ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۲۱
ناحیه منو


خطر ورشکستگی کوکاکولا

به گزارش حساب من این روزها خبر ورشکستگی کوکاکولا باعث شوکه شدن بازار شده است، هرچند برخی این خبر را یک حقه تبلیغاتی می دانند. شرکت نوشابه سازی کوکاکولا سومین برند با ارزش جهان محسوب ...

به گزارش حساب من این روزها خبر ورشکستگی کوکاکولا باعث شوکه شدن بازار شده است، هرچند برخی این خبر را یک حقه تبلیغاتی می دانند. شرکت نوشابه سازی کوکاکولا سومین برند با ارزش جهان محسوب می شود با این حال وضعیت نه چندان مناسب سوددهی آن باعث شده تا مدیران شرکت به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه ها باشند. به همین خاطر اعلام شده که در سال آینده دو هزار نفر از کارمندان این شرکت بیکار خواهند شد. علاوه بر تعدیل نیرو، شرکت کوکاکولا برای اینکه بتواند طی  سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به طور سالانه ۳ میلیارد دلار صرفه جویی کند استفاده کارمندان از لیموزین را محدود کرده و از تعداد مهمانی هایی شرکت نیز کاسته است.

حتی امکان استفاده از پیغام گیر صوتی نیز در دفاتر کوکاکولا حذف شده است، اقدامی که قرار است باعث صرفه جویی ۱۰۰ هزار دلاری در سال بشود. مصرف کنندگان در سرتاسر جهان دیگر همچون گذشته به نوشابه های گازدار علاقه نشان نمی دهند و همین موضوع باعث نگرانی مدیران کوکاکولا شده است. برای مثال سود این شرکت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به میزان ۱۴ درصد کاهش یافته است. تلاش برای ارایه محصولات دیگر مانند شیر نیز از جمله اقداماتی است که شرکت کوکاکولا برای حفظ سهمش در بازار نوشیدنی ها به کار گرفته است.

فرمول ساخت کوکاکولا برای نخستین بار در سال ۱۸۸۶ به صورت یک نوشیدنی، توسط جان پمبرتون داروساز آمریکایی و در شرکت مواد شیمیایی او ابداع شد. کتابدار او فرانک رابینسون انتخاب نام کوکاکولا را به او پیشنهاد داد و لوگوی دست‌نویس و سلیس آنرا خطاطی کرد که تا به امروز به عنوان لوگوی این شرکت و این نوشیدنی پابرجاست. پمبرتون نوشیدنی ابداع شده توسط خود را یک داروی مقوی برای بسیاری بیماریها می‌دانست. این شربت محتوی کوکائین (که از برگ کوکا گرفته می‌شد) و همچنین عصاره کافئین دانه کولا بود. (بعدها کوکائین این نوشابه در سال ۱۹۰۵ از فرمول آن حذف شد) پمبرتون نوشابه خود را به دکه‌های محلی فروش لیموناد و سودا فروخت و به تبلیغ برای آن پرداخت. به این ترتیب، کوکاکولا به عنوان پدیده‌ای جدید به موفقیت بسیاری دست یافت. جان پمبرتون هر لیوان از نوشیدنی جدیداش را به قیمت ۵ سنت به مشتریانش می‌فروخت. اگرچه نهایتاً” آن اندازه خوشبخت نبود که در دوران زندگی خود بتواند نصیبی هر چند اندک از شهرت این ترکیب ابتکاری ببرد و اندکی قبل از مرگ روش تهیه کوکاکولا را در برابر ۲۳۰۰ دلار به آسا کندلر، تاجر آمریکایی و شهردار شهر آتلانتا فروخت. آسا کندلر توانست به زودی از کوکاکولا یک نوشیدنی ملی آمریکایی بسازد که اسمش هم‌معنی با زندگی به سبک آمریکایی است. او اندکی شیوه تهیه کوکاکولا را تغییر داد و برای آسان‌تر کردن کار به جای لیوان و بشکه، بطری‌های مخصوصی را برای این نوشیدنی سفارش داد که امروزه همه آن را می‌شناسند و در نهایت محصولش را در سراسر آمریکا توزیع کرد. با این تغییرات همه دیگر می‌توانستند حتی در خانه‌هایشان هم کوکاکولا بنوشند. در سال ۱۸۹۶، ده سال بعد از تهیه نخستین ترکیب کوکاکولا آسا کندلر برای نخستین بار این نوشیدنی را به خارج از مرزهای آمریکا صادر کرد.

برچسب ها

نظرات شما

  dr.rezash می گوید :

  بالا رفتن اگاهی مردم باید هم تاثیراتش رو بذاره فقط امیدوارم شرکت ها ی اینچنینی دست به دروغ سازی نکنن و محصولات سالم تولید کنن

  faghihe f. می گوید :

  behtar

  mitra maleki می گوید :

  omran bavaram nemishe

  elham t می گوید :

  emkan nadare

  علی زاده می گوید :

  روال عادی همه شرکتها در دنیا است که در موارد بحرانی تصمیم های جدیدی اتخاذ کنند

  zahra hain می گوید :

  thx