ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۵۱
ناحیه منو


بررسی حال و احوال این روز های اقتصاد ایران

بررسی حال و احوال این روز های اقتصاد ایران  شاخص گروه فرآورده‌های نفتی تحت تأثیر بازگشایی نماد شبریز به شدت افت کرده است. بازگشایی نماد این پالایشگاه با افت ۲۰ درصدی  همراه بوده است. این سومین ...

بررسی حال و احوال این روز های اقتصاد ایران

 

شاخص گروه فرآورده‌های نفتی تحت تأثیر بازگشایی نماد شبریز به شدت افت کرده است. بازگشایی نماد این پالایشگاه با افت ۲۰ درصدی  همراه بوده است. این سومین پالایشگاهی بوده که پس از تشکیل مجمع عمومی سالیانه، بازگشایی شده است. شبریز که از جمله پالایشگاه‌های با حاشیه سود بالا در سال ۹۲ بوده، در سال ۹۳ به شدت با کاهش سود مواجه شده به طوری که سود ۲۱۹ ریالی هر سهم آن در سال اخیر، در حدود ده درصد سود سال ۹۲ است. شرکت برای سال ۹۴ سود ۱۸۶ ریالی برای هر سهم پیش‌بینی کرده است.​

شاخص کل بورس تهران پس از چند روز نوسان محدود امروز را با افت ۰.۵ درصد و رسیدن به ۶۴۸۸۱ واحد سپری کرده است. امروز در برخی صنایع همه شرکتها با کاهش مواجه شده بوده‌اند.انبوه سازان که دیروز در اثر گزارش‌های مثبت برخی شرکت‌های گروه با رشد همراه بوده‌اند امروز در جهت مخالف حرکت کرده و کاهش قیمت داده‌اند.

پالایشگاه‌ها با حاشیه سود بسیار کم اما فروش بسیار بالا کار می‌کنند و به همین خاطر نوسان سود آنها تحت تأثیرعوامل مختلف شدیدتر از سایر صنایع می‌باشد. به علاوه سقوط قیمت نفت در سال گذشته و ادامه روند آن در سال جاری شرایط تازه‌ای را در صنعت فرآورده‌های نفتی پدید آورده که با دوران با ثبات قیمت نفت در چند سال قبل متفاوت است. شبریز امروز بیشترین سهم را در کاهش شاخص کل داشته است.

در گروه فرآورده‌های نفتی، دو پالایشگاه مجاز به معامله دیگر یعنی اصفهان و تهران در محدوده مثبت بسته شده‌اند. به جز ایرانول سایر تولیدکنندگان روغن موتور و روانکارهای صنعتی در آخرین معاملاتشان در کف مجاز روزانه بوده است.

 

شرکتهای صنعت مالی شامل بیمه و لیزینگ و بیشتر بانک‌ها کاهش یافته اند. با این حال افت اکثر بانک‌ها کمتر از یک درصد بوده است .گروه قند و شکر از معدود گروه‌های مثبت بازاربوده، نیمی از شرکت‌های این گروه رشد بیش از ۴ درصد داشته‌اند و بیشتر آنها با صف خرید بسته شده‌اند.

اکثر خودروسازان و سازندگان قطعات خودرو در محدوده منفی بسته شده‌اند. ایران خودرو با ۲ درصد کاهش در ۲۴۹۲ ریال بسته شده است. گروه حمل و نقل نیز دیگر گروهی بود که همه شرکت‌های آن با افت همراه بوده‌اند؛ شاخص این گروه ۲.۶ درصد پایین آمده است.

در گروه محصولات شیمیایی نیزعمده شرکت‌ها با افت همراه بوده‌اند. گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱.۱ درصد کاهش از هلدینگ‌های تأثیرگذار بر افت شاخص بوده است. تاپیکو وفارس تقریباً بدون تغییر مانده‌اند.

 

برچسب ها

نظرات شما