل کند. دولت مبتنی بر این بسته پس از ایجاد ثبات در سه بخش بنیادی مذکور قصد دارد تا به حمایت از تولید و توجه به بخشهای واقعی اقتصاد اقدام کند که  این حرکت از یک روند منطقی برخوردار است.

برچسب ها

نظرات شما