ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۰۴
ناحیه منو


بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال ۹۳

به گزارش حساب من پیرامون بهترین سرمایه گذاری طي يک ماه گذشته ميزان بازدهي بانک ها و بورس از بازارهاي طلا و دلار بيشتر بوده است و اين اتفاق در شرايطي رخ مي دهد که ...

به گزارش حساب من پیرامون بهترین سرمایه گذاری طی یک ماه گذشته میزان بازدهی بانک ها و بورس از بازارهای طلا و دلار بیشتر بوده است و این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که بازدهی بورس طی دو فصل ابتدای سال جاری منفی بوده است. میزان بازدهی بازار سرمایه در دوران نزول شاخص کل، ۲۱ درصد منفی شده بود. اما در یک ماه گذشته و با توجه به رشد بیش از ۲ هزار واحدی، میزان بازدهی بازار سرمایه به ۶ درصد رسید. با این حال میزان بازدهی بازار سرمایه در دی ماه امسال در قیاس با دی ماه سال گذشته همچنان ۱۵ درصد منفی می باشد.

بازدهی بازار در دو ماه گذشته از فصل پاییز نیز ۴.۸ درصد برآورد شده است. در آبان ماه به تنهایی شاخص بورس ۱.۵ درصد مثبت شد تا تداوم دو ماهه روند صعودی بورس امیدواری ها را برای حفظ این روند افزایش دهد.بازدهی ۴.۸ درصدی بورس طی دو ماه از فصل سوم سال نشان می دهد که بازار سرمایه بازارهای موازی دلار و سکه را پشت سر گذاشته است و حتی طی این دو ماه بازار پول را هم مغلوب ساخته است چراکه بازدهی این بازار از نرخ سود بانکی نیز پیشی گرفته است.بازار پول در دو ماه ابتدایی فصل جاری بازدهی ۳.۶ درصدی را تجربه کرده است. در این مدت بازارهای ارز و سکه نیز به ترتیب با بازدهی ۲.۵ درصدی و زیان ۲.۳ درصدی روبه‌رو بوده‌اند.

تحلیلگران بازار اعتقاد دارند با توجه به فضای سیاسی کشور بازارهای مالی با ثبات بالا مانند بانک ها همچنان در اولویت سرمایه گذاری های کوتاه مدت و میان مدت قرار دارد. بورس به دلیل ریسک بالای سرمایه گذاری و وابستگی شدید به تحولات سیاسی با وجود جذب بیش از شش میلیون سهامدار همچنان مطلوبیت بالایی برای سرمایه گذاران خرد ندارد. از سوی دیگر بازار دلار هم از دوران ثبات فاصله گرفته است.

ورود سرمایه گذاران خارجی

جیم اونیل، متخصص بازارهای نوظهور، زمانی که در بنیاد مالی «گلدمن ساکس» کار می‌کرد، ایران را در میان «۱۱ کشور بعدی» قرار داده بود؛ بدین معنی که ایران یکی از ۱۱ کشور جهان با بیشترین توانمندی برای رشد پایدار است.

بخشی از توان ایران در حوزه انرژی نهفته است. مدیر شرکت فکتس گلوبال انرژی (FACTS Global Energy) می‌گوید: تولید گاز در ایران می‌تواند خیره‌کننده باشد. ایران ذخایر بزرگ گاز دارد که هنوز توسعه نیافته است. در واقع ایران بر بستری از ۳۳ تریلیون مترمکعب گاز واقع شده است که ۱۸ درصد از کل گاز جهان را شامل می‌شود. اگر میدان گازی پارس جنوبی را هم به حساب آوریم، ایران بالاتر از روسیه و قطر، بزرگترین کشور گاز خیز جهان خواهد بود.از نظر نفت هم ایران جایگاه بلندی می‌تواند داشته باشد. این کشور دومین سرزمین نفت‌خیز خاورمیانه و ذخیره‌گاهِ ۱۵۷ میلیارد بشکه نفت است. رقم یادشده با ۹ درصد از ذخایر اثبات شده نفت جهان برابری می‌کند.

سی‌ان‌ان در پایان نوشت: برخلاف برخی کشورهای در حال توسعه، زیرساخت‌های توسعه در ایران فراهم است. ایران پانزدهمین کشور تولیدکننده فولاد در جهان است و ساخت خودرو ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. در واقع، ایران دو برابر ترکیه خودرو می‌سازد.اقتصاد ایران در سال‌های پس از تحریم کوچک‌تر شده است. با این حال، کارشناسان می‌گویند اگر بانک‌های ایرانی بتوانند با واحد پولی دلار داد و ستد کنند، پیشرفتی چشمگیر در حوزه مالی و اقتصادی ایران رخ خواهد داد.بخش دیگری که از رفع تحریم‌های ایران سود خواهد برد، بازار است. ایران فعلا از نظر ارزش بازار پس از عربستان در منطقه دومین کشور است. سال گذشته، تنها «امید» به رفع تحریم‌ها سبب شد ارزش بازار ایران ۱۳۰ درصد افزایش یابد.

 

برچسب ها

نظرات شما

    سمیه خوییها می گوید :

    بهترین سرمایه گذاری رو چیه الان؟