ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۲۳
ناحیه منو


تغییرات بازار بورس

تغییرات بازار بورس به گزارش اخبارمالی حساب من همان‌طور که اشاره شد روز گذشته رشد شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر خرید معامله‌گران حقوقی رقم خورد. به‌طوری که خالص خرید حقوقی‌ها در بازار دیروز حدود 15 ...

تغییرات بازار بورس

به گزارش اخبارمالی حساب من همان‌طور که اشاره شد روز گذشته رشد شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر خرید معامله‌گران حقوقی رقم خورد. به‌طوری که خالص خرید حقوقی‌ها در بازار دیروز حدود ۱۵ میلیارد تومان بود. نگاهی به معاملات نمادها با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص نیز به خوبی نشان‌دهنده حضور فعال این معامله‌گران است. بر این اساس۹ نماد با بیشترین تاثیر مثبت بر نماگر بازار سهام همگی با استقبال سهامداران حقوقی در قسمت خرید روبه‌رو‌ بودند. بر این اساس نمادهای «شخارک»، «وصندوق»، «فخوز»، «فملی»، «فولاد» و «حکشتی» (با مشارکت بیش از ۹۰ درصدی حقوقی‌ها در خرید سهام) و «وغدیر»، «رمپنا» و «همراه» (با مشارکت ۶۰ تا ۸۰ درصدی نهادهای حقوقی) در مجموع شاخص کل را ۱۸۲ واحد ارتقا دادند. در مقابل اما نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت تهران، بانک ملت، مخابرات ایران، بانک تجارت و ملی صنایع مس ایران رشد مذکور را به‌طور کامل خنثی کردند.

بررسی نشان می‌دهد خرید معامله‌گران حقوقی در روزهای اخیر قابل توجه بوده است. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان‌دهنده حضور فعال بازیگران حقوقی در سمت خرید در تمامی روزهای معاملاتی هفته جاری رقم خورده است به‌طوری که در ۴ روز معاملاتی اخیر بازار سهام شاهد تغییر مالکیت ۵۳ میلیارد تومانی از سمت حقیقی به حقوقی بوده است. به نظر می‌رسد حقوقی‌ها با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال درصدد آرایش جدید پرتفوی خود هستند و خود را برای آغاز سال جدید آماده می‌کنند. بخشی از خرید این دسته از معامله‌گران را نیز می‌توان به ارزندگی سهام با توجه به رسیدن P/ E بازار به زیر ۷ واحد ارتباط داد. در این میان ریزش‌های اخیر قیمت سهام بر هراس حقیقی‌ها افزوده است تا این معامله‌گران با احتیاط بیشتری وارد گردونه معاملات بازار شوند. فردین آقابزرگی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده نیز در این خصوص با تاکید بر افزایش فعالیت حقوقی‌ها در روزهای پایانی سال به «دنیای اقتصاد» گفت: معامله‌گران حقوقی عمدتا سرمایه‌گذاری خود را روی دید میان‌مدت و بلندمدت متمرکز می‌کنند. بر این اساس با توجه به انتظارات سال ۹۶ و همچنین پیش‌بینی رشد نقدینگی این رفتار حقوقی‌ها معقولانه به نظر می‌رسد.این کارشناس بازار سهام تصریح کرد: اغلب معامله‌گران حقوقی نیز در تعامل با سایر نهادها در تلاش‌ هستند تا با افزایش فعالیت خود به‌گونه‌ای از حجم و ارزش معاملات حمایت کنند. بر این اساس تغییر رفتار این دسته از معامله‌گران و افزایش خرید سهام توسط حقوقی‌ها را می‌توان به دو عامل حمایت از بازار و همچنین چینش پرتفو بر اساس انتظارات سال ۹۶ ارتباط داد.

 

بازارهای جهانی، همچنان پرتردید

تداوم تردیدها در پایداری قیمت جهانی کالاها در سطح کنونی با نگرانی از اقتصاد چین و چشم‌انداز رشد شاخص دلار در کنار افت نرخ دلار از جمله عوامل تقویت احتیاط در معامله‌گران بازار سهام است. دیروز با تقویت هر چه بیشتر احتمال رشد نرخ بهره آمریکا در نشست آتی فدرال رزرو، شاخص دلار با رشد همراه شد (شاخص دلار در یک ماه گذشته رشد ۲ درصدی را تجربه کرده است). این امر عاملی برای کاهش قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی شد. در این میان اما ادامه برخی تنش‌ها در بخش عرضه از جمله تداوم اعتصاب ۲۶روزه کارگران در بزرگ‌ترین‌ معدن مس (معدن مس اسکوندیدا شیلی سالانه ۹۲۷ هزار تن مس تولید کرده و به تنهایی ۵ درصد از مس جهان را به بازار مصرف روانه می‌کند)، ادامه اعتصاب یک‌ماهه شرکت روی نوراندا کانادا و همچنین فشار دولت چین برای توقف تولید کارخانه‌های زغال‌سنگ، فولاد، آلومینیوم و کود در راستای مقابله با آلودگی هوا همچنان در نقش حامی قیمت‌های جهانی ظاهر می‌شود. در عین حال اقدام دولت چین در کاهش هدف رشد اقتصادی از ۷/ ۶ درصد سال قبل به ۵/ ۶ درصد در سال ۲۰۱۷ به همراه کاهش کسری بودجه این کشور از ۸/ ۳ درصد سال گذشته به ۳ درصد در سال ۲۰۱۷ باعث شد تا نگرانی از اعمال سیاست‌های انقباضی بانکی چین افزایش یافته و عامل افت تقاضا شود. این امر روز گذشته به افت قیمت‌ها در بازار دیروز انجامید. بر این اساس مس در معاملات روز گذشته ۷/ ۰ درصد افت کرد و در سطح ۵۸۰۰ دلار در هر تن قرار گرفت. روی نیز افت بیش از یک درصدی را تجربه کرد و ۲۷۰۰ دلار در هر تن معامله شد. آلومینیوم و سرب نیز دیروز به ترتیب با افت ۶/ ۰ و ۹/ ۰ درصدی مواجه شدند. قیمت سنگ آهن نیز دیروز به زیر سطح ۹۰ دلاری رسید. (قیمت‌ها تا زمان تنظیم این گزارش رصد شده‌اند.) بر این اساس دیروز به دنبال افت قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی شاهد واکنش منفی معامله‌گران به خصوص در نمادهای زیرمجموعه گروه روی بودیم.

 

سیگنال منفی غیرشفاف‌ها به بازار سهام

عدم شفافیت در میان نمادهای بورسی از جمله مواردی است که ارسال‌کننده سیگنال‌های منفی به سهامداران به حساب می‌آید. در این میان می‌توان به نماد معاملاتی دو شرکت «شتران» و «وبملت» اشاره کرد. نمادهایی که به دنبال ارائه صورت‌های مالی پرابهام از جمله عدم تعیین تکلیف بدهی‌های دولت مورد توجه سهامداران قرار نمی‌گیرند و عامل فشار بر بازار محسوب می‌شوند. روز گذشته «شتران» پس از رشد قابل توجه در روز بازگشایی، با شناسایی سود میان معامله‌گران و با احتمال تغییر سودآوری به دلیل نرخ‌گذاری دستوری محصولات و مواد اولیه بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. «وبملت» نیز با توجه به ابهام در وضعیت بانک‌ها و شناسایی زیان انباشته در گزارش‌های مالی پیشین، دومین نماد اثر‌گذار بر افت شاخص بود؛ به‌طوری که این دو نماد در مجموع با تاثیر ۸۶ واحدی خود مانع از رشد بیشتر نماگر بورس تهران شدند.

نگاهی به گزارش‌های منتشر شده از سوی دو شرکت بورسی روی سامانه کدال خالی از لطف نیست. پالایش نفت تهران در حالی روز گذشته اولین پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ را به‌صورت حسابرسی شده روی سامانه کدال قرار داد که سود هر سهم خود را با سرمایه ۱۶ هزار میلیارد ریالی از ۳۴۹ریال در سال ۹۵ به ۳۰۴ ریال کاهش داد و با تعدیل منفی ۱۳درصدی مواجه شد. پیش از این «شتران» در گزارش پیش‌بینی درآمد هر سهم مالی منتهی به اسفند ۹۵ بر اساس عملکرد واقعی ۹ ماهه (حسابرسی نشده)، سود هر سهم خود را ۳۴۹ ریال اعلام کرده بود که در مقایسه با سود هر سهم گزارش پیشین (۱۸۰ ریال) تعدیل مثبت ۹۴‌درصدی را تجربه کرده بود.روزهای پایانی بهمن ماه نیز در حالی مصادف با اعلام پیش‌بینی اولیه بانک ملت برای سال ۹۶ شد که طی این گزارش سود هر سهم «وبملت» برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۵۰ هزار میلیارد ریالی، مبلغ ۱۳۳ ریال به‌طور خالص پس از کسر مالیات اعلام شد. این در حالی است که براساس آخرین پیش‌بینی سال مالی ۹۵ این شرکت سود هر سهم «وبملت» به ازای هر سهم ۱۰۲ ریال اعلام شده بود که نشان از تعدیل مثبت ۳۰ درصدی این بانک دارد.

 

نگاهی به آمار معاملات

نماگر بورس تهران معاملات روز سه‌شنبه را با رشد ناچیز ۱۱ واحدی به پایان رساند و در عدد ۷۶هزار و ۸۰۰ واحدی قرار گرفت. رشد ۰۱/ ۰ درصدی شاخص کل بورس تهران در حالی رقم خورد که شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) افت ۲/ ۰ درصدی را تجربه کرد. موضوعی که نشان از افزایش نقش نمادهای بزرگ در رشد شاخص دارد. بورس تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه (با کسر معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) شاهد دادوستد ۵۴۱ میلیون سهمی در بیش از ۵۰ هزار نوبت معاملاتی بود تا ارزش کل معاملات خرد این روز بازار سهام به ۱۳۵ میلیارد تومان بالغ شود. معاملات مثبت در نماد معاملاتی شرکت‌های سایپا، سرمایه‌گذاری غدیر و پتروشیمی خارک سبب شد تا شاخص کل بورس در مسیر صعودی قرار گیرد. در مقابل معاملات منفی در نمادهای «شتران»، «وبملت» و «اخابر» مانع از رشد بیشتر این نماگر شد. عنوان بیشترین افزایش قیمت در این روز به ترتیب به نام نماد معاملاتی شرکت‌های موتورسازان تراکتورسازی ایران، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، صنایع شیمیایی فارس، حمل و نقل بین‌المللی خلیج‌فارس و سرمایه‌گذاری پردیس ثبت شد. در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت تهران، لیزینگ صنعت و معدن، لیزینگ ایران و فیبر ایران بیشترین کاهش قیمت سه‌شنبه بورس را به خود دیدند.

برچسب ها

نظرات شما