ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۰۶
ناحیه منو


جنجال ۱۰۵ هزارمیلیاردی

به گزارش حساب من ،«میلیاردها تومان پولی که قرار بود به صندوق توسعه ملی برگردد ولی برنگشت...»  این خلاصه ماجرایی است که به تیتر هماهنگ روزنامه های اصلاح طلب تبدیل شد؛ ماجرایی که احمد توکلی ...

به گزارش حساب من ،«میلیاردها تومان پولی که قرار بود به صندوق توسعه ملی برگردد ولی برنگشت…»  این خلاصه ماجرایی است که به تیتر هماهنگ روزنامه های اصلاح طلب تبدیل شد؛ ماجرایی که احمد توکلی نماینده اصولگرای مجلس نقش اول و افشا کننده اش بود.

جنجال ۱۰۵ هزارمیلیاردی

داستان دقیقا از آنجا شروع شد که احمد توکلی در نطق روز یکشنبه خود به عنوان موافق کلیات بودجه سال ۹۵ در صحن علنی مجلس از مصوبه شورای عالی امنیت ملی در روزهای پایانی دولت قبل صحبت کرد که بر اساس آن مقرر شد ۲.۵ (دو و نیم) میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به صورت ۶ ماهه به دولت قرض داده شود که در زمینه واردات مواد اولیه، کود و دارو، هزینه شود.توکلی اما در ادامه به عنوان نمونه از شرکتی اسم می آورد که ۱۵۲ میلیارد تومان از همین منبع را گرفته ولی فقط ۴۵ میلیارد تومان را برگردانده و حدود ۱۰۵ میلیارد تومان را خرج خرید ساختمان و یا قرض دادن به شرکت های دیگر کرده است.

همین اظهارات توکلی کافی بود تا تیتر فردای روزنامه های اصلاح طلب کاملا هماهنگ به یک موضوع اختصاص پیدا کند؛ «تخلف ۱۰۵ هزار ملیاردی دولت قبل»
همین هماهنگی در تیتر تنها چند ساعت بعد داد توکلی را درآورد؛ نماینده مردم تهران با اشاره به تحریف اظهاراتش توسط روزنامه های یک جریان خاص با ارسال تکذیبیه ای به این رسانه ها، کل متن اظهارات خود درباره این تخلف را برای آنها بازخوانی کرد.

توکلی در تکذیبیه اش تاکید کرد که شروع پرداخت مبلغ مصوب شورای عالی امنیت ملی به شرکت ها و موسسات، از مهرماه سال ۹۲ (یعنی در دولت فعلی) آغاز شده است نه دولت دهم؛ نکته بعدی اما مبلغ مورد اشاره روزنامه های اصلاح طلب بود؛ این روزنامه ها در تیتر خود از رقم ۱۰۵ هزار میلیارد تومان ذکر کردند که نه تنها در مقایسه با اظهارات توکلی (۱۰۵ میلیارد تومان) بلکه با یک محاسبه ساده نیز می شد فهمید که چنین رقمی حدودا برابر یارانه ۳ سال کل مردم کشور است!
اما رسانه های اصلاح طلب که شدیدا از اظهارات توکلی ذوق زده شده بودند و تصور می کردند که این تخلف (به زعم آنها هزاران میلیارد تومانی) در دولت سابق رخ داده، به صورت هماهنگ آنرا تیتر یک خود کردند.

در میان همه این جنجال‌ها و هیاهوهای رسانه ها درباره افشاگری توکلی، سوال هایی برای افکار عمومی باقی مانده است؛ چرا دولت در برابر این تخلف که توکلی تنها دو نمونه از آنرا افشا کرد، سکوت اختیار کرده  و رسانه های اصلاح طلب نیز همین روند را پس از ثابت شدن وقوع تخلف در دولت فعلی، پیش گرفته اند؟

ادامه برخورد دوگانه با فساد از سوی اصلاح طلبان/ تلاش برای لاپوشانی یک گاف!
برخی ناظران بیرونی معتقدند با رصد رفتار رسانه های حامی دولت یازدهم طی سه سال گذشته به خوبی می توان فهمید که آنها در طول این مدت منتظر بودند تا فردی یا نهادی فقط از یک تخلف در دولت قبل سخن بگوید؛ در این صورت رسانه های حامی دولت بدون توجه به صحیح بودن ماجرا، آنرا به تیتر یک خود تبدیل می کردند.

شاید ماجرای اظهارات توکلی درباره تحریف اظهاراتش از سوی رسانه های اصلاح طلب نیز در همین راستا قابل تفسیر باشد؛ چون این رسانه ها فارغ از دقت در اصل اظهارات توکلی تنها به فکر تیتر یک روز بعد خود و بالا بردن صفرهای رقم گفته شده به هزار برابر آنچه توکلی اظهار داشت، بودند.

اما نکته قابل تامل که افکار عمومی نسبت به آن سوالات زیادی دارند این است که چرا پس از مشخص شدن اشتباه این رسانه ها در بیان رقم اصلی و همچنین وقوع این تخلف در دولت فعلی، ناگهان هیاهوی این رسانه ها درباره اصل ماجرا (تخلف دولت در بازگرداندن پول به صندوق توسعه ملی) از بین رفت و احتمالا در روزهای آینده نیز دیگر این رسانه ها درباره عدم بازگشت این مبالغ میلیاردی به صندوق توسعه ملی حرف نخواهند زد.

برچسب ها

نظرات شما