ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۳۹
ناحیه منو


تاثیر فناوری بر قاره آفریقا

تاثیر فناوری بر قاره آفریقا شاید اینگونه به نظر برسد که صحبت از یک انقلاب صنعتی چهارم مبتنی بر فناوری از ذهن مردم کشورهای در حال توسعه نظیر گینه فاصله بسیار زیادی دارد. در این کشور ...

تاثیر فناوری بر قاره آفریقا

شاید اینگونه به نظر برسد که صحبت از یک انقلاب صنعتی چهارم مبتنی بر فناوری از ذهن مردم کشورهای در حال توسعه نظیر گینه فاصله بسیار زیادی دارد. در این کشور به طور حتم، مشکلات اساسی وجود دارد، نظیر فقر، کمبود انرژی یا زیرساخت های لازم که نیازمند مدیریت است. کشوری نظیر گینه تازه «ابولا» را به عنوان یکی از سخت ترین اپیدمی های دنیا پشت سر گذاشته است.

واقعیت این است که این دنیای جدید بسیار گیج و مبهوت کننده، اغلب فرصت های بسیاری را در اختیار کشورهایی نظیر کشور ما قرار می دهد. سرعت تحول در ابداعات و نوآوری ها چشم انداز غلبه بر برخی از بزرگترین مشکلاتمان را با سرعت بالاتر و بهره وری بیشتر در مقایسه با آنچه پیشتر انجام داده ایم، پیش روی ما می گذارد.

برخی از مسائلی که کشورهای غربی دیگر نگرانی ای در قبال آن ها ندارند، نظیر روشنایی معابر یا تأمین برق مورد نیاز شهروندان برای روشن کردن لپ تاپ یا همین گوشی هوشمندی که شاید با استفاده از آن در حال خوانده این مقاله باشید، در برخی کشورهای در حال توسعه، اغلب تجملات غیرضروری به شمار می آید. با این وجود، این فناوری است که به ما اجازه تغییر شرایط را می دهد – و اوضاع را بسیار سریعتر از آنچه بسیاری از ما شاید تنها چند سال پیش تصور می کردیم، تغییر می دهد.

«نیازی نیست تا اشتباهات کشورهای غربی را تکرار کنیم»

فناوری های به سرعت در حال تغییر، همچنین به این معناست که کشورهای نوظهوری چون گینه ممکن است انتخاب های بهتری درباره چگونگی روند توسعه داشته باشند. نیازی نیست تا ما نیز همان اشتباهاتی را مرتکب شویم که کشورهای غربی در انقلاب های صنعتی پیشین مرتکب شده بودند.

به جای اینکه صرفا به سوزاندن سوخت های فسیلی قرن های گذشته مشغول باشیم و محیط زیست را آلوده کنیم می توانیم مسیر متفاوتی را انتخاب کرده و با این کار نه تنها شرایط بهتری برای محیط زیستمان فراهم آوریم، بلکه با عبور از فناوری های قدیمی تر، تغییراتی واقعی را برای کشورمان به ارمغان آوریم.

با درس گرفتن از گذشته و به کارگیری برخی از بهترین راهکارها و اقدامات عملی جهان، بعضی از بزرگترین چالش ها را می توان به فرصت هایی ناب تبدیل کرد. گینه کشوری با منابع غنی و ظرفیت های بسیار است اما دهه ها رخوت و بی تحرکی و البته حاکمیت بد گریبانگیر آن شده است که نسل های پیاپی را محکوم کرده تا در فقر زندگی کنند. امروز، ما این فرصت را داریم تا ثروت منابع معدنی و کشاورزی خود را که مورد بهره برداری قرار نگرفته اند در جهت دستیابی به توسعه پایداری حقیقی مورد استفاده قرار دهیم.

انرژی پاک چطور می تواند زندگی را دگرگون سازد

مردم شهر «کوناکری» پایتخت گینه ۵ سال است که تقلا می کنند تا روشنایی خانه هایشان وصل شود و مشاغل محلی نیز برق مورد نیاز برای ادامه فعالیت حرفه ای خود را در اختیار نداشته اند. اما هم اکنون، به لطف سد آبی جدید «کالتا» (Kaleta)، ما ایجاد تغییر را آغاز کرده ایم و در حال عرضه فناوری های انرژی پاک به شهرها و مناطق مهم کشور هستیم. ما موفق شده ایم با بهره گیری از راه حل خلاقانه، مطمئن و قابل تأمین انرژی خورشیدی، روشنایی را به خیابان ها، خانه ها، مدارس و مراکز بهداشتی-درمانی محلی در سراسر گینه هدیه دهیم. این مسائل برای غرب بسیار پیش پا افتاده است اما در کشوری در حال توسعه نظیر کشور ما، امری دگرگون کننده است.

این یک پیشرفت مهم است. اما کشور ما نیازمند تلاش و اقدامات بیشتری در این حوزه است. اقداماتی بسیار بیشتر.

به همین دلیل است که با ساخت دومین و البته پیشرفته ترین سد آبی در «سوآپیتی» (Souapiti)، نه تنها امیدواریم که جریان برق را برای خانه ها و مشاغل سراسر گینه فراهم آوریم، بلکه به زودی به دنبال صادرات برق به همسایگان خود خواهیم رفت- تا با این اقدام، آن انسجام و همبستگی منطقه ای که آفریقا بدان نیازمند است را تقویت کنیم.

برچسب ها

نظرات شما