ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۰۳
ناحیه منو


بررسی آخرین تغییرات بازارهای مالی

به گزارش حساب من پیرامون تحلیل بازارهای مالی شاخص های فعالیت کارخانجات در چین و منطقه یورو کاهش یافته و اقتصاد ژاپن به طور غیر منتظره وارد رکود شده است. اما تصمیم غیرمنتظره دولت چین ...

به گزارش حساب من پیرامون تحلیل بازارهای مالی شاخص های فعالیت کارخانجات در چین و منطقه یورو کاهش یافته و اقتصاد ژاپن به طور غیر منتظره وارد رکود شده است. اما تصمیم غیرمنتظره دولت چین برای کاهش نرخ بهره و تاکید بانک مرکزی اروپا بر حمایت بیشتر از رشد اقتصادی در کنار گزارش های مثبت اقتصادی امریکا موجب تعدیل نگرانی ها شده و افزایش قیمت سهام و کالا ها را در پی داشته است.شاخص غیررسمی PMI کارخانجات چین از ۵۰.۴ به ۵۰.۰ رسیده که به معنی خاموشی آهنگ رشد فعالیت ها است. در پاسخ به تمام نشانه های اخیر مبنی بر کندی رشد اقتصادی، چین بانک مرکزی این کشور برای نخستین بار از میانه سال ۲۰۱۲ به این سو نرخ بهره را کاهش داده است.

 • کاهش غیرمنتظره نرخ بهره در چین
 • تضعیف شاخص های فعالیت کارخانجات چین و منطقه یورو
 • رکود غیرمنتظره اقتصاد ژاپن
 • انتظار برای جلسه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)
 • انتظار برای اعلام شاخص های قیمت و اشتغال در منطقه یورو

تحلیل بازارهای مالی داخلی

شاخص کل بورس تهران برخلاف روند کاهشی هفت روز کاری اخیر با رشد ۰.۵ درصدی معادل ۳۴۷ واحد، به ۷۵۳۸۹.۶ واحد رسیده است. بانک های ملت و تجارت بیشترین تاثیر مثبت و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بیشترین تاثیر منفی را در تغییرات شاخص داشته اند.ارزش معاملات نیز بیش از هفت درصد افزایش یافته و به ۲۵۵ میلیارد تومان رسیده است. خودروسازان و بانک ها همچون دیروز بیشترین ارزش معاملات را داشته اند.

یک روز مانده به اتمام مهلت توافق شده میان ایران و گروه ۱+۵  در مذاکرات هسته ای، وزرای خارجه ایران و امریکا با حضور هماهنگ کننده گروه ۵+۱ برای پنجمین بار دیدار کرده اند. معاونین وزارت خارجه ایران نیز با نماینده چین، امریکا و معاون وزیر خارجه روسیه به صورت جداگانه دیدار داشته اند. گمانه زنی ها به توافق کلی و یا تمدید زمان مذاکرات وزن بیشتری می دهند.

بانک ها عمدتا افزایش قیمت ها را تجربه کرده و برخی همچون بانک های دی و انصار با صف خرید بسته شده اند. بانک صادرات بیشترین ارزش معاملات را در بین بانک ها داشته، بطوریکه ارزش معاملات امروز صادرات ۲.۵ برابر متوسط یک ماه اخیر بوده و این شرکت پس از سه روز، افزایش قیمت را تجربه کرده است. بیش از ۸۰ درصد از فروشندگان این شرکت معامله گران حقوقی بوده اند.

تمامی خودروسازان و بیشتر قطعه سازان رشد داشته اند. پارس خودرو، گروه بهمن، زامیاد و برخی قطعه سازان با صف خرید بسته شده اند. پارس خودرو نزدیک به دو برابر متوسط یکماه اخیر معامله شده با این حال با صف سنگین خرید بسته شده است. ایران خودرو و سایپا نیز بیش از سه درصد رشد داشته اند.بیشتر پتروشیمی ها افت داشته اند. هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و تاپیکو برای هفتمین روز متوالی و گسترش نفت و گاز پارسیان برای نهمین روز متوالی کاهش قیمت ها را تجربه کرده اند.

معاون وزیر صنعت از پیش‌بینی ۱۳۰۰ میلیارد تومان بهره مالکانه در بودجه سال آینده و عدم تغییر آن نسبت به امسال خبر داده است. وی همچنین از رونمایی طرح جامع فولاد تا پایان آذر خبر داده و ضمن اشاره به کمبودهایی در زنجیره تولید فولاد، به نتیجه رسیدن مذاکرات ۱+۵ را زمینه ای برای رفع این کمبودها و جذب سرمایه گذاری با سرعت بیشتر، دانسته است.مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفته است: “دیر یا زود تحریم ها برداشته خواهند شد و باید آمادگی بین المللی شدن بورس را فراهم کنیم.

در بازارهای مالی ارز و سکه، قیمت ها اندکی افزایش یافته است. دلار در برابر ریال ۰.۱ درصد تقویت شده و هر دلار با ۳۲۴۳ تومان معاوضه می شود. سکه بهار آزادی طرح جدید نیز با رشد ۰.۲ درصدی به ۹۱۶ هزار تومان رسیده است.

برچسب ها

نظرات شما

  younesi panah می گوید :

  ممنون استلفاده کردم

  MAHSA HAGHANI می گوید :

  تغییرات بازارها رو به تقکیک بگذارید هم خوب میشه