ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۶:۰۱
ناحیه منو


تحلیل اقتصادی بازار

تحلیل اقتصادی بازار اوايل هفته با انتشار اخبار ضعيف اقتصادي از چين و سپس گزارش مايوس کننده صندوق بين المللي پول بازارهاي سهام با کاهش ارزش دارايي ها مواجه بودند. تداوم افت قيمت نفت و نزديک ...

تحلیل اقتصادی بازار
اوایل هفته با انتشار اخبار ضعیف اقتصادی از چین و سپس گزارش مایوس کننده صندوق بین المللی پول بازارهای سهام با کاهش ارزش دارایی ها مواجه بودند. تداوم افت قیمت نفت و نزدیک شدن به کف ۱۲ ساله نیز عامل نگرانی دیگری بود که به سقوط بیشتر بازار ها دامن می زد. اما در ادامه و در  اواخر هفته، برخی از بانک های مرکزی جهان از افزایش محرک های اقتصادی به منظور مقابله با آشفتگی در بازار ها خبر دادند. اعلام این تصمیم کاهش سطح ریسک در بازار ها را به دنبال داشته که منجر به بازگشت اعتماد سرمایه گذاران به بازار های سهام و افت قیمت طلا گردیده است.

شاخص Nikkei 225 ژاپن با اعلام اجرای محرک های پولی گسترده تر از سوی بانک مرکزی این کشور در روز پنج شنبه با رشد ۵.۴ درصدی مواجه گردید. وجود نشانه های قوی مشابه از سوی بانک مرکزی اروپا نیز بازارهای سهام قاره سبز را با رشد همراه کرد و شاخص Stoxx 50 رشد ۳ درصدی را ثبت نموده است. با افزایش تقاضا برای دارایی های پر ریسک تر، بهای طلا کاهش یافته؛ بطوریکه قیمت جهانی فلز زرد اواخر هفته افت داشته تا کمی از جهش ۱.۱ درصدی روز چهارشنبه را اصلاح نماید، با این حال در نهایت با رشد هفتگی ۰.۷ درصدی در ۱۰۹۷.۰ دلار/اونس بسته شده است. ادامه این روند برای هفته پیش رو می تواند برای بازار طلا حائز اهمیت باشد.

تقویت امکان اجرای محرک های پولی برای بازار انرژی مثبت تلقی شده به طوریکه اواخر هفته قیمت جهانی نفت خام رشد چشمگیری داشته است. این جهش قیمتی به گونه ای بوده که نه تنها افت اوایل هفته را جبران نموده بلکه بالاتر از قیمت های هفته قبل بسته شده است. بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با رشد ۱۱.۲ درصدی در ۳۲ دلار و ۱۸ سنت و نفت خام WTI امریکا با ۹.۴ درصد رشد ۳۲ دلار و ۱۹ سنت دادوستد شده است.
هرچند به عقیده برخی کارشناسان تغییر در سطح تقاضای واقعی نفت دلیل رشد قیمت ها نبوده، اما بارش بی سابقه برف در ایالت های شرق امریکا و یخبندان شدید در روزهای اخیر می تواند تقاضا در بازار انرژی را در روزهای آتی تقویت نماید. به هر نحو، بهبود قیمت نفت به افزایش ارزش سهام شرکت های مربوط به انرژی کمک کرده تا با افزایش تقاضای سرمایه گذاران روند نزولی بازار های سهام امریکا نیز تغییر کند.

تحت تاثیر این رویدادها بورس فلزات لندن نیز شاهد رشد قیمت ها بوده به طوریکه قیمت هر شش فلز غیر آهنی به طور محسوسی رشد داشته است. هر تن فلز مس با رشد ۲.۵ درصدی ۴۴۷۱.۰ دلار دادوستد شده است. قیمت هر تن سنگ آهن تحویل یک ماهه CFR چین ۳.۴ درصد رشد داشته و بالای مرز ۴۰ دلاری بسته شده است.

 

تازه ترین برآورد ها از کندی رشد اقتصاد چین
اوایل صبح سه شنبه در چین گزارش رشد اقتصادی در سه ماهه چهارم (فصل زمستان) منتشر شده که کمتر از انتظار کارشناسان بوده است. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی با ۰.۱ درصد کاهش به ۶.۸ درصد رسیده که کمترین مقدار طی تقریبا هفت سال اخیر است. ضعف هر چه بیشتر اقتصاد چین در کنار سقوط قیمت ها در بازار سهام و ارزش یوان موجب تشدید نگرانی ها از وخیم تر شدن شرایط شده و شانس اجرای گام های جسورانه تر از سوی سیاست گذاران را بالا برده است.

پس از آن، گزارش دلسرد کننده دیگری از کارخانجات چین منجر به تقویت انتظارات کارشناسان درخصوص نیاز به ادامه محرک های اقتصادی برای ممانعت از عمیق تر شدن رکود شده است. رشد تولیدات صنعتی چین در ماه دسامبر نسبت به سال قبل ۵.۹ درصد بوده که از پیش بینی ها و از رقم ماه قبل یعنی ۶.۲ درصد کمتر است.

 

انتظار صندوق بین المللی پول از نرخ رشد اقتصادی
جدیدترین برآورد صندوق بین المللی پول در خصوص نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی دلسرد کننده بوده است. این نهاد پیش بینی کرده نرخ رشد در سال جدید به ۳.۴ درصد برسد که ۰.۲ درصد کمتر از پیش بینی قبلی است. کندی رشد اقتصادی چین و تاثیر منفی آن بر بازارهای مالی دلیل اصلی این تعدیل عنوان شده است.

 

تضعیف بخش ساختمان بزرگترین اقتصاد جهان
گزارش عصر چهارشنبه اداره آمار امریکا نشان داد که آمار صدور پروانه های ساختمانی بهتر از پیش بینی کارشناسان بوده است. رقم این شاخص برای ماه دسامبر ۱.۲۳ میلیون واحد در سال بوده که هر چند کمی پایین تر از ماه قبل است اما به علت عملکرد بهتر از برآورد ها خبر چندان منفی برای بازارهای مالی به شمار نمی رود. با این همه، آمار آغاز احداث بنا دلسرد کننده بوده است. در حالی که کارشناسان انتظار داشتند رقم این شاخص با کمی رشد همراه باشد اما به طور غیر منتظره ای ۲.۵ درصد کاهش یافته و به ۱.۱۵ میلیون واحد در سال رسیده است. این موضوع حاکی از کاهش شتاب این صنعت در زمان ورود به سال نو میلادی می باشد.

 

تورم ماهانه منفی در امریکا
براساس گزارش عصر چهارشنبه وزارت کار آمریکا، شاخص قیمت مصرف کننده امریکایی برای ماه دسامبر در پی کاهش هزینه های مربوط به بخش انرژی و غذایی به طور غیر منتظره ای کاهش داشته و کاهش ۰.۱ درصدی را نسبت به ماه قبل ثبت کرده است. به عقیده کارشناسان در صورت تداوم این روند دستیابی فدرال رزرو به نرخ تورم هدف می تواند با مشکل مواجه گردد. مهمتر آنکه، این موضوع بر تصمیم اعضای فدرال رزرو در نشست ماه مارس در خصوص افزایش نرخ بهره تاثیر گذار است.

این شاخص بدون احتساب بخش های پرنوسان انرژی و مواد غذایی نیز کمتر از انتظار و دلسرد کننده بوده است. این شاخص تنها رشد ۰.۱ درصدی را ثبت نموده که ۰.۱ درصد پایین تر از پیش بینی ها و نرخ ماه قبل است.

 

نشست بانک مرکزی اروپا
روز پنج شنبه شورای تصمیم گیری بانک مرکزی اروپا (ECB) به حفظ نرخ بهره در سطح ۰.۰۵ درصد فعلی رای مثبت داد تا از سپتامبر ۲۰۱۴ (نزدیک به دو سال) ثابت مانده باشد. این نرخ کمترین میزان در حداقل دو دهه اخیر محسوب می شود. ماریو دراگی رئیس این نهاد در پایان توجه سرمایه گذاران را به نشست ماه مارس معطوف کرده است. به گفته وی تحول قابل توجه در سیاست های این نهاد و حمایت های هر چه بیشتر از مهمترین موضوعات مطروحه این نشست خواهد بود.

 

تازه ترین برآوردها از حجم فعالیت کارخانجات اروپا
روز جمعه شاخص های PMI آلمان، فرانسه و کل حوزه یورو منتشر شده که از کاهش سرعت فعالیت ها حکایت دارد. این شاخص ها نسبت به ماه قبل کاهش داشته و به ترتیب به ۵۰.۰ ، ۵۲.۱ و ۵۲.۳ واحد رسیده اند. در شاخص PMI رقم ۵۰ مرز بین رشد و رکود فعالیت ها است. احتمال اجرای سیاست های پولی گسترده تر علاوه بر رشد سهام در بورس های اروپایی، به شدت موجب تضعیف یورو شده به طوریکه تنها در روز جمعه نزدیک به ۱ درصد در برابر دلار تضعیف شده و به ۱.۰۷۹۶ به ازای هر دلار رسیده است.

 

کاهش خوش بینی ها به بزرگترین اقتصاد حوزه یورو
سه شنبه شاخص اطمینان به کسب و کار موسسه ZEW آلمان نشان داد که خوش بینی به آینده اقتصاد نسبت به ماه قبل کاهش داشته با این حال، بیش از پیش بینی کارشناسان است. رقم این شاخص برای نخستین ماه سال میلادی جدید ۱۰.۲ واحد بوده در حالی که برآورد کارشناسان ۸.۲ واحد بوده است.

 

رشد شاخص های قیمت در کنار کاهش نرخ بیکاری بریتانیا
براساس گزارش ظهر سه شنبه اداره آمار انگلستان، نرخ سالانه تورم در ماه دسامبر ۰.۲ درصد بوده که بهتر از پیش بینی ها و ۰.۱ درصد ماه قبل است. بدین ترتیب نرخ تورم پس از ۱۰ ماه بیشترین فاصله را از محدوده صفر می گیرد تا اندکی از نگرانی ها در خصوص ایجاد تورم منفی کاسته شود. بالا رفتن هزینه های حمل و نقل خصوصا در بخش هوایی دلیل اصلی ترین افزایش تورم بوده است.

همچنین، شاخص قیمت خرده فروشی (RPI) بیش از برآورد کارشناسان و ۱.۲ درصد رشد داشته که ۰.۱ درصد بیشتر از ماه قبل و بیشترین سطح یازده ماه اخیر است. شاخص قیمت خرده فروشی تنها کالا و خدماتی را که توسط اکثریت خانوار ها به منظور مصرف خریداری شده اند اندازه گیری می نماید و شامل هزینه های جاری مسکن که از شاخص CPI حذف می گردند، نیز می باشد.

نرخ بیکاری انگلستان برای پنجمین ماه متوالی افت داشته و به ۵.۱ درصد رسیده که پایین ترین سطح در حدود ۱۰ سال اخیر است. در شرایطی که تحلیلگران انتظار داشتند در سطح ۵.۲ درصد ماه قبل ثابت مانده باشد.

 

مجمع جهانی اقتصاد (WEF)
مجمع جهانی اقتصاد از چهارشنبه در داووس (دهکده ای کوهستانی حوالی زوریخ سوئیس) به مدت چهار روز با حضور سران و وزیران اقتصادی بازرگانی بیش از ۹۰ کشور جهان آغاز به کار نمود. طی سال های اخیر این اجلاس از اهمیت دوچندانی برخوردار شده و رنگ و بوی سیاسی بیشتری به خود گرفته است. صحبت روزنامه نگاران با مقامات طی برگزاری اجلاس به طور وسیعی صورت می گیرد که نقطه نظرات آنان می تواند برای بازارها حائز اهمیت باشد. تمرکز بر پیشرفت تکنولوژی های جدید به عنوان خاستگاه انقلاب صنعتی جدید جهان محور اصلی گفتگو ها بوده است. وزیر خارجه به همراه رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران نیز در شرایطی در این اجلاس حضور داشتند که هفته گذشته تحریم های غرب علیه ایران لغو شده است. صحبت های ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا در خصوص تداوم سیاست های حمایتی بر حوزه یورو و بدهی مالی یونان از نکات مورد توجه بازارهای مالی بوده است. خانم لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول نیز از نگرانی ها در خصوص تضعیف اقتصاد چین و جلوگیری از آشفتگی بازارها صحبت نموده است.

 

مهمترین رویدادهای هفته پیش رو
عصر جمعه در امریکا، وزارت بازرگانی اولین برآورد از رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ (فصل پاییز) را منتشر می کند. . انتظار می رود تولید ناخالص داخلی با نرخ سالانه ۰.۸ درصد افزایش یافته باشد که در این صورت ۱.۲ درصد کمتر فصل قبل خواهد بود. نرخ رشد پاییز نیز از ۱.۵ به ۲ درصد تعدیل یافته است. رشد اقتصاد امریکا در شرایطی کند می شود که اقتصاد اروپا احتمالا وارد رکود شده و رشد اقتصادی در چین به سرعت آرام می شود. آمار فروش خانه های نوساز و قولنامه ای نیز طی این هفته منتشر خواهد شد. شاخص اعتماد مصرف کننده نیز عصر سه شنبه اعلام می شود که احتمالا اندکی بهبود یافته است.

در اروپا نیز گزارش موسسه IFO آلمان روز دوشنبه منتشر می شود که احتمالا نشان خواهد داد که میزان اطمینان به دورنمای رشد اقتصادی در میان مدیران بخش کسب و کار آلمان کمی کاهش یافته است.

برچسب ها

نظرات شما