ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۴۸
ناحیه منو


خلاصه اخبار اقتصادی

خلاصه اخبار اقتصادیبه گزارش حساب من شاخص کل بورس تهران همانند دیروز بدون تغییر بوده و در کل هفته نیز تنها بازده ۰.۱ درصدی را به ثبت رسانده است. این درشرایطی است که در بازارهای ...

خلاصه اخبار اقتصادی

به گزارش حساب من شاخص کل بورس تهران همانند دیروز بدون تغییر بوده و در کل هفته نیز تنها بازده ۰.۱ درصدی را به ثبت رسانده است. این درشرایطی است که در بازارهای موازی دلار در آخرین روز هفته نیز همانند سایر روزهای این هفته به روند رشد ادامه داده تا امروز نوسانات دلار در بالای مرز ۳۴۰۰ تومان شکل بگیرد، در زمان تهیه گزارش هر دلار آمریکا ۳۴۰۶ تومان بوده است؛ با احتساب این قیمت رشد هفتگی دلار به ۱.۵ درصد رسیده است. نزدیک شدن قیمت دلار مبادلاتی به قیمت بازار و طولانی شدن روند تحویل دلار مبادلاتی، تمایل تجار به تأمین ارز مورد نیاز از بازار آزاد را افزایش داده است. اما سکه بخشی از رشد چهار روز اخیر را تعدیل نموده که آن را می توان واکنشی به بازار جهانی طلا تلقی نمود. قیمت جهانی طلا از عصر دیروز هم زمان با بسته شدن معاملات بازار طلا و ارز داخل روند نزولی به خود گرفت و از ۱۱۴۸ دلار/اونس به ۱۱۳۸ دلار/اونس رسید و هم اکنون نیز درهمین قیمت در حال معامله است. قیمت سکه هم در زمان تهیه گزارش ۹۲۳ هزار تومان می باشد.

همانطور که در گزارش چشم انداز اشاره شد دیروز با اعلام حمایت دو سناتور دموکرات از توافق هسته ای، تعداد کسانی که به طور رسمی موافقت خود را ابراز داشته اند به ۳۳ تن رسید بدین ترتیب در صورت پیوستن یک سناتور دیگر حتی در صورت رد توافق در کنگره، اوباما می تواند بدون نگرانی از مخالفتها با اعمال حق وتو به توافق قطعیت ببخشد. در میان موافقتها، اعلام موافقت “کیسی” از نزدیکترین اعضای دموکرات سنا به لابی صهیونیستی آیپک از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در بین صنایع این هفته گروه قند و شکر بیشترین بازده هفتگی را داشته و شاخص این گروه رشد ۷ درصدی را تجربه نمود. بانکها که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند، در بین پنج صنعت بزرگ بازار بیشترین رشد را ثبت کرده اند. گروه خودرو هم از دیگر گروه های مهم بازار بود که هفته را با رشد بیش از دو درصد پشت سر گذاشت. اما صنایع شیمیایی و فرآورده های نفتی با افت موجه شدند.

با وجود اینکه حجم معاملات بازار سرمایه همچنان پایین است اما خریداران نقش فعالتری نسبت به روزهای قبل از خود نشان داده و فاصله بین قیمت عرضه و تقاضا کاهش یافته و معاملات با رونق بیشتری پیگیری شده است. درعمده صنایع روند مشخصی بر قیمتها حاکم نبوده و بیشتر شرکتها نوسانات جزئی را تجربه کرده اند.

برچسب ها

نظرات شما