ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۴۵
ناحیه منو


تورم در آستانه تک رقمی شدن در سال جدید

به گزارش اخبار مالی پایگاه اقتصادی حساب من فاصله نرخ تورم با تک رقمی شدن ماه به ماه کمتر می‌شود و آخرین گزارش مرکز آمار نیز این موضوع را تایید می‌کند؛ به طوری که اگر ...

به گزارش اخبار مالی پایگاه اقتصادی حساب من فاصله نرخ تورم با تک رقمی شدن ماه به ماه کمتر می‌شود و آخرین گزارش مرکز آمار نیز این موضوع را تایید می‌کند؛ به طوری که اگر این روند ادامه داشته باشد، به نظر می‌رسد امسال، سال تک‌رقمی شدن تورم باشد.

تورم در آستانه تک رقمی شدن در سال جدید

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از نرخ تورم، حاکی از آن است که تغییرات شاخص‌کل در ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۱۳۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۱.۳ درصد بوده که نسبت به بهمن‌ماه ۱۳۹۴ کاهش یافته است. نرخ تورم در بهمن‌ماه سال گذشته ۱۱.۸ درصد اعلام شده بود. نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در اسفندماه سال گذشته ۸.۵ درصد بوده است.این آمار نشان می‌دهد که فاصله نرخ تورم با تک رقمی شدن ماه به ماه در حال کمتر شدن است و آخرین گزارش مرکز آمار نیز این موضوع را تایید می‌کند؛ به طوری که اگر این روند ادامه داشته باشد، به نظر می‌رسد امسال، سال تک‌رقمی شدن تورم باشد.

براساس گزارش مرکز آمار، شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در اسفندماه سال ۱۳۹۴ به رقم ۲۵۸.۹ رسید که نسبت به ماه قبل بدون تغییر مانده است. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه مورد بررسی به عدد ۲۵۶.۸ رسید که نسبت به ماه قبل بدون تغییر مانده است.

شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم ۱۲ ماهه این گروه ۹.۹ درصد است. شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در ۱۲ ماه منتهی به اسفندماه ۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹.۷ درصد است که نسبت بهمن ماه ۱۳۹۴ (۹.۹) کاهش داشته است.

در همین حال، شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» در اسفندماه ۱۳۹۴ به رقم ۲۱۰.۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد افزایش داشته است. میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۲ درصد بوده و نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به اسفندماه سال ۱۳۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۱۲ درصد است که نسبت به تورم ۱۲ ماهه منتهی به بهمن‌ماه ۱۳۹۴ (۱۲.۶) کاهش یافته است.

برچسب ها

نظرات شما