ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۶:۵۵
ناحیه منو


تحولات اقتصاد ایران

تحولات اقتصاد ایران در هفته جاری دلار با افت ۰.۴ درصد به ۳۴۶۴ تومان رسیده و سکه بهار آزادی طرح جدید که در اواسط هفته همگام با بهای جهانی طلا رشد کرده بود؛ در ادامه هفته ...

تحولات اقتصاد ایران

در هفته جاری دلار با افت ۰.۴ درصد به ۳۴۶۴ تومان رسیده و سکه بهار آزادی طرح جدید که در اواسط هفته همگام با بهای جهانی طلا رشد کرده بود؛ در ادامه هفته قسمتی از این رشد را تعدیل کرده و در نهایت با ۰.۶ درصد رشد به ۱۰۳۵۰۰۰ تومان رسیده است.

در هفته جاری عمده شرکت‌های کوچک بازار با افزایش قیمت مواجه شده اند درحالی که شرکت‌های بزرگتر با افت قیمت همراه بوده اند. شاخص کل بورس در هفته اخیر کم نوسان بوده و اندکی کاهش یافته در حالی که شاخص کل هم وزن برای دومین هفته متوالی افزایش یافته و به بیشینه دو سال اخیر خود نزدیک شده است. احتمال از سرگیری صادرات سیمان به عراق و افزایش مشوق‌های مالیاتی مهمترین اخبار هفته جاری بوده‌اند.

شاخص کل بورس تهران طی هفته جاری ۰.۵ درصد افت کرده وبه ۷۸۰۳۳.۸ واحد رسیده است. ارزش کل معاملات بورس و فرابورس بالغ بر ۱۹۶۸ میلیارد تومان بوده  که نسبت به هفته گذشته بیش از ۴۳ درصد رشد داشته است. گروه خودروسازی همچنان در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد و بیش از ۳۶ درصد ارزش کل معاملات به این گروه اختصاص داشته است. از سوی دیگر گروه ابزار پزشکی و تنها شرکت این گروه یعنی کنتورسازی ایران با ۸.۵ درصد افت، ضعیفترین بازده هفتگی را در میان تمامی صنایع داشته است.

خودروسازان

در حالی که در بیشتر روزهای هفته قیمت سهام شرکت‌های گروه خودرو و ساخت قطعه نوسان‌ زیادی را تجربه کرده‌اند. با این حال شاخص این گروه ۲.۲ درصد رشد هفتگی را به ثبت رسانده است. انتشار خبر پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی شرکت ایران خودرو دیزل و در پی آن افزایش سرمایه ایران خودرو موجب رشد ارزش سهام این دو شرکت و به تبع آن رونق گرفتن معاملات این گروه شده است. به طوری که شرکت‌های ایران خودرو، ایران خودرو دیزل، سایپا و سرمایه‌گذاری سایپا به ترتیب بیشترین ارزش معاملات هفتگی را در بین تمامی شرکت‌ها داشته‌اند. خودرو و خاور به ترتیب ۱۳.۴ و ۸.۶ درصد رشد داشته‌اند. رینگ سازی مشهد که اخیرا افزایش سرمایه ۲۰۵ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را به ثبت رسانده، پس از بازگشایی با اقبال سهامداران مواجه شده و در معاملات این هفته بیش از ۳۳ درصد رشد داشته است. از سوی دیگر سایپا آذین با افت ۱۳.۱ درصدی، ضعیفترین بازده هفتگی را در بین نمادهای این گروه رقم زده است.

رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از نهایی شدن همکاری سیتروئن و سایپا خبر داده و گفته: “حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده تولید مشترک سیتروئن و سایپا وارد بازار ایران می شود”. به گفته وی ویژگی این قراردادها این است که باید درصد قابل توجهی از تولیدات کشور وارد بازارهای بین‌المللی شود تا از این طریق بتوان به خشی از بازار خودرو منطقه دست یافت.

محصولات کاغذی

گروه محصولات کاغذی با رشد ۱۴.۴ درصد بیشترین بازده هفتگی را در بین تمامی صنایع رقم زده است. صنایع کاغذسازی کاوه تمامی روزهای هفته را با صف خرید به پایان رسانده و کارتن ایران نیز که تا روز سه‌شنبه با صف خرید هراه بوده، پس از ارسال نا‌مه شفاف‌سازی در خصوص عدم تغییر با اهمیت در پیش‌بینی سودآوری، در آخرین روز هفته با صف فروش بسته شده است.

این هفته جلسه معارفه گروه صنایع کاغذ پارس با اهالی بازار سرمایه برگزار شده و یکشنبه آینده تعداد ۱۳۱.۶ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از کل سهام این شرکت برای اولین بار در فرابورس و با نماد چکاپا عرضه خواهد شد.

اقتصاد کلان

اولین جلسه شورای پول و اعتبار در سال ۹۵ که با دستور بررسی موضوع تعلق سپرده قانونی به سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری، اصلاح آئین‌نامه نگهداری اوراق بازرگانی، دستورالعمل افتتاح حساب سپرده ریالی برای اشخاص خارجی برگزار شده بود، بدون هیچ مصوبه‌ای پایان یافته است.

بنابر آمار منتشر شده از سوی پایگاه خبری کمیسیون اروپا، مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ماه فوریه امسال با ۲۲ درصد رشد نسبت به فوریه ،۲۰۱۵ به ۱.۲۳۲ میلیارد یورو رسیده است. بر اساس این گزارش، صادرات اتحادیه اروپا به ایران در فوریه ۲۰۱۶ رشد ۲۵ درصدی و واردات این اتحادیه از ایران رشد ۳۵ درصدی داشته است.

به گزارش مرکز آمار ارزش دلاری صادرات محصولات بخش صنعت در زمستان ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۴.۵ درصد و نسبت به پاییز ۹۴ نیز ۲۴.۶۳ درصد رشد داشته است. همچنین ارزش دلاری واردات صنعتی در زمستان ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵.۷۷ درصد افت و نسبت به پاییز ۹۴، ۱۵.۵۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

نمایندگان مجلس به منظور هدفمندسازی معافیت‌ها و شفاف‌سازی حمایت‌های مالی دولت، سازمان امور مالیاتی را موظف کرده‌اند که مالیات با نرخ صفر را جایگزین معافیت‌های قانونی کند. براساس قانون مالیات‌های مستقیم برای حمایت از تولید داخلی، درآمد صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و نیز واحدهای تولیدی که اشتغال ایجاد کند با مالیات نرخ صفر محاسبه می‌شود. همچنین بنا به تصویب وکلای ملت، خرید و فروش ارز توسط بانک‌ها و صرافی‌های مجاز؛ مشمول مالیات برارزش افزوده نمی‌گردد و سود تفاوت نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات نیز از هر گونه مالیات معاف است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از تک رقمی شدن نرخ تورم تا اوایل فصل پاییز امسال خبرداد و گفت: امسال نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم کاهش می‌یابد.

به گزارش بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی سال ۹۴ مبلغ  ۲۶۳.۴ هزار میلیارد تومان معادل ۶۳.۱ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با سال قبل ۲۷.۲ درصد افزایش داشته است. همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۹۴ معادل ۱۰۰.۳ هزار میلیارد تومان بوده که حاکی از تخصیص ۳۸.۱ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی است. همچنین ۸۲.۲ درصد از کل تسهیلات بخش صنعت و معدن با هدف تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است.

صندوق توسعه ملی به منظور افزایش ۱۰ میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی تصمیم به پرداخت دو هزار میلیارد تومان تسهیلات صادراتی با نرخ ١۶ درصد و بازپرداخت یک ساله گرفته است.

صنایع

به گفته مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، به منظور تأمین مواد اولیه و پرداخت بخشی از مطالبات کارخانجات قند چغندری و نیشکری از دولت که ناشی از مابه التفاوت قیمت شکر خام و قیمت فروش شکر استحصالی است، صدور مجوز واردات حدود ۵۰۰ هزار تن شکر خام به عنوان مواد اولیه کارخانه‌ها که چغندرقند و نیشکر کشاورزان را خریداری کرده‌اند، در دست اقدام است. وی همچنین گفته: “از آنجایی که عمده شکر موجودی فعلی، مربوط به کارخانه‌های نیشکری است، این کارخانه‌ها مکلف هستند که شکر خود را کماکان براساس قیمت مصوب سال گذشته عرضه کنند و بدین ترتیب افزایش قیمت نخواهیم داشت.”

معاون فنی و زیر‌بنایی شرکت راه‌آهن از توافق با شرکت ذوب‌آهن اصفهان به منظور خرید ۴۰ هزار تن ریل در چارچوب حمایت از تولید داخلی خبر داده است. این خرید با نرخ ۶۰۰ یورو/ تن انجام خواهد شد.

به گفته رئیس انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان کاشی و سرامیک در حال حاضر ۲۰۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک در انبار کارخانجات‌ مانده است که معادل مصرف بیش از یک سال کشور است.

معاون وزیر اقتصاد آلمان در نشست مشترک با ایران ضمن اعلام آمادگی آلمان برای صاف کردن تمام بدهی‌هایش به ایران خاطرنشان کرد که وزارت اقتصاد آلمان به بانک‌های کشور اعلام کرده برای گسترش روابط با طرف ایرانی وارد عمل شوند. وی همچنین گفته ایران قول داده است به زودی بدهی ۵۰۰ میلیون یورویی خود به بیمه هرمس را بپردازد. قبلا نیز معاون وزیر اقتصاد کشور از حل مشکلات مربوط به بدهی ایران به بیمه هرمس آلمان خبر داده پیش‌بینی کرده حجم همکاری‌های ایران با بیمه هرمس تا سطح هفت میلیارد یورو افزایش یابد.

بنا بر اعلام فرماندار بغداد، صادرات برق ایران به استان بصره که چند هفته پیش به علت بدهی طرف عراقی متوقف شده بود، از سر گرفته شده است. همچنین بر اساس اعلام شورای استان بصره، ساخت خط لوله انتقال گاز از ایران به عراق در مراحل نهایی خود قرار دارد. بر اساس قرارداد امضاشده، ایران روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه‌های برق بصره ارسال خواهد کرد.

بنابر اعلام مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، این بانک با طرح راه‌اندازی لیزینگ مسکن موافقت کرده و به زودی شورای پول و اعتبار آن را مورد رسیدگی قرار خواهد داد.

در جلسه‌ای که بین تولیدکنندگان سیمان و وزیر صنعت برگزار شده، مقرر گردیده به منظور جلوگیری از دمپینگ سیمان در بازار عراق، صادرات این محصول برای کارخانه‌های داخلی سهمیه‌بندی شود تا قیمت صادراتی افزایش یابد. ۵۰ درصد صادرات سیمان ایران در سال گذشته به مقصد عراق صورت گرفته است.

سفر رییس جمهور کره

در این هفته رییس جمهور کره جنوبی در صدر هیأتی متشکل از ۲۳۶ نفر از مسئولان و رؤسای بزرگترین شرکت‌های کره‌ای وارد کشورمان شده است. این نخستین سفر رییس جمهور کره جنوبی به ایران از زمان برقراری روابط سیاسی میان دو کشور است. رییس جمهور در مراسم استقبال رسمی ازهمتای کره‌ای خود گفته: “حجم روابط تجاری ایران و کره جنوبی اکنون ۶ میلیارد دلار است و دو طرف تصمیم گرفته‌اند که این میزان را به سطح سه برابری یعنی ۱۸ میلیارد دلار افزایش بخشند.”

در این سفر بین دو کشور قردادها و تفاهم‌نامه‌های متعددی در زمینه کاهش تلفات شبکه برق و هوشمندسازی آن و احداث خطوط انتقال ۷۶۵ کیلوولتی به ارزش تقریبی ۱۰ میلیارد دلار، توسعه همکاری‌های دریایی و کشتیرانی، مدیریت هوشمند آب و ایمنی سدها، احداث ۱۵۰۰ مگا وات نیروگاه‌های حرارتی با راندمان بالا، انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، بهره‌برداری از خط لوله انتقال زیردریایی گاز ایران به عمان، توسعه و تکمیل فازهای پارس جنوبی، فروش LNG، ساخت راه‌آهن اصفهان اهواز، همکاری‌های بانکی و بیمه‌ای به امضا رسیده است.

برچسب ها

نظرات شما