ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۳۱
ناحیه منو


تحلیل افت بازار در هفته گذشته

به گزارش حساب من شاخص کل بورس در ادامه روند کاهشی سه روز گذشته خود ۰.۶ درصد معادل ۴۰۶.۶ واحد افت کرده و به ۶۷۶۴۴.۳ واحد رسیده است. شاخص کل هم وزن نیز ۶۲.۷ واحد ...

به گزارش حساب من شاخص کل بورس در ادامه روند کاهشی سه روز گذشته خود ۰.۶ درصد معادل ۴۰۶.۶ واحد افت کرده و به ۶۷۶۴۴.۳ واحد رسیده است. شاخص کل هم وزن نیز ۶۲.۷ واحد کاهش یافته است. در حالی که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و ایران خودرو بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشته‌اند، از سوی دیگر هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از افت بیشتر شاخص کل جلوگیری کرده است.

تحلیل افت بازار در هفته گذشته

ارزش کل معاملات بورس و فرابورس نزدیک به ۲۳۵ میلیارد تومان بوده که ۵۱ درصد آن مربوط به معاملات عمده است و تنها ۸۸.۵ میلیارد تومان آن به معاملات عادی سهام اختصاص دارد. در میان صنایع، خودروسازان و در بین شرکت‌ها، پارس خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند.

در گروه حمل و نقل تنها حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس رشد داشته است. حفارس پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه خود روز دوشنبه بازگشایی شده و با اقبال سهامداران مواجه شده است. این شرکت که تمام معاملات امروز آن در سقف مجاز روزانه انجام شده، طی دو روز گذشته موفق به کسب بازده ۱۷.۷ درصدی شده است. امروز نیز حفارس صورت‌های مالی سه ماهه سال مالی جاری را منتشر کرده و طی این مدت برای هر سهم ۴۴ ریال سود شناسایی کرده است. این در حالیست که شرکت فوق در سال گذشته برای هر سهم ۲۴ ریال زیان محقق کرده بود.

ارزش سهام کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در چهارمین روز افت متوالی ۴.۵ درصد کاهش یافته و با صف فروش بسته شده است.

تمامی خودروسازان افت داشته‌اند. طی معاملات امروز ۶۶.۸ میلیون سهم پارس خودرو مورد داد و ستد قرار گرفته است. امروز پارس خودرو در حالی ۳.۷ درصد افت داشته که در یک ساعت انتهایی معاملات با صف فروش همراه بوده است. بزرگترین خودروساز کشور یعنی ایران خودرو پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه، امروز یازگشایی شده و افت ۹.۴ درصدی داشته است. ایران خودرو در سال منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۳ برای هر سهم ۵۰۲ ریال سود محقق نموده و تنها ۱۶ ریال آن را تقسیم نموده است.

در حالی که نماد دوازده بانک به دلیل برگزاری مجامع عمومی سالیانه متوقف می‌باشد، تنها نماد باز گروه بانک‌ها، بانک گردشگری، برای پنجمین روز متوالی در محدوده منفی معامله شده و ۴.۴ درصد افت داشته است. ارزش سهام این بانک در پنج روز گذشته نزدیک به ۱۷ درصد کاهش یافته است.

در حالی که اغلب تولیدکنندگان محصولات شیمیایی افت داشته‌اند اما هلدینگ یتروشیمی خلیج فارس با مشارکت ۹۶ درصدی خریداران حقوقی، ۰.۸ درصد رشد داشته است.

ظهر امروز پتروشیمی پردیس با انتشار اطلاعیه‌ای پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۹۴ بر اساس عملکرد نه ماهه را ۳۵۰۸ ریال اعلام نموده که نسبت به آخرین پیش‌بینی قبلی، ۱۲ درصد کاهش داشته است. پتروشیمی پردیس در سال مالی گذشته برای هر سهم ۱۴۰۰ ریال سود محقق کرده بود.

به گزارش رویترز، صادرات نفت ایران به چین در ماه ژوئن روزانه ۶۷۱.۸ هزار بشکه بوده که نسبت به ماه می ۲۹.۶ درصد و نسبت به میانگین یک سال گذشته، ۲۶.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.در بازار سکه و ارز، دلار با ۰.۴ درصد رشد ۳۲۴۸ تومان رسیده است اما هر سکه بهار آزادی طرح جدید با ۰.۲ درصد افت ۸۶۳ هزار تومان معامله می‌شود.

برچسب ها

نظرات شما