ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۸:۰۶
ناحیه منو


جدیدترین پیش بینی های اقتصادی

جدیدترین پیش بینی های اقتصادی  در شرق آسیا، گزارش بامداد جمعه حاکی از افزایش سرعت رشد فعالیت ها در دومین اقتصاد بزرگ این حوزه یعنی ژاپن داشته است. بر اساس این گزارش شاخص PMI این کشور ...

جدیدترین پیش بینی های اقتصادی

 

در شرق آسیا، گزارش بامداد جمعه حاکی از افزایش سرعت رشد فعالیت ها در دومین اقتصاد بزرگ این حوزه یعنی ژاپن داشته است. بر اساس این گزارش شاخص PMI این کشور به طور غیر منتظره ای افزایش داشته و به ۵۲.۵ واحد رسیده که بیشترین سطح تقریبا یکسال اخیر است.

در مهمترین رویدادهای این هفته نشست چهارشنبه بانک مرکزی آمریکا موسوم به فدرال رزرو می باشد که کانون توجه سرمایه گذاران خواهد بود و برای بازارهای مالی بسیار حائز اهمیت است. به عقیده بسیاری از کارشناسان احتمالا سیاست گذاران این نهاد نرخ بهره را در سطح فعلی حفظ کنند. قبل از این نشست عصر سه شنبه امار سفارشات کالاهای بادوام  و شاخص اطمینان مصرف کننده اعلام می شود که قطعا آمار نهایی این گزارش ها در تصمیم سیاستگذاران فدرال رزرو تاثیر گذار خواهد بود.

• کاهش نرخ بهره چین در پی آرام شدن رشد اقتصادی
• گمانه زنی ها در خصوص افزایش محرک های اقتصادی حوزه یورو
• گزارش های دلگرم کننده بخش مسکن آمریکا
• بهبود فعالیت کارخانجات ژاپن
• انتخابات پارلمانی کانادا

ارزش سهام در عمده بورس های جهان طی این هفته رشد داشته اند، انتشار گزارش های امیدوارکننده از آمریکا، کاهش نرخ بهره در چین، وعده افزایش محرک های اقتصادی توسط بانک مرکزی اروپا و انتشار گزارش های مثبت از شرکت های بزرگی همچون آلفابت، مایکروسافت و جنرال موتورز از مهمترین عوامل رشد به شمار می روند.

چین:

بامداد دوشنبه بازارهای مالی در واکنش به گزارش رشد اقتصادی دومین اقتصاد برتر دنیا بازگشایی شدند. این گزارش حاکی از تداوم روند آرام شدن سرعت رشد اقتصادی چین بوده است. در این گزارش، نرخ رشد اقتصادی چین برای فصل تابستان ۶.۹ درصد گزارش شده که کمترین سطح از زمان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ می باشد. در ادامه، انتشار آمار تولیدات صنعتی نیز مایوس کننده بود. این شاخص برای ماه سپتامبر نسبت به سال گذشته رشد ۵.۷ درصدی را ثبت کرده که علاوه بر اینکه کمتر از انتظارات بوده، نسبت به ۶.۱ درصد ماه قبل نیز افت داشته است.

از سوی دیگر، شاخصهای سرمایه گذاری از کاهش حجم سرمایه گذاری ها در این کشور حکایت دارند و کاهش چشمگیر نزدیک به ۱۸ درصدی واردات در ماه سپتامبر نیز نشانه ای دیگر از آرام شدن سطح تقاضای داخلی است. چین، بزرگترین مصرف کننده مواد خام جهان، در یازده ماه متوالی با کاهش شدید واردات همراه بوده است. چنین شرایطی اتخاذ تدابیر حمایتی تازه از سوی بانک مرکزی چین را محتمل می ساخت تا اینکه روز جمعه، این نهاد دست به کاهش مجدد نرخ بهره زد تا برای ششمین بار در یک سال گذشته با کاهش نرخ بهره به رونق اقتصادی سرعت ببخشد. بدین ترتیب نرخ بهره این کشور با ۰.۲۵ درصد کاهش به رقم ۴.۳۵ درصد رسیده است.

اروپا:

اما تغییر شرایط بازارها عملا از پنج شنبه و پس از سخنان “ماریو دراگی” رئیس بانک مرکزی اروپا آغاز گردید. وی علاوه بر اعلام احتمال کاهش نرخ بهره در نشست آتی، از دستور کار قرار گرفتن تدابیر حمایتی دیگر از جمله افزایش خرید ماهانه اوراق قرضه دولتی خبر داده است. هچنین سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفتند نرخ بهره را در سطح ۰.۰۵ درصد فعلی حفظ کنند. در واکنش به این رویدادها، ارزش یورو در برابر دلار به شدت تضعیف شده و به ۱.۱۰۱۸ دلار به ازای هر یورو رسیده که کمترین سطح دو ماه نیم اخیر است.

گمانه زنی ها در خصوص ثابت ماندن نرخ بهره آمریکا در جلسه هفته آتی فدرال رزرو باعث شده که سایر بانک های مرکزی به افزایش محرک های اقتصادی بیشتر ترغیب شوند. خصوصا اقتصادهای نوظهوری که با آرام شدن سرعت رشد اقتصادی با خطر تورم منفی مواجه شده اند. به هر حال، اتخاذ سیاست های انبساطی از سوی این کشورها باعث افت ارزش واحد پولی در برابر دلار آمریکا می گردد که می تواند به افت بیشتر کالا ها کمک کند. به عبارتی، اجرای سیاست های حمایتی هرچند به تقویت تقاضا و در نتیجه بهبود قیمت ها کمک می کند اما از آن سو، با تقویت دلار بازارهای کالاهای تحت فشار قرار می گیرند.

کالا و انرژی:

در بورس فلزات لندن همراه با تقویت دلار، قیمت ها افت قابل توجهی داشته اند. در حالی که قیمت هر تن مس با افت ۱.۰ درصدی در ۵۲۰۰ دلار بسته شده، سرعت افت سایر فلزات بیشتر بوده است. بهای جهانی هر تن سنگ آهن نیز با افت ۱.۵ درصدی به ۴۸.۷ دلار رسیده است. در سمت فلزات گرانبها، قیمت جهانی اونس طلا نیز در پی تقویت دلار با ثبت افت ۰.۹ درصدی به ۱۱۶۴.۳ واحدی رسیده است.

در بازار انرژی، قیمت قراردادهای نفتی به طور محسوسی افت داشته اند. حتی گزارش بیکر هیوز در خصوص کاهش مجدد تعداد دکل های فعال حفاری در آمریکا برای هشتمین ماه پیاپی نیز نتوانست مانع افت قیمت ها گردد. بر اساس این گزارش، تعداد دکل های فعال آمریکا به ۵۹۴ دکل در پایان هفته اخیر رسیده که کمترین سطح در نزدیک به پنج سال اخیر است. هر بشکه نفت سبک امریکا در دادوستد نهایی با افت ۵.۶ درصدی در قیمت ۴۷ دلار و ۲۶ سنت بسته شده است. هر بشکه نفت خام اروپایی برنت نیز با ۴.۹ درصد کاهش به ۴۷ دلار و ۹۹ سنت رسیده است.

طی این هفته، نشست اعضای اوپک با کشورهای غیر عضو بدون دستیابی به گامی موثر در راستای بهبود قیمت نفت به پایان رسیده تا کماکان اختلاف کشورها بر سر یافتن راه حلی مشترک مانع از بهبود قیمت ها گردد. همچنان استراتژی کشورهای حاشیه خلیج فارس بر رقابت بر سهم بیشتر از بازار متمرکز بوده و علاقه ای به حمایت از قیمت ها ندارند.

 

 

برچسب ها

نظرات شما