ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۱:۱۵
ناحیه منو


جدیدترین اخبار اقتصادی

به گزارش حساب من از جدیدترین اخبار اقتصادی بورس تهران برای ششمین روز متوالی کاهش یافته اما شدت افت نسبت به روزهای قبل کمتر بوده است. بازار امروز نیز در محدوده منفی بازگشایی و با گذشت ...

به گزارش حساب من از جدیدترین اخبار اقتصادی بورس تهران برای ششمین روز متوالی کاهش یافته اما شدت افت نسبت به روزهای قبل کمتر بوده است. بازار امروز نیز در محدوده منفی بازگشایی و با گذشت زمان بر شدت عرضه ها افزوده می گردید. اما در ساعات پایانی بازار در برخی گروه ها مخصوصا گروه خودرو تقاضا بر عرضه ها پیشی گرفته تا در نهایت شاخص کل بورس تهران با کاهش محدود ۰.۰۹ درصدی معادل ۵۸.۹۲ واحد به ۶۶۹۷۷.۴ واحد برسد. همچنین در ساعات پایانی برخی نمادها همچون بانک صادرات، سایپا و گروه مپنا که بمنظور برگزاری مجمع عمومی عادی سهام و تقسیم سود نقدی بسته شده بودند بازگشایی شده اند.

ارزش کل دادوستدهای مربوط به سهام بدون احتساب اوراق با درآمد ثابت در حدود ۹۳ میلیارد تومان بوده که بخش قابل توجه آن مربوط به معاملات عادی است. کاهش محسوس ارزش دادوستدهای عادی سهام در شرایطی که بزرگترین ریسک سیستماتیک بازار یعنی مناقشه هسته ای تقریبا منتفی شده تامل برانگیز است. در جریان معاملات امروز پس از گروه خودرو تولیدکنندگان محصولات شیمیایی بیشترین ارزش دادوستدها را به خود اختصاص داده اند. معمولا در هفته های اخیر گروه بانک و خودرویی بیشترین ارزش را داشته اند. در بین شرکت ها نیز پارس خودرو و ایران ترانسفو بیشترین ارزش معاملات را داشته اند. در ارتباط با پارس خودرو، مدیر این شرکت از مذاکره شرکت رنو فرانسه جهت خرید کمتر از نصف سهام پارس خودرو خبر داده است. پارس خودرو با استفاده از قطعات دریافتی از رنو، مدلهای مختلف این خودرو را مونتاژ می‌کند.

در جریان معاملات امروز گروه خودرو از معدود گروه هایی بود که با گذشت زمان افزایش تقاضای سرمایه گذاران را تجربه کرده است. شاخص این گروه ۱.۷ درصد در پایان معاملات امروز رشد داشته است. عمده شرکت های این گروه که در ابتدای بازار در محدوده منفی بازگشایی شده بودند با افزایش تقاضا گاها شاهد تشکیل صف های خرید بوده و در نهایت با افزایش ارزش سهام بسته شده اند. پارس خودرو که در لحظات انتهایی با صف خرید همراه بوده پس از پنج روز افت بیش از ۲ درصد در قیمت پایانی افزایش داشته است. نماد دومین خودروساز بزرگ کشور یعنی سایپا نیز در محدوده مثبت بازگشایی شده اما با افزایش عرضه ها خصوصا از سوی سهامدار حقوقی، در آخرین دادوستد با ۱.۱ درصد افت بسته شده است.

در حالیکه پتروشیمی مبین بیشترین تاثیر مثبت را در افزایش شاخص کل داشته، بانک اقتصاد نوین و بانک صادرات از رشد بیشتر شاخص کل جلوگیری کرده اند. پتروشیمی مبین که عمده خریدار آن سهامدار حقوقی بوده پس از دو روز افت متوالی نزدیک ۳ درصد در قیمت پایانی افزایش یافته است. حجم معاملات در این نماد تغییر قابل توجهی نداشته است. بانک اقتصاد نوین و بانک صادرات نیز که امروز بازگشایی شدند نزدیک ۵ و ۲ درصد در قیمت پایانی افت داشته اند. بانک صادرات براساس تصمیم مجمع عمومی عادی مبلغ ۴۵ ریال سود به ازای هر سهم تقسیم کرده است. در عین حال بانک انصار نیز که امروز بازگشایی شده ۱.۵ درصد در قیمت پایانی رشد داشته است. در ارتباط با صنعت بانکداری اخیرا مدیر عاملان بانکها و موسسات اعتباری همراه با رئیس بانک مرکزی به منظور بررسی آثار توافقات هسته ای گرد هم آمده و رئیس بانک مرکزی از بانکها خواسته تا برنامه های خود را برای دوران پس از تحریم ارائه دهند.

در جریان دادوستدهای امروز بجز صنعت خودرو سایر گروه های بزرگ عمدتا با افت ارزش سهام همراه شده اند. بیشتر تولیدکنندگان محصولات شیمیایی و فلزات اساسی افت داشته اند. با این حال صنعت بیمه از جمله صنایع معدودی بوده که مورد اقبال سرمایه گذاران قرار گرفته است. به جز بیمه پارسیان سایر شرکت های بیمه با افزایش ارزش سهام مواجه بوده و بیمه ما و دی با صف خرید بسته و به کار خود پایان داده اند.

به گزارش روابط عمومی گمرک، در چهار ماهه نخست سال جاری ۱۴.۱۵ میلیارد دلار انواع کالا از ایران به سایر کشورها صادر و در مقابل ۱۳.۸۲ میلیارد دلار نیز وارد کشور شده که به معنای این است که تراز تجاری ایران کماکان مثبت است. همچنین میزان وزنی کالاهای صادراتی کشورمان طی این مدت ۳۲.۴۴ میلیون تن و میزان وزنی کالاهای وارداتی نیز ۱۱.۳۹ میلیون تن بوده که یعنی حجم صادرات بیشتر از واردات بوده است. با این حال طی این مدت صادرات کشورمان ۱۵.۲ درصد و واردات نیز ۲۰.۱۸ درصد افت را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

در بازار سکه و ارز تا زمان تهیه این گزارش دلار نزدیک به ۱ درصد رشد داشته و هر دلار آمریکا به ۳۲۸۹ تومان رسیده است. اما قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید تقریبا ثابت بوده و در ۸۷۴ هزار تومان قرار گرفته است.

برچسب ها

نظرات شما