ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۱۴
ناحیه منو


تیتر اخبار اقتصادی

تیتر اخبار اقتصادی  با وجود افت ارزش دلار، طلا نیز این هفته کاهش 0.5 درصدی قیمت را تجربه کرده است. عمده افت قیمت طلا در روزهای سه شنبه و چهار شنبه اتفاق افتاده است. سه شنبه ...

تیتر اخبار اقتصادی

 با وجود افت ارزش دلار، طلا نیز این هفته کاهش ۰.۵ درصدی قیمت را تجربه کرده است. عمده افت قیمت طلا در روزهای سه شنبه و چهار شنبه اتفاق افتاده است. سه شنبه برآورد اولیه از تعداد مشاغل ایجاد شده در ماه نوامبر خبر از افزایش بسیار فراتر از انتظار این شاخص داده، به همین جهت سرمایه گذاران به انتشار آمار مثبت از بخش اشتغال در آخر هفته امیدوارتر و در مورد رشد نرخ بهره امریکا در جلسه ۱۳ و ۱۴ دسامبر خوش بین تر شده اند و قیمت طلا کاهش یافته است. در روز جمعه اما با وجود آنکه وضعیت آمار اشتغال مناسب بوده، افت دستمزدها موجب شده تا طلا بخشی از افت روزهای قبل را اصلاح کند.

اعضاء اوپک پس از هشت سال بر سر کاهش تولید نفت خام به توافق رسیده اند. اعضاء اوپک چهارشنبه توافق کردند به مدت ۶ ماه از اول سال ٢٠١٧ میلادی روزانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه از تولید خود بکاهند و مجموع آن را به ٣٢ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه در روز برسانند و این منوط به همکاری کشورهای غیر عضو و کاستن روزانه ۶٠٠ هزار بشکه نفت از تولیدشان است. آمارها از مازاد عرضه روزانه بیش از دو میلیون بشکه نفت در بازارهای جهانی حکایت دارد.

همچنین در میانه برگزاری اجلاس اوپک مشخص شد ذخایر نفت خام امریکا در هفته گذشته ۹۰۰ هزار بشکه به نسبت هفته پیش از آن کاهش یافته است.وزیر انرژی روسیه نیز روز جمعه از تصمیم کشورش برای همراهی با اوپک و کاهش تدریجی ۳۰۰ هزار بشکه در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ خبر داد.

بدین ترتیب از چهارشنبه و در سه روز پایانی هفته نفت خام روند افزایشی تندی را در پیش گرفت تا جایی که نفت برنت دریای شمال با رشد ۱۵ درصدی به نسبت هفته گذشته و نفت سبک امریکا نیز با رشد ۱۲ درصدی به ترتیب به ۵۴.۴۶ و ۵۱.۶۸ دلار در هر بشکه رسیده اند.

 نرخ بیکاری امریکا با افتی غیر منتظره از ۴.۹ درصد در ماه قبل به ۴.۶ درصد یعنی کمینه نه و نیم سال گذشته رسیده است. گزارش بخش اشتغال این کشور، جمعه نشان داد اقتصاد ایالات متحده در ماه نوامبر ۱۷۸ هزار شغل جدید (بدون احتساب بخش کشاورزی) ایجاد کرده که بهتر از پیش بینی ها بوده؛ این در حالی است که این آمار برای ماه قبل با تعدیل ۱۹ هزار واحدی به ۱۴۲ هزار شغل کاهش یافته است.

از سوی دیگر در همین گزارش مشخص شده میانگین دستمزدهای ساعتی برای اولین بار پس از ۸ ماه رشد متوالی ۰.۱ درصد به نسبت ماه قبل کاهش داشته است.

در نهایت برآیند این گزارشات در تغییر شاخص دلار کم تاثیر بوده با این حال دلار امریکا تحت تاثیر تغییرات دلار کانادا و پوند انگلستان نسبت به هفته گذشته ۰.۷ درصد تضعیف شده است.

در طول هفته اخیر پوند بیش از دو درصد تقویت شده و عمده این رشد پس از سخنان پنج شنبه وزیر بریتانیایی در خصوص “برگزیت نرم” بود. وی اشاره کرده در حال بررسی طرحی هستند که بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بتوانند به بازار یک پارچه این اتحادیه دسترسی داشته باشند و همچنین به مهاجران کم تجربه اجازه مهاجرت به انگلستان را داده شود.دلار کانادا نیز در پی افزایش قیمت نفت نزدیک به ۱.۷ درصد تقویت شده است.

سه شنبه دومین برآورد نرخ رشد اقتصادی بزرگترین اقتصاد دنیا در تابستان منتشر شده که بیش از انتظارات افزایش یافته و با ۰.۳ درصد رشد به نسبت برآورد اولیه ۳.۲ درصد اعلام شده است. نرخ رشد اقتصادی امریکا در بهار ۱.۱ درصد و در زمستان ۰.۸ درصد بوده است.

همچنین شاخص اعتماد مصرف کننده امریکایی روند افزایشی شش ماه اخیر را ادامه داده و با یک رشد بیش از انتظار در رقم ۱۰۷.۱ واحد به بیشینه نه و نیم سال گذشته رسیده است.

برچسب ها

نظرات شما