ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۱۵
ناحیه منو


بسته شدن صد و پنجاه حساب دولتی

بسته شدن صد و پنجاه حساب دولتی بر اساس سخنان معاون اقتصادی بانک مرکزی کشور، آقای پیمان قربانی، می توان اینگونه برداشت کرد که تا کنون 150 حساب دولتی بسته شده است.وی بیان نمود که تعداد ...

بسته شدن صد و پنجاه حساب دولتی

بر اساس سخنان معاون اقتصادی بانک مرکزی کشور، آقای پیمان قربانی، می توان اینگونه برداشت کرد که تا کنون ۱۵۰ حساب دولتی بسته شده است.وی بیان نمود که تعداد حساب های دستگاه های دولتی کشور مجموعا ۲۲۰ هزار حساب می باشد و هم اینک تعداد ۷۰ هزار مورد از این حساب ها به سامانه نسیم بانک مرکزی کشور انتقال یافته است. وی افزود بر اساس برنامه ریزی ها قرار است تدریجا کلیه حساب های دولتی به سامانه نسیم منتقل شده و تمامی عملیات بانکی حساب های دولتی تنها از طریق سامانه نسیم بانک مرکزی میسر باشد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در بخشی از سخنان خود بیان کرد که تا کنون خزانه داری از عملکرد ۲۲۰ هزار حساب دولتی بی اطلاع بوده و بر آن نظارتی نداشته، اما با اقدامات صورت گرفته توسط بانک مرکزی و راه اندازی سامانه نسیم، از مفاسد مالی احتمالی جلوگیری خواهد شد. هم اکنون تعداد حساب های دولتی به ۷۰ هزار عدد رسیده است و دستمزدهای ۱ و نیم میلیون نفر از کارمندان آموزش و پرورش از طریق بانک مرکزی کشور پرداخت شده است.

پیمان قربانی در ادامه سخنان خود به اقدامات بانک مرکزی در راستای شفاف سازی صورت های مالی بانک های کشور اشاره نمود و اظهار داشت: این اقدام به منظور ارتقای سلامت و تعاملات بین المللی صورت گرفته و در آینده نیز با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت. وی افزود هم اکنون در بانک ها ادارات ریسک و تطبیق ایجاد شده است.

این مقام مسئول همچنین اظهار داشت که پس از تحریم های اعمال شده بر کشور، سامانه های بانکی باز طراحی شده و تلاش شده است و با ایجاد نمونه های بومی، نظام پرداخت بومی سازی شده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی ایران در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد گسترش بانکداری الکترونیکی، سبب کاهش میزان نقدینگی در دست مردم شده است. بدین صورت که ۸.۳ درصد نقدینگی که در گذشته در دست مردم بود، اکنون به ۲.۷ درصد رسیده است. همچنین وی افزود میزان نقدینگی در پایان دی ماه امسال ۱۹۶ هزار میلیارد تومان و پایه پولی ۱۷۲.۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.پیمان قربانی در ادامه صحبت های خود بیان کرد اظهار میرود سال ۹۵ دارای رشد اقتصادی بالای ۷ درصد محاسبه گردد. همچنین بر اساس پیش بینی ها در سال ۹۶ بین ۴ تا ۵ درصد رشد اقتصادی خواهیم داشت.

وی با بیان آنکه در زمان شوک نفتی وارد شده بر اقتصاد کشور، اقدامات مناسب و صحیحی صورت گرفته است، بیان کرد این مساله تاثیر مخربی بر رشد اقتصادی کشور داشته است. همچنین رشد نقدینگی که به ۳۰ درصد رسیده بود، تا پایان دی مال به ۲۶ درصد رسید.

به گفته این مقام مسئول، در شش ماه اول سال ۹۵ شاهد رشد ۷.۴ درصدی اقتصاد در کشور بوده ایم که گروه نفت مسبب اصلی آن بوده است. نیاز است شرایط کافی برای رشد در سایر زمینه ا مهیا گردد. رشد تولیدات ناخالص داخلی کشور ۰.۹ بوده و این روند رشد در بخش صنایع به ۲.۱ درصد رسیده است. اگرچه در سایر زمینه ها نیز شاهد رشد بوده ایم، اما در بخش ساختمانی با یک روند منفی و کاهشی مواجه می شویم.

برچسب ها

نظرات شما