ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۴۵
ناحیه منو


جایگزین درآمدهای نفتی چیست؟

به گزارش اخبار مالی اقتصادی حساب من وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور اقدام به ارائه گزارشی مبنی بر جایگزینی درآمد مالیاتی بر درآمدهای نفتی دولت یازدهم نمود . عملکرد دولت یازدهم به گونه ای ...

به گزارش اخبار مالی اقتصادی حساب من وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور اقدام به ارائه گزارشی مبنی بر جایگزینی درآمد مالیاتی بر درآمدهای نفتی دولت یازدهم نمود . عملکرد دولت یازدهم به گونه ای بوده است که روزنامه گاردین نیز به تمجید از آن پرداخته است.بر اساس این گزارش، طی سه سال اخیر  اتکای دولت به درآمدهای نفتی به میزان چشمگیری کاهش داشته و درآمدهای حاصل از پراخت مالیاتی نیز دارای افزایش قابل توجه بوده است.

 

همچنین در بخش هایی از این گزارش ذکر شده است که عملکرد دولت یازدهم در این زمینه بی سابقه بوده و بر اساس گزارشات بانک مرکزی، با روی کار آمدن دولت یازدهم از سال ۱۳۹۲، شاه افزایش درآمدهای مالیاتی هستیم.

علاوه بر موارد فوق، در این گزارش ذکر شده است که تمامی دستاوردهای یاد شده در شرایطی حاصل شده است که نرخ دریافت مالیات ثابت بوده و نرخ مالیات بر ارزش افزوده به میزان ۱ واحد درصد افزایش داشته است و این درآمد نیز در بخش های درمانی هزینه شده است.

بر اساس این گزارشات می توان نتیجه گیری نمود که سازمان امور مالیاتی کشور، با پی گیری و به دام انداختن فراریان مالیاتی، موفق به اخذ مالیات و درآمد زایی گشته است.

لازم به ذکر است درآمد مالیاتی دولت یازدهم در سال ۱۳۹۳ با افزایش بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان ، مرز ۷۰ هزار میلیارد تومان را شکست.

طبق آنچه در بودجه سال ۹۵ به تصویب رسیده است، دولت باید بیش از ۱۰۳ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشته باشد که براساس این گزارش تا مهر ماه سال ۱۳۹۵ بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان از این مبلغ به ثبت رسیده است.

در آمدهای مالیاتب دولت یازدهم تا مهر ماه سال ۱۳۹۵ نشان دهنده رشد ۸ درصدی نسبت به سالیان گذشته می باشد.گزارشات فوق حاکی از دستاورد عظیم دولت یازدهم می باشد، چرا که تجربیات تاریخی نشان می دهد افزایش درآمدهای نفتی هرگز به سود مردم تمام نخواهد شد.

برچسب ها

نظرات شما