ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۱۲
ناحیه منو


خارج شدن از اتحادیه اروپا تعداد میلیاردرهای بریتانیا را افزایش می دهد

خارج شدن از اتحادیه اروپا تعداد میلیاردرهای بریتانیا را افزایش می دهد  روزنامه Sunday Times لیستی از ثروتمندان بریتانیا را گردآوری کرده، که امروز منتشر شده است. نتایج حاکی از آن است که تعداد میلیاردهای ساکن ...

خارج شدن از اتحادیه اروپا تعداد میلیاردرهای بریتانیا را افزایش می دهد

 

روزنامه Sunday Times لیستی از ثروتمندان بریتانیا را گردآوری کرده، که امروز منتشر شده است. نتایج حاکی از آن است که تعداد میلیاردهای ساکن بریتانیا و همچنین میزان ثروت آن ها افزایش پیدا کرده است. نکته ای که مردم اصلا به آن توجه نمی کنند این است که این امر نتیجه واضح و منطقی برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) است. خارج شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث افت پوند استرلینگ (نسبت به دلار) شده که ارزش آن را در خارج از مرزهای بریتانیا و سهام های خارج از کشور افزایش می دهد. به طرز شگفت آوری، افت پوند – طی دوره برآورد –  بین ۱۲ تا ۱۵ درصد بوده است (بستگی به نوع برآورد دارد) و ثروت میلیاردرها بیش از ۱۴ درصد افزایش یافته است.

از این رو در دنیای “شگفتی ها” هستیم:

“نتایج منتشر شده Sunday Times نشان می دهد که در حال حاضر با وجود ترس های ناشی از خروج از اتحادیه اروپا، تعداد میلیاردرهای بیشتری در بریتانیا نسبت به هر زمان دیگری زندگی می کنند.”

فهرست امسال از هزار نفر از ثروتمندترین افراد و خانواده هایی با مجموع ثروت ۶۵۸ میلیارد پوند تشکیل می شود، که در مقایسه با سال قبل- با مجموع ثروت ۵۷۵ میلیارد پوند- افزایش داشته است.

کلمه “با وجود” (ترس های ناشی از خروج از اتحادیه اروپا) در بالا اشتباه نوشته شده است. در واقع بهتر است بگوییم “به خاطر“(خروج از اتحادیه اروپا).

Robert Watts، گردآورنده فهرست می گوید: “وقتی بسیاری از ما نگران همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا بودیم، میلیاردرهای بریتانیا ساکت ماندند و به جمع آوری ثروت ادامه دادند.”

“ما منتظر تاثیرات دلسردکننده ای از همه پرسی بودیم، اما ظاهرا قضیه طور دیگری است.”

“معمولا یک بازار سهام شناور، ثروت افراد فهرست را بالاتر می برد؛ همانطور که قیمت سهام از ماه ژوئن گذشته اوج گرفته است.”

بنابراین، این اوج گرفتن در بازار سهام نتیجه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست:

“ما در ترکیب فهرست ثروتمندان شاهد تنوع زیادی هستیم.

تعداد زنان بیشتر، نژادهای مختلف و افرادی که از کشاورزی و تولید غذای حیوانات به مدیران و سهام داران خصوصی برجسته تبدیل شده اند، به چشم می خورد.”

شاید این تنها موردی است که از برگزیت تاثیر نگرفته است. گزارش اصلی این گونه بیان می کند:

“انفجار ثروت به واسطه ‘برگزیت’ توسط فهرست تازه ثروتمندان Sunday Times توصیف می شود، که شامل ثروت بیشتر و تعداد میلیاردرهایی بیش از گذشته می باشد. ”

درک این روند، خیلی هم مشکل نیست.

اولین مورد بازار سهام است. برگزیت در زمینه تجارت در بریتانیا، تغییراتی ایجاد می کند. تغییر در نرخ تبدیل انعطاف پذیر معمول، باعث ایجاد تغییر در نرخ تبدیل خارجی می شود. پوند سقوط کرده است و مسلماً ارزش سهام های بریتانیایی هم همینطور. ۷۵ درصد درآمد FTSE100 (شاخصی از ۱۰۰ شرکت با بالاترین ارزش سهام در بورس لندن) خارج از بریتانیا حاصل می شود (و تقریباً ۵۰ درصد شرکت های کوچکتر). و این درآمدها به صورت پوند استرلینگ به دست نمی آیند. سقوط پوند به این معنا است که در حال حاضر سودهای حاصله بیش از پوند ارزش دارند. بازار سهام هم – بالعکس- نرخ تبدیل را پس از برگزیت پنهان کرده است. روند به این گونه است، پوند کمی پایین می آید و بازار سهام کمی بالا می رود؛ پوند کمی افزایش می یابد، بازار سهام کمی افت می کند.

در نظر داشته باشید که بیشتر این ثروتمندان، بیشترین درآمد خود را در خارج از بریتانیا به دست می آورند. بیشتر دارایی آن ها به صورت ارزهای دیگری که در مقابل پوند استرلینگ افزایش پیدا کرده اند، به دست می آید. این بهترین توضیح برای این اتفاق است.

به احتمال زیاد، این تمام داستان نیست، اما بخش زیادی از آن را توجیه می کند. تعداد بیشتری از میلیاردرها با ثروتی افزون تر در بریتانیا زندگی می کنند، چرا که خروج از اتحادیه اروپا باعث کاهش ارزش پوند شده است.فوربس

 

 

برچسب ها

نظرات شما