ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۱۶
ناحیه منو


تخلفات پدیده شاندیز چیست ؟

به گزارش حساب من پیرامون موضوع داغ این روز ها:تخلفات پدیده شاندیز چیست ؟ رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه مطابق قانون حکم ساخت و ساز در اراضی کشاورزی تخریب است، گفت: پدیده ...

به گزارش حساب من پیرامون موضوع داغ این روز ها:تخلفات پدیده شاندیز چیست ؟ رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه مطابق قانون حکم ساخت و ساز در اراضی کشاورزی تخریب است، گفت: پدیده شاندیز علاوه بر تغییر کاربری اراضی کشاورزی مبادرت به عرضه غیرقانونی سهام در خارج از بورس کرده است. قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور در مورد اقدامات ساخت و ساز غیرمجاز پدیده شاندیز در اراضی کشاورزی گفت: این شرکت دارای دو تخلف در حوزه اراضی کشاورزی و مالی است. وی با بیان اینکه شرکت مذکور در حومه مشهد و در کنار شهر شاندیز حدود ۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی بسیار مرغوب را تبدیل به ساختمان کرده است، افزود: متاسفانه این کار با همکاری شهرداری و صدور مجوز برای ساخت در اراضی کشاورزی انجام شده است.

 -وزارت جهاد کشاورزی تنها شاکی پدیده شاندیز است

وی در پاسخ به این سؤال که پدیده شاندیز حدود ۳ سال قبل کارش را شروع کرده، چرا در همان ابتدا جلوی پیشروی کار گرفته نشد، گفت: از ابتدای شروع کار این شرکت در سال ۹۰، وزارت جهاد کشاورزی تنها دستگاهی بود که علیه آن شکایت کرد ولی سایر سازمان‌ها ورود پیدا نکردند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور بیان داشت: درباره موضوع ساخت و ساز پدیده شاندیز در اراضی کشاورزی دو پرونده تنظیم شده یکی علیه خود شرکت به دلیل ساخت غیرمجاز در اراضی کشاورزی و دیگری علیه شهرداری که پروانه غیرمجاز برای ساخت صادر کرده و در حال حاضر هم در حال پیگیری و رسیدگی به این موضوع هستیم.افشار بیان داشت: پدیده شاندیز با حمایت برخی سازمان‌ها کار خود را بطور غیر مجاز شروع کرد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور بیان داشت: تاکنون چند بار پرونده تخلفات شاندیز به شورای عالی شهرسازی و معماری رفته، ضمن اینکه شورای مذکور مصوب کرده که به هیچ عنوان اراضی کشاورزی نباید تغییر کاربری دهند.

-تخلف پدیده شاندیز در عرضه سهام خارج از بورس

وی با بیان اینکه علاوه بر تخلف تغییر کاربری اراضی کشاورزی، پدیده شاندیز دارای تخلفات مالی از جمله عرضه سهام خارج از بورس و امکان مختلف است، تصریح کرد: پدیده شاندیز متخلف است و قطعا با احکام دادگستری کار را پیگیری می‌کنیم ولی هنوز نتوانسته‌ایم حکم توقف اجرایی پروژه را بگیریم.

افشار با بیان اینکه عرضه سهام این شرکت متوقف شده است، گفت: اگر کسی کار قانونی انجام دهد نیاز به عرضه سهام در خارج از بورس ندارد.

رئیس سازمان اراضی کشور تصریح کرد: افرادی که سهام این شرکت را خریده‌‌اند آینده‌‌ای مبهم از سرنوشت سرمایه‌‌اشان دارند.

وی با اشاره به اقدام غیرقانونی پدیده شاندیز برای تغییر کاربری ۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی در شهر چناران گفت: قبل از هر اقدامی جلوی پیشروی غیر‌مجاز کار گرفته شد.

رئیس سازمان اراضی کشاورزی افزود: از حدود دو سال پیش تذکرات لازم در خصوص اخذ مجوزهای لازم برای ادامه کار به مدیرعامل پدیده شاندیز داده شده اما ظاهرا مسئولان این شرکت تمایلی به انجام کار قانونی ندارند و مردم هم نباید به افرادی که تن به اخذ مجوز قانونی نمی‌دهند اعتماد کنند.

افشار بیان داشت: براساس قانون هر سازه‌‌ای که از سال ۸۵ به بعد بصورت غیرمجاز ساخته ‌شود حکمش تخریب است؛ مگر اینکه قبل از ارائه حکم قضایی صاحبان آن مراحل اخذ مجوز قانونی را طی کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که طبق گفته شما اگر مسئولان پدیده شاندیز مراحل قانونی اخذ مجوز ساخت را دریافت کنند، می‌توانند به ادامه کارشان در اراضی کشاورزی بپردازند، گفت: بله می‌توانند ولی جریمه می‌شوند.افشار در مورد جریمه در نظر گرفته شده برای این متخلفان، اظهار داشت: جریمه توسط دادگاه تعیین می‌شود و ممکن است، حکم تخریب یا جریمه نقدی باشد.وی افزود: قانون برای این دست از متخلفان حکم قلع و قمع در نظر گرفته و قاضی هم بر مبنای قانون عمل می‌کند ولی هم‌اکنون نمی‌توان اعمال نظر کرد که چه حکمی برای آنها صادر می‌شود.

برچسب ها

نظرات شما

  با سلام اگه قرار باشه بابت این اتهامات پدیده محاکمه بشه هزاران نمونه ساخت وساز تو مملکت داریم که باید به اونها هم رسیدگی بشه قضیه اتهامات پدیده یه چیز دیگه است پای رقیبهاو ارزش افزودهای که پدیده بوجود آورده که موجب طمع عده ای خاص مطرح است که چشم دیدن منفعت مردم روهم ندارن وهمش به جیب خودشون فکر میکنن به هر حال مردم پشت پدیده اند واگه حکم ناجوانمردانه ای صادر بشه مطمئن باشید دودش به چشم خیلیها میره

  samsamian می گوید :

  noch noch

  sahand amirdashti می گوید :

  khoda be kheir kone

  فرخنده می گوید :

  در هر صورت باید گذاشت کارش را انجام دهند جون خیلی پرسنل ونیرو دارد

  خزایی می گوید :

  همه فعلیتهای پدیده با نظر و همکاری دستگاهای دولتی انجام گرفت است خزاییخ

  فصیحی می گوید :

  یکی دو تا نیست که!