ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۰۹:۲۰
ناحیه منو


خدمات دولت الکترونیک

خدمات دولت الکترونیک ، موضوع گفتگوی استاندار البرز در نشست مشترک با رئیس هیأت مدیره و دیگر مسئولان این بانک در محل استانداری ضمن بیان مطلب فوق و تأکید برگسترش خدمات دولت الکترونیک در روستاها ...

خدمات دولت الکترونیک ، موضوع گفتگوی استاندار البرز در نشست مشترک با رئیس هیأت مدیره و دیگر مسئولان این بانک در محل استانداری ضمن بیان مطلب فوق و تأکید برگسترش خدمات دولت الکترونیک در روستاها به عنوان عامل مهم جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها گفت :زیرساخت‌های ارتباطی و نیازهای یک زندگی شهری در روستاها فراهم باشد کمتر شاهد مهاجرت به پایتخت و شهرهای بزرگ خواهیم بود.

وی دراین راستا به استقرار دفاترپست بانک ایران در روستاها و مناطق محروم و ارائه تسهیلات به ساکنان این مناطق اشاره کرد و اظهارداشت: بخشنامه دولت در ایجاد و راه‌اندازی صندوق‌های قرض‌الحسنه خرد محلی، با هدف احیای سنت پسندیده قرض‌الحسنه در روستاهای کشور اخیراً ارائه شده که تحول و انقلابی در روستاها ایجاد خواهد کرد.
 طبق گزارش روابط عمومی پست بانک ایران:  این طرح و خدمات دولت الکترونیک با مشارکت پست بانک ایران و معتمدان محلی و با همکاری استانداری‌ها و دستگاه‌های اجرائی بسترهای ارائه خدمات به روستائیان را فراهم می‌سازد.
استاندار البرز با بیان اینکه در طرح قرض‌الحسنه خرد محلی، امکان ارائه تسهیلات به روستائیان از طریق پست بانک ایران فراهم شده است ادامه داد: با ارائه وام ازطریق این صندوق در روستاها، خسارت‌هائی همچون خشکسالی، سیل، زلزله و سایر خسارت ها نیز قابل جبران خواهد بود.
مهندس طهائی در ادامه سیاست‌های دولت در حمایت از این صندوق‌ها را مطلوب دانست و بیان کرد: دولت یازدهم تمرکز خوبی بر روی مسائل روستایی دارد و تلاش می‌کند با کارهای زیربنایی به توسعه روستاها کمک کند.
وی درپایان محرومیت‌زدایی از روستاها را از اهداف مهم دولت برشمرد و بر بسترسازی جهت گسترش تعاملات با پست بانک ایران تأکید کرد.
مهندس محمود حسن‌زاده رئیس هیأت مدیره پست بانک ایران نیز در این نشست ضمن تأکید بر گسترش همکاری‌ها فی مابین بیان داشت: با حمایت مجموعه استانداری این بانک می‌تواند در رونق اقتصادی و توسعه عدالت اجتماعی و همچنین مهاجرت معکوس به روستاها مؤثر باشد.
حسن زاده تصریح کرد: پست بانک ایران متولی خدمات خرده‌بانکداری در سطح کشور است و همه دستگاه های اجرائی باید به این بانک جهت خدمت‌رسانی بیشتر کمک کنند.
وی درپایان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه این بانک با ریاست جمهوری درخصوص ایجاد صندوق تأمین مالی خرد روستایی در ۱۰هزار روستای کشور خاطرنشان ساخت: با توجه به حضور پست بانک ایران در مناطق روستایی و دوردست باید دستگاه‌های اجرایی حمایت همه‌جانبه‌ای از این بانک داشته باشند تا بتواند با اعطای تسهیلات به روستائیان به ایجاد مشاغل کوچک و رونق تولیدات روستائی کمک شایانی کند.
آرش بهادری مدیرکل امور روستایی استانداری البرز هم در این نشست برگسترش خدمات این بانک در سطح روستاها تأکید کرد و گفت: دیدگاه دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی محرومیت‌زدایی از روستاها است که در این راستا پست بانک ایران اقدامات شایسته‌ای برداشته است.
وی افزود: فلسفه وجودی پست بانک‌ ایران در روستاها، ارائه خدمات متنوع بانکی است و تقویت دفاتر ICT روستایی از جمله برنامه‌های اولویت‌دار استانداری می‌باشد.
مدیرکل امور روستایی استانداری البرز با اشاره به ضرورت فعال‌سازی دو دفترخدمات بانکی روستایی در شهرستان‌های طالقان و اشتهارد خواستار فعال‌شدن دفاتر غیرفعال و فراهم ساختن بسترهای لازم به منظور ایجاد مشاغل خانگی از طریق گردش مالی مستمر در این مناطق شد.
وی افزود: با همکاری مسئولان امر هم اکنون همه خدمات در روستاها به روستائیان ارائه می‌شود و آمادگی داریم در تعامل با پست بانک ایران دسترسی مناسب و آسان‌تری برای روستائیان به خدمات بانکی را فراهم سازیم.
بهادری تصریح کرد: با راه‌اندازی این دفاتر، خدمات متنوع بانکی به صورت‌ لحظه‌ای(Online) به روستاها ارائه می‌شود و دیگری نیازی نیست اهالی روستا برای انجام کارهای بانکی و حتی سایرامور به شهر مراجعه نموده و متحمل هزینه‌های زیادی شوند.
مدیرکل امور روستایی استانداری البرز درپایان عنوان کرد: درحال حاضر ازمجموع ۳۵۵روستای استان تعداد ۲۵۳ روستا بیش از ۲۰ خانوار است و تعداد ۲۲۷ روستا نیز دارای دهیاری است.
همچنین محمود شیردل مدیرامور شعب و مناطق پست بانک ایران در این نشست اظهارداشت: با توجه به رسالتی که برعهده این بانک در زمینه خرده بانکداری گذاشته شده است تلاش می‌کند به نحو شایسته‌ای در آبادانی روستاها اقدام نماید.
وی افزود: آمادگی کامل داریم تا با تعامل و همکاری با سایر دستگاه‌های اجرایی از جمله استانداری‌ها و فرمانداری‌ها این رسالت مهم را به نحو احسن انجام دهیم.
گفتنی است: مسعود کمال‌آبادی مدیرشعب پست بانک استان البرز نیز در این نشست ضمن ارائه گزارش عملکرد اظهارداشت: با انتقال منابع دهیاری‌ها به دفاترخدمات بانکی و خدمات دولت الکترونیک، وضعیت صندوق‌ تأمین مالی خرد روستایی در سطح استان بهتر شده و با اعطای تسهیلات در روستاها به بهبود شرایط این مناطق کمک خواهیم نمود.
از مزایای دولت الکترونیک میتوان به  وارد زیر اشاره کرد :
همان گونه که از تعریف دولت الکترونیک برمی آید، هدف از ایجاد چنین دولتی بهره گیری از فناوری جدید به منظور ارائه خدمات بهتر به شهروندان و نیز بازسازی درونی دولت است. متأسفانه در برخی از کشورها و سازمانها تصور می شود که دولت الکترونیک صرفاً با قرار دادن یک رایانه روی میز هر کارمند تحقق می یابد و یا در مواردی اتوماسیون اداری با دولت جابه جا می شود. در حالی که دولت الکترونیک اهداف گسترده تری را دنبال می کند و در جست و جوی راهی برای ایجاد تحول بنیادین در ساز و کار انجام امور در دولت و تغییر رابطه حکومت ها با شهروندان و سایر اجزای جامعه مدنی است.یکی از مهمترین فرصت هایی که فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی پیش روی ما قرار می دهند، امکان استفاده از این فناوری برای مهندسی مجدد معماری دولت و قابل دسترس تر، کارآمدتر و پاسخگوتر ساختن آن است. استفاده از این نوآوری ها در فرایند اداره امور جامعه موجب پدیدار شدن واقعیتی به نام دولت الکترونیک شده است. به عبارتی برای حکومت بر جامعه اطلاعاتی و مدیریت آن نیاز به خلق دولت الکترونیک است و نمی توان با ساختار و فرایندهای سنتی جامعه اطلاعاتی را به خوبی مدیریت کرد.امروزه عوامل مختلفی دست در دست یکدیگر داده اند تا دولت ها را وادار به تجربه شکل جدیدی از اداره جامعه بکند. انتظارات افراد در مورد خدمات و محصولات و نیز نحوه و کیفیت ارائه آن به طور روزافزون در حال تغییر است و دولت نیز باید پاسخگوی این نیازها و انتظارات باشد.انان خواهان این هستند که ساعت کار موسسات دولتی افزایش یابد و هر زمان که خواستند بتوانند کارهای خود را انجام دهند، در صف ها معطل نشوند، خدمات با کیفیت تری دریافت کنند، خدمات و محصولات ارزانتری به دستشان برسد و مواردی از این دست که پاسخگوترین شکل دولت برای انتظارات در حال حاضر دولت الکترونیک است. دولتها همچنین برای جذب سرمایه، کارگران ماهر، گردشگران و سایر موارد با یکدیگر در رقابت هستند. بدین منظور به امکانات جدیدی نیاز دارند که دولت الکترونیک این امکانات را فراهم می کند.

به طور خلاصه، رشد فناوری های جدید، تغییر انتظارات شهروندان و بنگاههای اقتصادی و سرمایه گذاری بنگاههای اقتصادی در بخش فناوری اطلاعات از جمله مهمترین عواملی است که ضرورت برپایی دولت الکترونیک را تشکیل می دهد. دولت الکترونیک برای کیفیت خدمات رسانی به شهروندان، فرصت های خوب زیادی را ایجاد می کند.

شهروندان قادرند به جای چند روز یا چند هفته ظرف چند ساعت یا چند دقیقه اطلاعات یا خدمات موردنظر خود را دریافت کنند. شهروندان شرکت ها و سازمان های وابسته به دولت می توانند بدون استخدام وکلای دادگستری و حسابداران گزارشهای خواسته شده را دریافت کنند. کارمندان دولت می توانند به سادگی و به صورت کارآمد مانند کارکنان دنیای تجارت، امور خود را انجام دهند. یک استراتژی موثر در زمینه استقرار دولت الکترونیک بهبودهای قابل ملاحظه ای از قبیل موارد ذیل در دولت منجر خواهد شد؛

۱) تسهیل خدمت رسانی به شهروندان

۲) حذف رده هایی از مدیریت دولتی (کوچک سازی اندازه دولت)

۳) تسهیل اخذ اطلاعات و خدمات توسط شهروندان و شرکت ها و همچنین سازمان های وابسته به دولت

۴) تسهیل فرایندهای کاری سازمان ها و کاهش هزینه ها از طریق ادغام و حذف سیستم های اضافی و موازی.

برچسب ها

نظرات شما