ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۷ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۱۶:۲۵
ناحیه منو


بیشترین اجاره‌نشینان تهرانی‌اند

 شهریور امسال با بیشترین حجم معاملات مسکن روبه‌رو خواهیم بود،شروع فصل جدید اندکی بازار آرام و ساکت می‌شود و دوباره در دی‌ماه رونق معاملات را شاهد خواهیم بود. در این باره نیز برخی مسوولان دولتی ...

 شهریور امسال با بیشترین حجم معاملات مسکن روبه‌رو خواهیم بود،شروع فصل جدید اندکی بازار آرام و ساکت می‌شود و دوباره در دی‌ماه رونق معاملات را شاهد خواهیم بود. در این باره نیز برخی مسوولان دولتی و وزارت راه و شهرسازی هم معتقدند امسال افزایش قیمتی در نیمه دوم سال نداریم و امسال، سال افزایش قیمت مسکن نیست.

بیشترین اجاره‌نشینان تهرانی‌اند

آمار موجود از میزان قراردادهای منعقد‌شده مسکن سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ نشان می‌دهد تعداد اجاره‌نشینان در تهران بیش از دیگر شهرهای کشور است. طبیعی است که کلانشهری همچون تهران با وجود ۱۲ میلیون جمعیت و این تعداد ساخت و ساز، بیشترین اجاره‌نشین را به خود اختصاص دهد و به تبع آن بیشترین میانگین قیمتی اجاره مسکن را داشته باشد؛ میانگین قیمتی که حداقل ۷۰۰ هزار تومان در ماه را به خود اختصاص می‌دهد.

حال به نظر می‌رسد برای تعادل قیمت نرخ اجاره‌بها بهتر است دولت و بخش‌های مربوطه وارد میدان شوند و وعده‌های فعال‌سازی صنعت اجاره را اجرایی کنند. بر این اساس بیش از ۳۴ درصد از معاملات اجاره‌نشینی ۱۰‌ماهه سال گذشته در استان تهران صورت گرفته و تهرانی‌ها را صدرنشین کرده است.

بر این اساس کل آمار اجاره مسکن در سال ۱۳۹۱ حدود ۵۵۰ هزار مورد و همین معاملات در سال ۱۳۹۲ به بیش از ۵۸۰ هزار مورد رسید. بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی مرکز آمار ایران نیز ۲۲ درصد شهرنشینان مستاجر هستند و این در حالی است که سال ۱۳۹۱ حدود ۶۸.۴  درصد خانوارهای شهری با رشد ۱.۵ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۰ صاحبخانه بوده‌اند. این آمار نشان می‌دهد هر ساله بر تعداد مستاجران افزوده شده است. بر اساس بررسی‌های آماری طی چهارماهه امسال از میان ۷۳۵ هزار و ۱۹۱ معامله انجام‌شده در این مدت بیش از ۲۴۸ هزار مورد مربوط به قراردادهای اجاره خانه بوده است. این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد افزایش داشته و همین نشانه رونق بازار مسکن خواهد بود.

میانگین اجاره‌بها ۷۰۰ هزار تومان

به گفته برخی کارشناسان و مشاوران املاک تهران،‌ نگاهی به بازار اجاره مسکن در سال جاری نشان می‌دهد میانگین اجاره‌بهای ماهانه در تهران حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است،‌ در حالی که در چند سال اخیر در تهران ودیعه واحدهای مسکونی نیز رو به افزایش بوده است اما پس از افزایش ناگهانی قیمت مسکن در سال ۱۳۹۱ بیشتر مالکان خواستار دریافت اجاره‌بها شدند و کمتر تمایل به دریافت ودیعه‌های زیاد دارند. نگاهی به بازار نیمه‌رکود تابستان و پس از رمضان به نظر می‌رسد نرخ اجاره مسکن در سال جاری افزایشی نداشته باشد.

برچسب ها

نظرات شما