ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۳۲
ناحیه منو


ثبات بازار ارز

به گزارش اخبار مالی حساب من نوسان‌های شاخص بازار ارز برای دومین روز پیاپی در کانال 3800 تومان انجام شد. در حالی که دلار ابتدای دی حضور در کانال 4100 دلار را تجربه کرده بود، ...

به گزارش اخبار مالی حساب من نوسان‌های شاخص بازار ارز برای دومین روز پیاپی در کانال ۳۸۰۰ تومان انجام شد. در حالی که دلار ابتدای دی حضور در کانال ۴۱۰۰ دلار را تجربه کرده بود، در روزهای پایانی ماه به ۳ کانال پایین‌تر آمده است تا برخی از معامله‌گران اتفاقات اخیر را نشانه‌هایی از بازگشت ثبات به بازار توصیف کنند.

 

دلار که روز سه‌شنبه با ۴۵ تومان افت به قیمت ۳۸۹۰ تومان رسیده بود، روز چهارشنبه نیز ۲۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳۸۷۰ تومان رسید. در این شرایط نسبتا پایدار، دو دیدگاه در میان حاضران و ناظران بازار داخلی ارز شکل گرفته است. برخی معامله‌گران اعتقاد دارند روند کاهشی ۵ روز گذشته ادامه پیدا خواهد کرد، حال آنکه گروهی دیگر در انتظار بازگشت قیمت به سطوح بالاتر هستند. «کاهشی»های بازار به عوامل مختلفی اشاره دارند؛ اما آنچه فعلا بر آن متمرکز هستند، اعتقاد آنها به کاهش میزان تقاضا در بازار پس از عبور از ژانویه و عرضه مناسب بازارساز است. از آن سو، «افزایشی»ها بر این باورند که شروع دوره کاری دونالد ترامپ که منتقد «برنامه جامع اقدام مشترک» است، بازار ارز را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. عده‌ای از نوسان‌گیران حتی ممکن است پیرامون این تحولات، دست به هیجان‌سازی کاذب بزنند.

 

روز چهارشنبه، دلار برای دومین روز متوالی در کانال ۳ هزار و ۸۰۰ تومان نوسان کرد. شاخص ارزی که روز سه‌شنبه با ۴۵ تومان افت به قیمت ۳ هزار و ۸۹۰ تومان رسیده بود، روز چهارشنبه ۲۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۸۷۰ تومان رسید. در این شرایط، دو دیدگاه در بازار شکل گرفته است؛ برخی معامله‌گران اعتقاد دارند روند کاهشی همراه با ثبات نسبی ادامه پیدا خواهد کرد، حال آنکه گروه دیگری در انتظار بازگشت قیمت به سطوح بالاتر هستند. در این میان دسته اول در بازار دست بالاتر را دارند. این عده معتقدند که از روند قیمت در هفته جاری می‌توان علائم پایداری در بازار ارز را مشاهده کرد. در آخرین هفته دی ماه، قیمت دلار نه‌تنها از نزدیکی کانال ۴ هزار تومانی فاصله گرفت، بلکه از کانال ۳ هزار و ۹۰۰ تومان نیز پایین آمد. به گفته این دسته، روند کاهشی نرخ حواله درهم، پایین آمدن ارزش دلار در کشورهای همسایه، کاهش تقاضا پس از پایان ژانویه، افزایش عرضه شرکت‌های تجاری در انتهای سال و عرضه متناسب بازارساز در روزهای گذشته از جمله عواملی هستند که انتظارات افزایشی بازار را کمرنگ کرده و دیدگاه کاهشی را که به ثبات قیمت خواهد انجامید، تقویت کرده است.

با این حال، دیدگاه این دسته بر اساس علائم هفته جاری بوده است و ثبات قیمت دلار در روزهای پیش رو در گرو ادامه عوامل انتظاری کاهشی و موازنه عرضه و تقاضا در هفته‌های آینده خواهد بود. در این میان، دسته‌ای از معامله‌گران که همیشه سعی کرده‌اند با استفاده از جوسازی پیرامون اخبار سیاسی نوسان‌گیری کنند، امیدوارند بتوانند پس از مراسم تحلیف دونالد ترامپ و صحبت‌های آینده او بازار را دچار نوسان کنند. در این شرایط، اگر این ریسک در دو هفته آینده مدیریت شود، دیدگاه اول که معتقد به روند کاهشی همراه با افت نوسان است، در بازار غالب خواهد شد. دسته اول در هفته جاری بر اساس نشانه‌های کاهشی موجود اقدام به فروش ارز کرده‌اند، حال آنکه دسته دوم به امید جوسازی پیرامون صحبت‌های ترامپ در کمین نوسانگیری‌اند. در این میان، کاهشی‌های بازار به دو دلیل به ریسک ترامپ توجه ندارند: اول، عبور بازار ارز از ژانویه پرتقاضا و کاهش سنتی تقاضا در انتهای سال؛ دوم، تفاوت عقیده کاهشی‌های بازار نسبت به اقدامات ترامپ در مقایسه با افزایشی‌های بازار. به گفته فعالان، دسته اول اعتقاد دارند ترامپ پس از آغاز به کار، عمل خاصی در برابر برجام انجام نخواهد داد و یکی از نشانه‌های آن را به تغییر نسبی موضع او در روزهای گذشته نسبت دادند. از سوی دیگر این عده به دلایل یاد شده باور دارند قیمت دلار در صورت تغییر مسیر افزایش زیادی را تجربه نخواهد کرد. به گفته آنها، یک‌ماه پیش در بازار ارز تعدادی از معامله‌گران در انتظار قیمت‌های بالای ۴ هزار و ۲۰۰ تومان بودند؛ ولی در دو هفته اخیر شرایط انتظاری بازار تغییر کرده است.دنیای اقتصاد
 

برچسب ها

نظرات شما