ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۱۹ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۱۰:۲۹
ناحیه منو

بورس کالا

در بورس کالا طی هفته منتهی به 30 مرداد 93، 502 هزار تن انواع کالا به ارزش 891 میلیارد تومان بدون احتساب معاملات مچینگ مورد دادوستد قرار گرفته است. در مقایسه با هفته قبل، ارزش ...

بورس کالا

در بورس کالا طی هفته منتهی به ۳۰ مرداد ۹۳، ۵۰۲ هزار تن انواع کالا به ارزش ۸۹۱ میلیارد تومان بدون احتساب معاملات مچینگ مورد دادوستد قرار گرفته است. در مقایسه با هفته قبل، ارزش معاملات افت اندک ۵ درصدی داشته اما حجم معاملات تقریبا بدون تغییر بوده است. در میان عرضه کنندگان انواع کالا، فولاد مبارکه اصفهان بیشترین ارزش معاملات را ثبت کرده و بیش از یک چهارم ارزش کل را به خود اختصاص داده است.

فولاد مبارکه اصفهان در حدود ۱۳۶ هزار تن انواع ورق گرم، سرد و پوشش دار به فروش رسانده است. بیشترین فروش این شرکت مربوط به ورق گرم B می باشد که از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه، بیش از ۳.۵ برابر شده است. قیمت هر کیلو از این ورق در سال ۹۲ بدون تغییر بوده، اما از ابتدای سال جاری با رشد ۴ درصدی به ۱۶۷۰ تومان رسیده است.

نزدیک به ۹۵درصد ارزش معاملات ذوب آهن اصفهان مربوط به فروش ۶۱ هزار تن تیرآهن ۱۴ به قیمت هر کیلو ۱۶۵۴ تومان می باشد. قیمت این محصول در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افت داشته است. فروش این محصول در دو ماهه نخست تابستان سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، نزدیک به دو برابر شده است.

ملی صنایع مس ایران ۵۱۴۰ تن انواع محصولات خود را به ارزش ۵۷ میلیارد تومان به فروش رسانده که از لحاظ حجم فروش ۳۷ درصد رشد داشته اما ارزش آن تقریبا بدون تغییر بوده است. قیمت محصولات آن نسبت به هفته قبل افت ۲ درصدی داشته است. این شرکت ۱۵۸۰ تن کاتد مس به قیمت هر کیلو ۲۱۰۵۹ تومان و ۹۶۰ تن مس مفتول به قیمت هر کیلو ۲۱۷۲۷ تومان به فروش رسانده است. با این حال در روزهای پایانی هفته گذشته، انتشار گزارش مثبت از بخش مسکن امریکا، موجب رشد قابل توجه مس در بازارهای جهانی شده بطوریکه قیمت هر تن مس با رشد بیش از ۲ درصد به بالای مرز ۷۰۰۰ دلاری رسیده است.

پس از سه هفته متوالی، تقاضا برای محصولات شیمیایی کاهش یافته است، با این حال کماکان تعادل نسبی در تالار پتروشیمی برقرار می باشد. در بین عرضه کنندگان این تالار، محصولات پتروشیمی شیراز از زمان تغییر مبنای قیمت گذاری محصولات شیمیایی از دلار مبادله ای به دلار آزاد، با افزایش چشمگیر تقاضا مواجه شده اند. ۵۰۰ تن جوش شیرین این شرکت به قیمت هر کیلو ۱۶۰۱ تومان، به صورت رقابتی و رشد قیمتی ۴۶ درصدی و ۳۰۰ تن کربنات سدیم سبک آن نیز به قیمت ۹۷۹ تومان و افزایش قیمتی ۳۴ درصدی به فروش رفته است. براساس صورت های مالی پتروشیمی شیراز، محصولات یاد شده سهم کمی از فروش را به خود اختصاص داده و نوسان های قیمتی چشمگیر این محصولات، تاثیر قابل توجهی بر فروش کل ندارد.

متوسط قیمت تسویه قراردادهای آتی سکه بهار آزادی در مقایسه با هفته قبل اندکی کاهش یافته و ارزش معاملات به ۱۱۸ میلیارد تومان رسیده که نسبت به هفته قبل تقریبا بدون تغییر است. ارزش کل معاملات در مرداد ماه جاری ۵۳۵ میلیارد تومان بوده که کمترین مقدار از ابتدای سال جاری می باشد. لازم به ذکر است ارزش معاملات از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل نصف شده است. ارزش معاملات قرارداد تحویل شهریورماه با اندکی کاهش در ۹۵۲ هزار تومان بسته شده است که کمترین قیمت در یک ماهه اخیر می باشد. بهای جهانی طلا طی هفته روند نزولی داشته و به کمترین سطح خود در دو هفته اخیر رسیده است. با این حال روز جمعه در پی افزایش مناقشات میان روسیه و اوکراین بخشی از افت تعدیل شده و شب گذشته با افت هفتگی ۱.۸ درصد در ۱۲۸۰.۶ دلار در هر اونس بسته شده است.

 

برچسب ها

نظرات شما