ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۰۹
ناحیه منو


خلاصه اخبار اقتصادی وبسایت حساب من

خلاصه اخبار اقتصادی وبسایت حساب من در بازار سکه و ارز، دلار با رشد ۰.۲ درصدی به ۳۴۰۰ تومان رسیده اما سکه بهار آزادی طرح جدید در واکنش به کاهش نرخ جهانی اونس طلا، ۰.۴ ...

خلاصه اخبار اقتصادی وبسایت حساب من در بازار سکه و ارز، دلار با رشد ۰.۲ درصدی به ۳۴۰۰ تومان رسیده اما سکه بهار آزادی طرح جدید در واکنش به کاهش نرخ جهانی اونس طلا، ۰.۴ درصد افت کرده و هم اکنون ۹۱۸ هزار تومان معامله می‌شود.

 

شاخص کل بورس تهران برای دومین روز پیاپی با رشد محدود همراه بوده است. شاخص کل با افزایش ۵.۹ واحدی  به ۶۱۵۶۸.۹ واحد رسیده است. شاخص کل هم وزن نیز ۲۲ واحد رشد داشته است.معاملات بازار همچنان کم رونق و کم حجم دنبال می‌شود به گونه‌ای که ارزش کل معاملات امروز با ۲۰ درصد کاهش نسبت به دیروز به ۲۲۵ میلیارد تومان رسیده است که بیش از ۷۰ درصد آن به معاملات فرابورس تعلق دارد.

تولیدکنندگان محصولات غذایی به جز قند و شکر و بانک‌ها بیشترین ارزش معاملات امروز را داشته‌اند. ضمن آنکه در بین شرکت‌ها، پتروشیمی مارون و حمل و نقل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به ترتیب بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص داده‌اند.

پتروشیمی مارون در حالی با ۲.۴ درصد رشد بیشترین ارزش معاملات را داشته که بیش از ۸۳ درصد معاملات امروز آن توسط حقوقی‌ها انجام شده است. برای چهاردهمین روز پیاپی تمامی معاملات صنایع شیمیایی سینا در بیشینه قیمت مجاز روزانه انجام شده است.

کشتیرانی ایران که بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشته، نزدیک به ۶ میلیون سهم معامله شده تا ارزش سهام آن در پنجمین روز رشد متوالی، ۰.۷ درصد افزایش یابد. سایر شرکت‌های گروه حمل و نقل نیز رشد داشته‌اند و نیمی از آنها با صف خرید بسته شده‌اند.

روز گذشته وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر اقتصاد لهستان از لغو تحریم‌ها علیه ایران در حوزه دریایی خبر داده است. به گفته وی بیش از ۶ ماه است که ۱۶ لاینر بین‌المللی در بنادر جنوبی ایران پهلوگیری می‌کنند و عملا تحریم‌های حوزه دریایی برداشته شده است. به اعتقاد کارشناسان لغو این تحریم‌ها، هزینه نقل و انتقال کانتینرها را به شدت کاهش می‌دهد.

امروز گروه محصولات غذایی مورد توجه اهالی بازار قرار گرفته و بیشتر شرکت‌های این گروه رشد داشته‌اند. با این حال افت ۱.۴ درصدی بزرگترین شرکت گروه یعنی هلدینگ توسعه صنایع بهشهر موجب افت ۰.۷ درصدی شاخص این گروه شده است. لبنیات کالبر که در همان ابتدای بازار با صف خرید روبه رو شده بود، عرضه شده تا رشد آن به ۳.۷ درصد محدود شود. حجم معاملات امروز نماد غالبر بیش از ۹ برابر متوسط یک ماه اخیر است.  شرکت‌های صنایع غذایی مینو شرق و شیر پاستوریزه پگاه خراسان نیز در اوایل بازار با صف خرید مواجه بوده‌اند که در نهایت عرضه شده و صف خرید آن‌ها جمع شده است.

بیشتر انبوه سازان رشد داشته و اغلب با صف خرید بسته شده‌اند. سرمایه‌گذاری شاهد نزدیک به ۸.۴ میلیون سهم معامله شده و ۴.۲ درصد رشد داشته است. علیرغم عرضه قابل توجه، با این حال ثشاهد با صف خرید بسته شده است.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور از اعلام آمادگی رسمی بانک مسکن برای پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن خبر داده است. به گفته وی این تسهیلات بدون سپرده‌گذاری بوده و پس از دوران ساخت به خریداران منتقل می‌شود.

حجم و ارزش معاملات گروه خودرو افت قابل توجهی داشته است. در این گروه، به جز ایران خودرو که رشد محدود ۰.۱ درصدی داشته، سایر خودروسازان افت داشته‌اند. بیشتر قطعه سازان نیز افت داشته‌اند؛ با این حال تمام معاملات مهندسی روان فن‌آور در سقف قیمت مجاز روزانه انجام شده و این شرکت ضمن رشد ۵ درصدی با صف خرید سنگین به کار خود پایان داده است.

صبح امروز رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به همراه وزیر صنعت جهت بازدید از خطوط تولید ایران‌خودرو به این شرکت رفته‌اند. مشکل رکود بازار خودرو و فروش تولیدات خودروسازان و در پی آن کمبود نقدینگی ایجاد شده برای این شرکت‌ها، موضوع جلسه آنها با مدیرعامل ایران‌خودرو خواهد بود.

به گفته معاون سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت، برای اولین بار در نیم قرن اخیر درآمدهای دولت ایران از محل اخذ مالیات  بیشتر از درآمدهای نفتی شده است. افت قیمت جهانی نفت موجب شده تا دولت رویکرد سنتی خود را از اتکا به درآمدهای نفتی به سوی درآمدهای مالیاتی تغییر دهد.

 

برچسب ها

نظرات شما