ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۰۴
ناحیه منو


خلاصه اخبار اقتصادی

خلاصه اخبار اقتصادی در بازار سکه و ارز قیمت ها اندکی کاهش یافته است. دلار آمریکا ۳۳۷۵ تومان معامله میشود که کمینه ۲۰ روز اخیر است. دلار مبادلاتی نیز همچون روزهای اخیر در نزدیکی مرز ۳۰۰۰ ...

خلاصه اخبار اقتصادی

در بازار سکه و ارز قیمت ها اندکی کاهش یافته است. دلار آمریکا ۳۳۷۵ تومان معامله میشود که کمینه ۲۰ روز اخیر است. دلار مبادلاتی نیز همچون روزهای اخیر در نزدیکی مرز ۳۰۰۰ تومانی قرار دارد. سکه بهار آزادی طرح جدید هم ۹۱۵۵۰۰ تومان معامله می گردد.

شاخص کل بورس تهران برای پنجمین روز متوالی کاهش یافته و با افت ۲۲۵ واحدی به ۶۱۳۲۸ واحد رسیده که کمینه ۲ سال اخیر می باشد. شاخص کل ۰.۳۷ درصد افت داشته در حالی که شاخص کل هم وزن افت ۰.۸۵ درصدی را ثبت کرده است.  ارزش کل معاملات بورس و فرابورس نیز به ۳۳۴ میلیارد تومان رسیده است.

دو پالایشگاه نفت اصفهان و بندرعباس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشته اند. معاملات بلوکی روی شرکت های گروه مپنا، هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی مبین و صندوق بازنشستگی مانع در قیمت های مثبت از افت بیشتر شاخص کل گشته است. در صورتی که معاملات بلوکی روی چهار شرکت ذکر شده انجام نمیشد، افت شاخص میتوانست تا مرز ۴۰۰ واحد باشد.

شاخص گروه خودرو که در دو روز اخیر از جمله گروه هایی بوده که متحمل بیشترین افت گشته، امروز به کمینه ۱۸ ماهه خود رسیده است. ایران خودرو بزرگترین خودروساز خاورمیانه و بزرگترین شرکت حاضر در گروه خودرو با رسیدن به قیمت ۲۰۹ تومانی در کمینه ۲۳ ماهه قرار گرفته است. در گروه خودرو اغلب نمادها افت قیمت داشته اند. پارس خودرو یکی از خودروسازانی که احتمالا از رفع تحریم ها بیشترین سود را خواهد برد، در معاملات امروز تنها خودروسازی بوده که آخرین معامله خود را در محدوده مثبت داشته است.

در گروه قند و شکر، قند شیروان، قوچان و بجنورد (قشیر) پس از افت دو روزه مجددا با صف خرید مواجه شده است. این شرکت در حدود یک ماه اخیر بازدهی ۱۴۷ درصدی داشته است. عمده دیگر نمادهای این گروه در محدوده منفی بسته شده اند.

پالایش نفت لاوان امروز بازگشایی شده و افت ۳۵ درصدی داشته است؛ در حالی که سایر پالایشگاه ها همچنان به مسیر نزولی خود ادامه میدهند. به گزارش رویترز، موسسه وود مکنزی آمریکا اعلام کرده در قیمت های پایین تر از ۵۰ دلار برای نفت برنت ۱۵۰۰ میلیارد دلار پروژه های نفتی آمریکا از محدوده صرفه اقتصادی خارج می شود. آمریکا یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت می باشد. نفت در یک سال اخیر بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده است.

در گروه انبوه سازی، سرمایه گذاری مسکن پردیس، شرکتی که سه روز گذشته عرضه اولیه شده بود، امروز تا صف فروش نیز پیش رفته در نهایت با افت ۴.۷ درصدی به کار خود پایان داده است. در این گروه و در حالی که اغلب نمادها افت داشته اند، سرمایه گذاری مسکن (ثمسکن) تا صف خرید نیز پیش رفته و سپس متعادل شده و در نهایت با رشد ۴.۵ درصدی در قیمت پایانی به کار خود خاتمه داده است.

در نشست مشترک بین وزرای کشاورزی ایران و فرانسه، تفاهمنامه مشترک توسعه کشاورزی امضا شده است. در این تفاهم نامه بر نقش محوری کشاورزی در اقتصاد و امنیت غذایی تاکید شده است.

برچسب ها

نظرات شما