ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۵:۱۴
ناحیه منو


خلاصه اخبار اقتصادی هفته جاری

به گزارش سایت مالی و اقتصادی حساب من همزمان با افت شاخص دلار در بازار های جهانی، قیمت اونس رشد یافته و به بیشینه دو هفته اخیر رسیده است. در بازار داخل، قیمت دلار در ...

به گزارش سایت مالی و اقتصادی حساب من همزمان با افت شاخص دلار در بازار های جهانی، قیمت اونس رشد یافته و به بیشینه دو هفته اخیر رسیده است. در بازار داخل، قیمت دلار در هفته گذشته افت ناچیزی داشته و به ۳۴۵۵۴ ریال رسیده است. برآیند این دو عامل موجب رشد یک درصدی  قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید در هفته اخیر شده است.

•    تثبیت سقف تولید اوپک
•    افت تولید خودرو
•    کاهش شدید مبادلات تجاری با چین
•    درخواست تولید کنندگان محصولات شوینده برای افزایش قیمت

این هفته عمده شرکت های کوچک بازار، رشد اندکی داشته در حالی که شرکت های بزرگتر افت داشته اند. افت تولید خودرو و تثبیت سقف تولید اوپک از مهمترین اخبار هفته بوده، تولید کنندگان محصولات شونده نیز درخواست افزایش قیمت را به سازمان حمایت اعلام کرده اند تا شاید جزء اولین صنایعی باشند که امسال افزایش قیمت را در محصولات خود اعمال می کنند.

بازار سهام:
شاخص کل بورس تهران در هفته اخیر افت ۰.۳ درصدی داشته و به ۷۵۸۷۶.۲ واحد رسیده که کمینه سه ماه اخیر بوده و اندکی کمتر از میانگین ۱۰۰ روزه محسوب می شود. در مقابل شاخص کل هم وزن اندکی رشد داشته و به ۱۳۷۹۵.۴ واحد رسیده است.

صنعت محصولات فلزی با ۱۲.۹ درصد افزایش و صنعت ابزار پزشکی با ۲.۶ درصد کاهش به ترتیب بهترین و بدترین عملکرد را در میان صنایع به خود اختصاص داده اند. در گروه محصولات فلزی، ماشین سازی اراک رشد هفتگی ۲۰ درصدی داشته و بهترین عملکرد را به خود اختصاص داده است. در میان شرکت ها، در کنار ماشین سازی اراک، دو عرضه اولیه اخیر یعنی توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان و واسپاری ملت به ترتیب با ۲۱.۵ و ۱۹.۵ درصد بهترین عملکرد هفتگی را از آن خود کرده اند.

متوسط روزانه ارزش معاملات بورس و فرابورس در هفته اخیر نزدیک به ۲۵۵ میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته گذشته رشد اندک ۱.۷ درصدی داشته است. در میان صنایع، گروه خودرو و ساخت قطعات همچون هفته های گذشته با ۲۹۲ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشته و پس از آن صنعت محصولات فلزی با ۱۱۴ میلیارد تومان قرار گرفته است.

عرضه اولیه:
امروز ۱۰ درصد از سهام شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور در نماد وهور در بازار فرابورس توسط  سرمایه گذاری امید عرضه اولیه شده است. این شرکت سود هر سهم سال مالی جاری را ۲۷۰ ریال پیشبینی کرده در حالی که سود هر سال مالی ۹۴ برابر با ۳۲۳ ریال بوده است.

مدیر عامل بورس تهران از پذیرش  و احتمال عرضه اولیه شرکت های هتل های هما، نیروگاه جهرم و آسان پرداخت خبر داده است. وی گفته تا پایان سال ۳۰ اوراق بدهی جدید در بورس به ارزش حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان منتشر خواهند شد.

تثبیت سقف تولید اوپک:
در هفته جاری یک صد و شصت و نهمین نشست اوپک برگزار شده و بدون تغییر سقف تولید اوپک پایان یافته است. در این نشست وزیر نفت ایران خواستار افزایش تولید نفت ایران به حدود چهار میلیون و هشتصد هزار بشکه شده تا سهم ایران از تولید نفت اوپک به ۱۴.۵ درصد بازگردد. این برای چندمین بار است که این نشست با موضوع کاهش سقف تولید تشکیل شده و به نتیجه نمیرسد. این در حالی است که قیمت نفت برنت دریای شمال نسبت به هفته گذشته رشد ۳.۸ درصدی داشته که عمده دلیل آن افت شاخص دلار پس از اعلام آمار اشتغال در آمریکا بوده است.

افت تولید خودرو:
در دو ماه ابتدایی سال جاری، بیش از ۱۵۸ هزار خودرو در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۲.۸ درصدی را نشان می دهد. ایران خودرو بزرگترین خودروساز خاورمیانه با تولید ۸۱ هزار خودرو افت ۵.۵ درصدی طی این مدت داشته در حالی که سایپا دومین خودروساز کشور با تولید ۶۳ هزار خودرو رشد ۴.۴ درصدی را ثبت کرده است. پارس خودرو نیز افت تولید داشته و بدون احتساب مونتاژ پراید با کاهش ۱۳.۵ درصدی در تولید مواجه شده است. تولید کل خودروهای سواری نیز در همین مدت ۴ درصد کاهش یافته است. بازده گروه خودرو در بازار بورس تهران در هفته اخیر ۱.۲ درصد بوده است.

وزیر صنعت پس از سفر به آلمان از احتمال همکاری خودروسازان این کشور با طرف های ایرانی طی ماه های آینده خبر داده است. مدیر عامل شرکت سایپا نیز از بهره برداری خط تولید الجزایر تا پایان سال جاری خبر داده و گفته قرارداد با سیتروئن تا دو هفته دیگر امضا خواهد شد. در خط تولید الجزایر ۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده و با رسیدن ظرفیت تولید این خط به ۲۰ هزار دستگاه در سال، میزان سرمایه گذاری به ۳۰۰ میلیون دلار خواهد رسید. سهم سایپا در این پروژه ۲۵ درصد و سهم طرف الجزایری ۷۵ درصد می باشد. در این خط تولید ۵ مدل سواری و سه مدل وانت تولید خواهند شد. وی در مورد قرارداد با سیتروئن نیز گفته، سایت سایپا کاشان برای تولید محصولات سیتروئن در نظر گرفته شده است.

کاهش شدید مبادلات تجاری با چین:
مبادلات تجاری ایران و چین در ۴ماهه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۲۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۸.۴ میلیارد دلار رسیده است. صادرات چین به ایران در ژانویه تا آوریل ۲۰۱۶ با افت ۲۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۴.۵ میلیارد دلار رسیده است. واردات چین از ایران نیز افت زیادی داشته است. چین در ژانویه تا آوریل ۲۰۱۵ بالغ بر ۵.۷ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم با افت ۳۲ درصدی در ژانویه تا آوریل امسال به ۳.۹ میلیارد دلار رسیده است. نفت عمده کالای وارداتی چین از ایران است.

دیگر صنایع:
دبیر انجمن صنایع شوینده از مذاکره با سازمان حمایت برای افزایش قیمت محصولات شوینده و بهداشتی خبر داده و گفته پیشنهاد تولیدکنندگان افزایش ۱۵ درصدی قیمت ‌ها است. وی دلیل درخواست تولید کنندگان برای افزایش قیمت را رشد هزینه های دستمزد، سربار و افزایش نرخ ارز مبادلاتی دانسته است.

در جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی به ریاست رئیس جمهور، ۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای صادرات کالاهای ایرانی و ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای سرمایه در گردش طرح های توسعه ای کشاورزی و صنعتی اختصاص یافت.

 

برچسب ها

نظرات شما