ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۱:۰۰
ناحیه منو


تلگرام عامل اصلی بحران بورس

به گزارش اخبار مالی اقتصادی حساب من بازار سرمایه که در هفته جاری به طور کامل قرمز پوش بود، دیروز نیز کاهش قابل توجهی یافت و سهامداران را غافلگیر کرد. ایرنا در گزارشی نوشت: کاهش ...

به گزارش اخبار مالی اقتصادی حساب من بازار سرمایه که در هفته جاری به طور کامل قرمز پوش بود، دیروز نیز کاهش قابل توجهی یافت و سهامداران را غافلگیر کرد. ایرنا در گزارشی نوشت: کاهش شاخص کل در حالی رخ داد که در معاملات دیروز، حجم و تعداد معاملات نسبت به روزهای گذشته افزایش داشت به طوری که بیش از ۹۲۰ سهم و حق تقدم به ارزش ۲ هزار و ۱۶ میلیارد ریال در ۶۲ هزار و ۷۵۲ نوبت دادوستد شد.

 

گروه های خودرویی، پالایشی و پتروشیمی سهم اصلی را در افت دیروز شاخص بورس داشتند و نمادهای شبندر، خودرو، خساپا، پارسان، شپنا، فارس و رمپنا باعث کاهش رقم شاخص شدند. بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد که همه این شاخص ها دیروز با کاهش مواجه شدند، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۲۶۹ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۱۰۸ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۸۸ واحد، شاخص آزاد شناور ۱۰۸۹ واحد، شاخص بازار اول ۶۳۹ واحد و شاخص بازار دوم ۸۹۹ واحد کاهش یافت.

سهامداران از رفتار احساسی و هیجانی خودداری کنند
محسن نقدی بابایی، تحلیلگر بازار سرمایه به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه گفت: انتظاراتی که عموماً با واقعیت بازار فاصله بسیاری دارد و عملا توجیه سرمایه گذاری را زیرسوال می برد به یکی از بزرگترین مشکلات در بازار فعلی تبدیل شده است و شاهد خرید و فروش های بی برنامه در بین این افراد هستیم که عموما به ضررهای سنگین ختم می شود. وی در ادامه افزود: یک سرمایه گذار باید پیش از هر اقدامی با درک صحیح از وضعیت اقتصادی کشور یک چشم انداز مناسب در سرمایه گذاری برای خود ترسیم کند تا به یک بازدهی مطلوب و کارشناسی در بلند مدت دست پیدا کند.

این تحلیلگر اضافه کرد: آنچه سهامداران باید در نظر داشته باشند این است که آینده گروه ها و صنایع مختلف بورسی با توجه به حل و فصل مسائل هسته ای و به تبع آن رفع مشکلات شرکت ها در زمینه تجارت جهانی و از طرفی کاهش نرخ تورم در بازار داخلی بسیار روشن و بدون ابهام است. نقدی بابایی گفت: واضح است که این آثار مثبت اقتصادی در صورت های مالی شرکت ها به مرور زمان اتفاق می افتد که یک بازه زمانی حداقل یکساله را می طلبد و نباید انتظارات خارج از عرف از عملکرد شرکت ها در مدت زمان کوتاهی داشت. وی، عدم نوسان گیری و پرهیز از رفتارهای احساسی در شرایط کنونی را راهکار مناسبی برای کمک به سهامداران برای حفظ سرمایه شان خواند و گفت: با توجه به جذابیت و قابلیت بالای بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارهای موازی برای سرمایه گذاران، همواره باید با نگاه کارشناسی تر و بر پایه واقعیات موجود به سرمایه گذاری در آن پرداخته شود.

عده ای در قالب کارشناس سیگنال های جهت دار به بازار می دهند
نقدی بابایی، درباره آسیب شناسی شرایط منفی بازار به تاثیر شبکه های اجتماعی اشاره کرد و اضافه کرد: عامل اصلی اتفاقات بوجود آمده را می توان تا حدود زیادی در فضاهای مجازی بویژه گروه ها و کانال های تلگرامی جست وجو کرد.

وی گفت: ابزاری که می توان از آن در جهت آموزش بهتر برای سرمایه گذاران استفاده کرد هم اکنون به تهدید بازار سرمایه تبدیل شده است و فقط با نظارت کافی می توان جلوی سواستفاده عده ای سودجو را که در قالب کارشناس به ارائه سیگنال های جهت دار و بعضا اخبار کذب و ایجاد شایعه در بازار می پردازند، گرفت. نقدی بابایی گفت: به همه سهامداران بویژه افراد مبتدی و تازه وارد توصیه می شود ضمن داشتن یک سبد سهام متنوع که از سهم های بنیادی تشکیل شده است با اختصاص بخشی از دارایی خود به صندوق های سرمایه گذاری که عموما توسط کارشناسان خبره بازار اداره
می شوند از ریسک خود در این بازار بکاهند.

بورس در انتظار ورود نقدینگی های جدید
با توجه به ورود آرام سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد کشور و بازار سرمایه، احتمال افزایش قیمت نفت و جبران کسری بودجه و همچنین همکاری بیشتر مجلس دهم با دولت می توان چشم انداز روشنی برای بازار سرمایه متصور شد. ورود نقدینگی های جدید سرمایه گذاران خارجی، می تواند یک عامل مهم برای رونق بازار سرمایه باشد. علیرضا مستقل، مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری تدبیرگران فردا در گفت و گویی با سنا، در خصوص شرایط فعلی بازار سرمایه گفت: بازار این روزها در انتظار ورود نقدینگی های جدید است. وی با تاکید بر اهمیت کاهش نرخ سود بانکی و تاثیر مثبت آن بر روی بازار سرمایه عنوان کرد: در حال‌حاضر برای رشد و صعود شاخص در بازار سهام باید سرمایه‌های جدیدی به این بازار وارد شود تا رونق دوباره‌ای در بورس به وجود آید و کاهش نرخ سود بانکی می تواند ورود سرمایه های جدید به بازار سرمایه را تسهیل کند.

وی با اشاره بر اینکه رونق بازار سرمایه با رشد های پرشتاب همراه نمی شود و بازار با شیب آرام و ملایم حرکت صعودی خواهد داشت، تصریح کرد: پس از گذر از شرایط فعلی، در بلند مدت بازار سرمایه روندی افزایشی و آرام را تجربه خواهد کرد.

زمان ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه مشخص نیست
به گفته مستقل در ماه‌های پایانی سال ۹۴ و همچنین در ابتدای سال ۹۵ بازار سرمایه به دلیل اعلام خبر اجرایی شدن برجام روند صعودی پرشتابی را طی کرد اما پس از مدتی از فضای هیجانی خارج و از این میزان رشد کاسته شد. مدیر سرمایه‌ گذاری کارگزاری تدبیرگران فردا درباره ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه گفت: ورود این گروه از سرمایه گذاران باعث تزریق نقدینگی های جدید به بازار می شود و برخی از این سرمایه‌گذاران نقدینگی‌های خود را به بورس وارد می‌کنند که این موضوع منجر به ورود پول جدید به این بازار خواهد شد. وی با اشاره به اینکه نمی‌توان زمان دقیقی برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه مشخص کرد، گفت: اکنون زمان دقیقی برای ورود این افراد به بازار سرمایه وجود ندارد اما گروه‌های بسیاری، علاقه‌مندی خود را اعلام کرده‌اند.

برچسب ها

نظرات شما