ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۱۲
ناحیه منو


بیکاران باسواد مهمترین مشکل کنونی جامعه

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان را ۱۸.۹ درصد و بالاتر از متوسط کشوری اعلام کرده و گفته است: نیمی از دانشجویان و فارغ‌ التحصیلان نقشی در تولید و ارزش ...

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان را ۱۸.۹ درصد و بالاتر از متوسط کشوری اعلام کرده و گفته است: نیمی از دانشجویان و فارغ‌ التحصیلان نقشی در تولید و ارزش افزوده کشور ندارند.کوروش پرند می‌گوید: ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو و فارغ التحصیل در کشور وجود دارد که از این تعداد پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر غیر فعالند.

 

وی با بیان اینکه رشته‌های دانشگاهی موجود متناسب با نیاز بازار کار کشور نیست، بیشترین نرخ بیکاری را مربوط به رشته‌ کامپیوتر با ۲۷.۲ درصد و کمترین نرخ بیکاری را مربوط به بخش خدمات حمل و نقل با ۱.۷ درصد ذکر می‌کند.

به گفته پرند، آخرین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان کشور ۱۸.۹ درصد است که از این تعداد ۱۲.۹ درصد مرد و ۳۱.۳ درصد زن هستند.در همین زمینه، رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش ‌آموختگان جهاد دانشگاهی، نظر دیگری در این خصوص ارائه می‌دهد.

محمدرضا پورعابدی – بیکاری دانش‌آموختگان را یکی از چالش‌ها و مشکلات اساسی کشور می‌داند و معتقد است: نرخ بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی حدود دو برابر نرخ بیکاری افراد معمولی است.

وی نرخ بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی را بر اساس آمار غیررسمی تا ۳۰ درصد اعلام کرده و می‌افزاید: آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما همین میزان نیز آمار مناسبی برای کشور نیست.

پورعابدی با بیان اینکه افراد تحصیلکرده فرصت‌های شغلی مناسبی در اختیار ندارند، دلیل این امر را عدم طراحی شغل‌های نوین و عدم کسب توانمندی‌های لازم از سوی فارغ التحصیلان در دوران تحصیل می‌داند.به گفته وی، افراد باید در زمینه انتخاب رشته تحصیلی خود دقت کرده و با برنامه‌ریزی پیش بروند‌ تا پس از کسب توانمندی‌های لازم، قدرت ورود به بازار کار را به دست آورند.

کارشناسان حوزه کار ضمن هشدار نسبت به افزایش روز افزون تعداد متقاضیان بازار کار و فارغ التحصیلان بیکار، تاکید دارند که برای توسعه اشتغال و کاهش بیکاری در گام نخست باید شرایط کار در کشور فراهم شده و تولید و صنعت مورد حمایت دولت قرار بگیرد.

ابوالفضل فتح‌ اللهی – نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور می‌گوید: بیش از ۷۰ درصد بیکاران، افراد تحصیلکرده هستند و اگر دولت بخواهد کاهش نرخ بیکاری سریع‌تر اتفاق بیفتد باید به بخش صنعت و فعال شدن کارخانه‌ها کمک کند تا جذب نیروهای جویای کار در آنها صورت گیرد.

وی می‌افزاید: برای تحول بازار کار و ایجاد اشتغال باید امنیت سرمایه‌گذاری در کشور فراهم و جلوی واردات بی‌رویه گرفته شود.

به اعتقاد فتح اللهی بازار کار زمانی تکان خورده و دچار تحول خواهد شد که تولید کالاهای سرمایه‌ای در پیش گرفته و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال شود.

نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران، ایجاد بازارهای رقابتی، اصلاح سیستم بانکی و گمرکی و افزایش صادرات را در کاهش نرخ بیکاری و تحقق برنامه‌های اشتغالزای دولت موثر می‌داند.

صرفنظر از مقوله بیکاری فارغ التحصیلان و آمار آن، ایجاد فرصتهای شغلی برای جویندگان کار موضوعی است که در دستور کار دولت قرار دارد. دولت درصدد است تا با اجرای طرح‌های اشتغالی و برنامه‌هایی که به این منظور پیش‌بینی کرده به خلق فرصتهای شغلی جدید در کشور بپردازد و نیاز متقاضیان کار را تامین کند اما تامین فرصتهای شغلی نیازمند منابع اعتباری است و باید ساز و کار تحقق این هدف پیش‌بینی شود.

دولت در لایحه بودجه امسال ۲۰ هزار میلیارد ریال برای اشتغال جوانان در نظر گرفت که مجلس این اعتبار را تا سقف ۴۰ هزار میلیارد ریال افزایش داد تا به تحقق برنامه‌های اشتغال دولت کمک کند هرچند که با در نظر گرفتن هزینه‌های ایجاد یک شغل، چنین اعتباری پاسخگو نخواهد بود.

علیرضا محجوب – دبیرکل خانه کارگر، با اشاره به اعتبار ۴۰۰۰ میلیارد تومانی پیش‌بینی شده برای توسعه اشتغال در کشور، امیدوار است که دستکم ۱۰۰۰ میلیارد تومان آن برای حمایت از فارغ‌التحصیلان بیکار کشور اختصاص یابد.

او با تایید وجود بیش از چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجوی مشغول تحصیل و آماده ورود به بازار کار می‌گوید: این افراد با داشتن تحصیلات بالا توقع کار دارند اما دولت هم در فشار است و توان مالی بالایی ندارد.

محجوب همچنین از آمار رو به افزایش تعداد بیکاران زن در بازار کار خبر داده و می‌گوید: زنان جوینده کار نرخ بیکاری بالاتری دارند و پس از آنها فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند.

به گزارش ایسنا، تحلیلگران بازار کار بر این باورند که با توجه به حجم بالای تقاضای کار در کشور،‌ ایجاد شغل تنها وظیفه وزارت کار نیست و همه وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیربط از بخش پتروشیمی و نفت و گاز گرفته تا صنعت، معدن و تجارت باید به کمک بیایند.

در بحث منابع پیش‌بینی شده برای توسعه اشتغال نیز این مبالغ به تنهایی پاسخگوی ایجاد شغل نیست بلکه بانکها هم باید در زمینه نقدینگی و تزریق وام به بخش‌های صنعت و تولید پیشقدم شوند.

در حال حاضر وزارت کار مصمم است تا طرح ارتقاء شایستگی حرفه‌ای دانشجویان و دانش آموختگان را که با رویکرد رفع نیاز بازار کار در شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده و ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیز از سوی مجلس برای ‌آن مصوب شده است به اجرا در آورد.

وزارت کار همچنین در نظر دارد با توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط و مشاغل خرد و خانگی گام موثری در جهت ایجاد اشتغال پایدار و توانمندسازی زنان، جوانان و فارغ التحصیلان بیکار بردارد.هم اکنون بخش اعظمی از شهرکهای صنعتی در معرض تعطیلی و رکود قرار دارند و تنها با ۴۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند در حالی که اگر دولت این شهرکها را فعال کند،‌ حجم وسیعی از فارغ التحصیلان بیکار و متقاضیان کار امکان جذب پیدا می‌کنند.

برچسب ها

نظرات شما

    یکتا می گوید :

    بهر حال دولت باید برای بیکاران مخصوصابیکاران تحصیل کرده در جامعه فکر اساسی کند