ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۴۱
ناحیه منو


بورس کالا – هفته منتهی به بیست شهریور

در بورس کالا در بازه منتهی به ۱۳۹۳/۶/۲۰ ، بیش از ۴۱۱ هزار تن انواع کالا عرضه ارائه گشته که تنها در حدود نیمی از آن مورد معامله و توجه بود. در طی این مدت ...

در بورس کالا در بازه منتهی به ۱۳۹۳/۶/۲۰ ، بیش از ۴۱۱ هزار تن انواع کالا عرضه ارائه گشته که تنها در حدود نیمی از آن مورد معامله و توجه بود. در طی این مدت ۲۴۳ هزار تن انواع کالا به ارزش ۴۸۸ میلیارد تومان بدون احتساب معاملات مچینگ معامله گردیده که از لحاظ حجم و ارزش معاملات در مقایسه با بازه مشابه هفته گذشته به ترتیب ۲۴ و ۵ درصد افت نشان می دهد.

فولاد خوزستان با فروش ۳۷۵۰۰ تن تختال C به ارزش ۵۶ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را ثبت کرده است. قیمت این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا بدون تغییر بوده و در حال حاضر ۱۵۰۲ تومان/کیلو معامله می گردد. ارزش معاملات این شرکت در بورس کالا طی ۵ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود ۱۵ درصد کاهش یافته است.پالایش نفت تندگویان با فروش ۲۱۵۰۰ تن لوب کات سنگین، لوب کات سبک و وکیوم باتوم به ارزش ۳۱ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات تالار چندکالایی را به خود اختصاص داده است. دو سوم ارزش معاملات آن مربوط به لوب کات سنگین بوده که به قیمت ۱۶۹۱ تومان/کیلو به فروش رفته است. قیمت آن نسبت به هفته قبل اندکی رشد داشته در حالی که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در حدود ۶ درصد افت داشته است ، لوب کات در تولید انواع روان کننده های روغنی استفاده می شود.

ملی صنایع مس ایران در حدود ۲۷۰۰ تن انواع محصولات مسی به ارزش ۲۸ میلیارد تومان به فروش رسانده که بیش از نیمی از ارزش معاملات آن مربوط به فروش ۶۸۰ تن مس مفتول می باشد. هر کیلو از این محصول به قیمت ۲۲۰۵۴ تومان به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۱ درصدی را نشان می دهد. ۴۲۰ تن مس کاتد این شرکت نیز به قیمت ۲۱۳۷۸ تومان/کیلو به فروش رفته است. قیمت این محصولات در مقایسه با هفته گذشته رشد ناچیزی داشته اند. اما قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن افت ۱.۵ درصدی را تجربه کرده و در ۶۸۶۵ دلار بسته شده است. همزمان دلار در برابر ریال تقریبا ۱ درصد تقویت شده است.

آلومینیوم ایران (ایرالکو) ۲۵۵۰ تن از انواع محصولات خود را به ارزش ۲۳ میلیارد تومان به فروش رسانده که از لحاظ حجم و ارزش نسبت به هفته گذشته تقریبا نصف شده است، در حالی که هفته قبل تر عرضه انواع شمش های آلیاژی موجب رشد ۵ برابری حجم و ارزش معاملات این شرکت شده بود. ۶۰۰ تن شمش آلیاژ ADC12 به قیمت ۹۱۳۴ تومان/کیلو مورد دادوستد قرار گرفته که قیمت آن نسبت به هفته قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۳ و ۲۳ درصد رشد داشته است. عرضه محصولات این شرکت در بورس کالا در پنج ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش یافته است.

تالار پتروشیمی در حالی شاهد رشد ۵ درصدی عرضه انواع محصولات شیمیایی بوده که حجم معاملات در این تالار ۱۵ درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافته است. در این تالار ۱۱۰ هزار تن انواع محصولات شیمیایی عرضه شده که تنها ۳۸ درصد از آن با تقاضای خریداران مواجه شده است. ضعف نقدینگی و مشکلات تولید و فروش در صنایع پایین دستی موجب پایین بودن حجم تقاضا در مقابل عرضه محصولات شیمیایی شده است. علیرغم آرام بودن شرایط در این تالار، کماکان برخی محصولات از جذابیت بالایی برخوردار بوده و با افزایش قابل توجهی نسبت به قیمت پایه به فروش می رسند، از آن جمله می توان به پلی اتیلن سنگین دورانی پتروشیمی تبریز و جوش شیرین پتروشیمی شیراز که به ترتیب با افزایش ۱۰ و ۴۳ درصدی نسبت به قیمت پایه به فروش رفته اند، اشاره نمود. پتروشیمی شیراز ۵۰۰ تن جوش شیرین به قیمت ۱۵۷۱ تومان/کیلو به فروش رسانده که قیمت آن نسبت به هفته قبل اندکی افت داشته اما نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است.

در بازار آتی سکه، ارزش معاملات در مقایسه با هفته قبل رشد ۴۷ درصدی را تجربه نموده و به ۱۸۲ میلیارد تومان رسیده است. قیمت قراردادها در دو سررسید دی و اسفند در حدود ۲ و ۳ درصد افت داشته ولی افت قیمت معاملات در دو سر رسید نزدیک تر کمتر بوده است. قراردادهای تحویل شهریور و آبان ماه به ترتیب در حدود ۱ و ۲ درصد نسبت به هفته قبل افت داشته و در قیمت های ۹۳۰ و ۹۳۹ هزار تومان بسته شده اند. به این ترتیب، قیمت قراردادها در بازار آتی سکه به کمترین مقادیر خود تا به اکنون رسیده و کف قیمتی جدیدی را ثبت نموده اند. بهای جهانی طلا در طی هفته گذشته روند نزولی داشته و روز پنج شنبه به کمترین سطح خود طی هشت ماه اخیر رسیده بود. هر اونس طلا با افت قابل توجه ۳ درصدی نسبت به هفته قبل در ۱۲۲۹.۵۳ دلار بسته شده اما دلار در حدود ۱ درصد در مقابل ریال تقویت شده است. انتشار گزارش های امیدوار کننده از بزرگترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا، موجب تقویت دلار شده و سقوط بهای جهانی طلا را به همراه داشته است.از امروز قرارداد آتی سکه سررسید اردیبهشت ۹۴، راه‌اندازی می ‌شود. قراردادهای آتی در اولین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی در دوره گشایش آغاز می شوند. همچنین هفته جاری، شاهد آخرین معاملات آتی سکه سررسید شهریور ماه خواهد بود.

بورس کالای ایران بورس کالا تعریفی مشابه تعریف بورس دارد؛ بورس کالا بازاری است تشکل و سازمان یافته که در آن به طور منظم کالاهای معین با روش‌هایی از قبل تعریف شده مورد معامله قرار می‌گیرند. در این بازار تعداد زیادی عرضه‌کننده و خریدار از طریق کارگزاران اقدام به معامله می‌کنند، در حال حاضر بورس کالا در ایران در چند حوزه فعالیت دارد که البته در حال گسترش در حوزه‌های دیگر نیز است، این حوزه‌ها تحت عنوان رینگ‌های فلزات، پتروشیمی و معاملات مشتقه که فعلا منحصر به معاملات آتی سکه طلا است نام گذاری شده‌اند.

برچسب ها

نظرات شما