ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۴۹
ناحیه منو


بورس در کشورهای خارجی

بورس در کشورهای خارجی بورس در کشورهای خارجی ، یکی از عوامل موثر اقتصاد کشور ما نیز می باشد . چرا که نبض اقتصاد جهان ، در دست بازار بورس کشورهای خارجی و ابر قدرت در ...

چگونه در بورس معامله کنیم ؟

بورس در کشورهای خارجی

بورس در کشورهای خارجی ، یکی از عوامل موثر اقتصاد کشور ما نیز می باشد . چرا که نبض اقتصاد جهان ، در دست بازار بورس کشورهای خارجی و ابر قدرت در زمینه اقتصاد است . هنر یک اقتصاد دان آن است که با تجربه و به روز رسانی اطلاعات اقتصادی خویش ، از جریان اقتصاد جهانی به سود خویش استفاده نماید .

بازار بورس ایران از جهت نو ظهور بودن و اتکا به قیمت جهانی نفت ، به سایر کشورهای خارجی حاشیه خلیج فارس شباهت هایی دارد . از این رو مقایسه بازار بورس ایران با کشورهای این منطقه را مفید دانستیم .برخی اقتصاد دانان پیش بینی می نمایند طی یک سال پس از رفع تحریم های ایران ، حدید ۱ میلیارد دلار سرمایه تجار خارجی وارد بازارهای بورس داخلی شود .

متاسفانه بورس ایران شدیدا به متغیرهای کلان اقتصادی وابسته بوده و به همین جهت سرمایه گذاری در آن دارای ریسک سیستماتیک است .

شاخص پی ای که مقدار کمتر آن نشان دهنده سود آوری بیشتر می باشد در ایران ۵ است ، حال آنکه این میانگین در اکثر کشورا برابر ۱۶ است .

از سوی دیگر ایران ششمین نرخ بهره در جهان را داراست . نرخ بهره ایران برابر با ۲۱% است . همین نرخ در قطر برابر با ۴.۵% ، در عربستان ۲% و در امارات ۱% می باشد .

همچنین ایران از لحاظ نرخ تورم نیز با تورم ۱۶.۲ درصدی نهمین کشور جهان و سومین کشور قاره آسیا است . میزان تورم در کشور امارات برابر با ۴.۴% ، در عربستان ۲.۲% و در قطر ۱.۶% می باشد .

از این آمار می توان نتیجه گرفت که ایران اگرچه دارای بیشترین نرخ تورم است ، اما بخاطر داشتن بیشترین نرخ بهره ، باعث جلب رضایت و جذب سرمایه گذاران خارجی به بازار بورس داخل کشور می گردد .

برچسب ها

نظرات شما