ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۴۷
ناحیه منو


تاثیرات اقتصادی کریسمس در کشورهای مختلف جهان

کریسمس در کشورهای مختلف جهان بعث رونق کسب و کارهای کوچک شده و بانک مرکزی امریکا یا فدرال رزرو در پایان آخرین جلسه خود در سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام کرده که در مورد افزایش احتمالی ...

کریسمس در کشورهای مختلف جهان بعث رونق کسب و کارهای کوچک شده و بانک مرکزی امریکا یا فدرال رزرو در پایان آخرین جلسه خود در سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام کرده که در مورد افزایش احتمالی نرخ بهره رویکردی “صبورانه” خواهد داشت. آخرین باری که فدرال رزرو از کلمه “صبوری” استفاده کرد تقریبا ۱۱ سال پیش یعنی ژانویه ۲۰۰۴ و در دوره رئیس معروف این نهاد آلن گرین اسپن بود. در آن زمان، صبوری فدرال رزرو نزدیک به ۶ ماه طول کشید و این نهاد نرخ بهره را از ۱ به ۱.۲۵ درصد افزایش داد که در نهایت در یک دوره تقریبا دو ساله به ۵ درصد رسید.

فدرال رزرو به روشنی به بهبود اوضاع اقتصادی و بازار کار اشاره کرده و تاثیر سقوط بهای نفت بر نرخ تورم را موقتی می داند. فدرال رزرو در بیانیه های اخیر خود این عبارت را تکرار می کرد که نرخ بهره برای مدت قابل توجه (considerable time) در سطح ۰ تا ۰.۲۵ درصد بافی می ماند. اما ابن بار، متن بیانیه تغییر کرده به طوری که می گوید “بیانیه قبلی” که در آن گفته شده بود نرخ بهره برای مدت قابل توجه پایین می ماند  با رویکرد جدید (این بیانیه) هماهنگ است. یعنی فدرال رزرو، با دقت و وسواس مثال زدنی، عملا عبارت مهم considerable time را حذف کرده تا بتواند به آرامی لحن بیانیه را برای افزایش احتمالی نرخ بهره در آینده نزدیک آماده کند. این نوع تغییر، احتمالا بسیاری از سیستم های خودکار معاملاتی (Automated Trading) مبتنی بر پردازش “هوشمند” اخبار را به اشتباه انداخته است.

تصمیمات فدرال رزرو چهارشنبه شب به وقت تهران اعلام شد و تا روز جمعه اکثر ارزهای عمده از جمله یورو، پوند، و ین ژاپن نسبت به روز سه شنبه در مقابل دلار تضعیف شده بودند. طلا ازشروع هفته ضعیف بود و بیشتر افت هفتگی ۲.۱ درصدی قبل از جلسه محقق شده بود. یک گزارش در روز دوشنبه نشان داد که تولیدات صنعتی امریکا بیشتر از انتظار افزایش یافته و ظرفیت مورد استفاده صنعت به بالای ۸۰ درصد رسیده است. هرچه ظرفیت خالی صنایع کم می شود، شانس ایجاد فشارهای تورمی افزایش می یابد. در عین حال، گزارش دیگری در همان روز از افت غیر منتظره فعالیت کارخانجات نیویورک حکایت داشت که اولین کاهش بعد از یک سال محسوب می شود. سرعت رشد در ماه های اخیر هم به نسبت بسیار بالا بود.

در منطقه یورو، شاخص PMI فعالیت کارخانجات آلمان بیش از انتظار افزایش یافته و از ۴۹.۵ به ۵۱.۲ رسیده است. اعداد بالای ۵۰ نشانه رشد فعالیت ها است. شاخص های اعتماد به کسب و کار موسسات ZEW و IFO  آلمان هم افزایش داشتند. مهمتر از این، بانک مرکزی آلمان، که پرنفوذ ترین نهاد در تصمیمات بانک مرکزی اروپا یا ECB محسوب می شود، اعلام کرده از اقدامات بیشتر ECB برای تحریک رشد اقتصادی حمایت می کند. بانک مرکزی اروپا اخیر از آمادگی برای خرید گسترده دارایی ها سخن گفته اما همیشه این تصور بود که آلمان به طور سنتی با چنین اقداماتی مخالفت کند. به همین جهت، اعلام حمایت آلمان غیر منتظره و برای بسیاری دلگرم کننده بود اگرچه آلمان به طور مستقیم به برنامه خرید دارایی ها اشاره نکرده است.

در چین، افت شاخص غیر رسمی PMI کارخانجات بیش از انتظار بوده و بعد از شش ماه بار دیگر به زیر مرز ۵۰ باز گشته است. کاهش فعالیت کارخانجات با  سایر نشانه ها در مورد کندی رشد اقتصادی چین هماهنگ است.

قیمت تمام فلزات غیر آهنی بورس فلزات لندن از جمله مس، آلومینیوم، و روی کاهش یافته است. آلومنیوم با ۲.۴ درصد افت به ۱۸۷۹ دلار/تن رسیده است. سرب ۵.۹ درصد کاهش یافته و در ۱۸۶۵ دلار/تن بسته شدن است. سنگ آهن بعد از افت های شدید امسال در مرز ۷۰ دلار/تن نوسان می کند. اوره گرانول فوب خاورمیانه برای دومین هفته افزایش یافته و با رشد ۱.۸ درصدی به ۳۲۲ دلار / تن رسیده است. اوره طی دو هفته ۴.۵ درصد رشد کرده است.

قیمت نفت برنت و WTI به نسبت افت های هفته های اخیر نسبتا با ثبات بود. بهای هر بشکه نفت برنت به زیر ۶۰ دلار هم رسید اما در پایان هفته در ۶۱.۳۸ دلار بسته شد که تنها ۰.۸ درصد کمتر از هفته قبل است. سبد نفتی اوپک تا روز پنجشنبه نسبت به پنجشنبه قبل ۶.۹ درصد کاهش داشت در حالی که قیمت قراردادهای برنت و WTI روز جمعه افزایش داشتند. در تازه ترین تحولات، وزیر انرژی قطر در حاشیه کنفرانسی در امارات، تولیدکنندگان خارج از اوپک را مسئول عرضه زیاد معرفی کرده و آن ها را به کاهش تولید فراخوانده است. به گفته وی بازار با ۲ میلیون بشکه در روز مازاد عرضه مواجه است.

افزایش آخر هفته بهای نفت به رشد قیمت سهام بورس های کشورهای حوزه خلیج فارس کمک کرده است. شاخص اصلی بورس دوبی روز یکشنبه جهش ۹.۹ درصد داشت تا رشد شاخص نسبت به چهارشنبه به ۲۲ درصد برسد. این شاخص تا پیش از شروع دوره رشد بیش از ۲۰ درصد از بیشینه سال خود پایین تر آمده بود. شاخص کل بورس تداول عربستان ۵ درصد افزایش یافته تا مجموع رشد سه روز به ۱۶ درصد برسد. قیمت سهام درقطر، کویت، و مصر نیز افزایش یافته است. شاخص کل بورس تهران نیز روز شنبه برای دومین بار طی سه روز کاری افزایش داشت.

نوسانات شدید روبل روسیه به مرحله تازه ای رسیده است. ارزش رویل روز دوشنبه به ۶۵ روبل به ازای هر دلار رسیده بود اما روز سه شنبه  با سقوط ۲۰ درصدی به رکورد ۸۰ روبل به ازای هر دلار رسید، پیش از اینکه بخشی از رشد جبران شود. در پاسخ، بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را به طور غیر منتظره از ۱۰.۵ به ۱۷.۰ درصد افزایش داد تا با کاهش شدید نقدینگی بتواند سقوط روبل را کنترل کند. نیمی از درآمد دولت روسیه از فروش نفت است که بهای آن طی نزدیک به شش ماه ۴۵ درصد کاهش داشته است. حساسیت روبل نسبت به سایر صادرکنندگان نفت بیشتر بوده که یک بخش آن به  محدودیت های اعمال شده از سوی غرب بر سر بحران اوکراین مربوط می شود. به دلیل این محدودیت ها، بسیاری از شرکت ها و نهادهای روسیه قادر به گرفتن وام های بین المللی برای تامین نیازهای کوتاه مدت خود نیستند. به علاوه، تورم موجب افزایش غیر عادی تقاضا برای واردات شده و کندی عرضه ارز از سوی صادرکنندگان هم به برهم خوردن عرضه و تقاضا دامن زده است. کاهش ارزش روبل تا زمانی که موجب تضعیف عمومی اطمینان نسبت به سایر اقتصادهای در حال توسعه نشده باشد مسئله جدی محسوب نمی شود.

این هفته، روزهای معاملاتی به دلیل تعطیلات کریسمس کوتاه تر است. در امریکا، احتمالا فروش خانه های موجود کاهش یافته اما فروش خانه های نوساز بیشتر شده است. سفارشات برای کالاهای با دوام، بدون احتساب بخش پر نوسان حمل و نقل، احتمالا ۱.۱ درصد افزایش یافته است. سفارشات ماه قبل همین مقدار کاهش یافته بود. برآورد اولیه از آمار تولیدات صنعتی ژاپن نیز این هفته اعلام می شود.

 • تغییر لحن بیانیه فدرال رزرو هم زمان با نزدیک شدن به زمان افزایش نرخ بهره
 • افزایش شاخص های سهام در خاورمیانه بعد از افزایش آخر هفته بهای نفت
 • افزایش قیمت اوره، کاهش قیمت فلزات
 • کاهش روزهای معاملاتی در آستانه کریسمس
 • انتظار برای آمار سفارشات کالاهای بادوام امریکا

برچسب ها

نظرات شما

  Angeli می گوید :

  I found myself nodding my noggin all the way thghruo.

  malihe s. می گوید :

  mamnon

  fariborz zahedi می گوید :

  hich tsiri nemizare vaghti modiriat kalan o doroste

  saeed aghajani می گوید :

  oropa ba barname rizi be moshkel bar nemikhore

  برنامه ریزی اقتصادی در اروپا و امریکا بر اساس اصول ومنطق است وتغیر سال مشکلی در اقتصاد مردم ایجاد نخواهد کرد