ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۴۱
ناحیه منو


تازه ترین آمار نرخ بیکاری

روابط عمومی مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ بیکاری تابستان سال جاری، ۱۰.۹ درصد است که نسبت به بهار ۱۳۹۴، ۰.۱ درصد افزایش یافته است،بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این ...

روابط عمومی مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ بیکاری تابستان سال جاری، ۱۰.۹ درصد است که نسبت به بهار ۱۳۹۴، ۰.۱ درصد افزایش یافته است،بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص،نسبت به تابستان سال قبل ۱.۴ درصد و نسبت به بهار ۱۳۹۴، ۰.۱ درصد افزایش یافته است.

در تابستان سال جاری، ۳۸.۹ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۳) ۱.۷ درصد و نسبت به فصل گذشته (بهار ۱۳۹۴)، ۰.۹ درصد افزایش یافته است.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۳.۴ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۳۹۴ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۳) ۳.۲ درصد و نسبت به بهار ۱۳۹۴، ۱.۰ درصد افزایش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در تابستان ۱۳۹۴، ۸.۵ درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر و…) کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند.

این در حالی است که ۴۱.۰ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر، ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در تابستان ۱۳۹۴، بخش خدمات با ۴۸.۶ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۲.۲ درصد و کشاورزی با ۱۹.۲ درصد قرار دارند.

برچسب ها

نظرات شما