ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۰۴
ناحیه منو


خلاصه اخبار اقتصادی

خلاصه اخبار اقتصادی در بازار ارز، نرخ برابری دلار به ریال تا لحظه تهیه این گزارش ۲.۶ درصد جهش داشته و به ۳۴۷۷ تومان رسیده است. اما براساس روند هفته های اخیر که در ابتدای بازار ...

خلاصه اخبار اقتصادی
در بازار ارز، نرخ برابری دلار به ریال تا لحظه تهیه این گزارش ۲.۶ درصد جهش داشته و به ۳۴۷۷ تومان رسیده است. اما براساس روند هفته های اخیر که در ابتدای بازار دلار در نرخ های بالا باز شده ولی در ادامه، این جهش تعدیل یافته و قیمت ها به محدوده روز قبل نزدیک تر شده اند از اینرو بازگشت قیمت‌ها دور از دسترس نیست. نرخ برابری یورو به ریال نیز با کمی رشد به ۳۸۵۳ تومان رسیده است.

شاخص کل بورس که چندین بار از محدوده مثبت به منفی نوسان داشته در نهایت، تحت تاثیر نماد پارسان در ساعات پایانی در محدوده مثبت بسته شده است. بدین ترتیب شاخص کل با رشد ناچیز ۲۴.۹ واحدی معادل ۰.۰۴ درصد در ۶۲۹۴۸.۶ واحد قرار گرفته است.

کل ارزش دادوستدهای بورس و فرابورس ۱۹۳ میلیارد تومان بوده که مشابه روزهای گذشته پایین بوده و حاکی از تداوم رکود بازار است. در ادامه‌ی بازگشایی نمادهایی که به منظور ارائه اطلاعات و صورت های مالی شش ماهه نخست سال جاری متوقف شده بودند، بازار امروز نیز شاهد بازگشایی برخی نمادهای مهم همچون خساپا بوده است. نماد دومین خودروساز بزرگ کشور  یعنی سایپا در حدود ۴ درصد در قیمت پایانی افت داشته و به ۱۰۱۹ ریال رسیده است. این نماد پس از فولاد امیرکبیر کاشان بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشته است. فجر با توجه به تعدیل منفی ۴۷ درصدی و عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل (بدون محدودیت نوسان قیمت) امروز مورد معامله قرار گرفته و ۱۹.۲ درصد در قیمت پایانی افت داشته است.

پارس خودرو نیز که برآورد خود از سود سال جاری را براساس اطلاعات شش ماهه، از ۲۱ ریال سود به ۴۱۸ ریال زیان تغییر داده است، در قیمت ۸۹۱ ریال با نوسان اندکی بازگشایی شده و با افت ۱.۲ درصدی در قیمت پایانی بسته شده است.

گروه های خودرو و شیمیایی به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند به طوریکه بیش از نیمی از کل ارزش دادوستدها به این گروه ها مربوط می‌شود. در میان شرکت‌ها نیز خودرو بیشترین ارزش دادوستدها را داشته و پس از آن پلی اکریل (شپلی) قرار دارد. شپلی برای چهارمین روز متوالی با صف خرید همراه بوده و در حدود ۵ برابر متوسط ماهانه دادوستد شده است.

گروه رایانه و محصولات شیمیایی از جمله گروه‌های مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده است. در گروه رایانه، به جز ایران ارقام سایر شرکت ها با افزایش ارزش سهام همراه شده‌اند. همچنین نمادهای مداران و رانفور نیز با صف خرید بسته شده‌اند. رانفور پس از پارسان امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشته است.

عمده نمادهای پر بیننده در محدوده منفی بسته شده اند. در میان آنها بانک صادرات ۰.۹ درصد در قیمت پایانی افت داشته و خودرو نیز در آخرین معامله در محدوده منفی بسته شده است.  حجم معاملات خودرو پنج برابر متوسط ماهانه بوده که در صورت تداوم می تواند نشانه ای از بهبود حجم معاملات در این نماد مهم و تاثیرگذار بازار باشد. اما حجم دادوستدهای بانک صادرات با حمایت سهامدار حقوقی خود کمتر از یک سوم ماهانه بوده است.

سهامداران بالای یک درصد:
صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی سپهر صادرات که در هفته های اخیر از سهم خود حمایت کرده امروز نیز برای چهارمین روز متوالی بیش از ۹۱ میلیون سهم بانک صادرات را خریداری کرده است. پلی اکریل در سه روز متوالی ده میلیون سهم بانک پارسیان را به فروش رسانده و حجم سرمایه گذاری خود را ۴۸ درصد کاهش داده است.


اقتصاد کلان:
به گزارش بانک مرکزی، در مهرماه ۹۴، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۳۹.۳ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۵ و ۰.۹ درصد افزایش یافته است. همچنین در مهرماه تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۱.۵ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۰.۴ و ۸.۲ درصد افت را نشان می دهد.

با اعلام بانک مرکزی، بانک صادرات رسما متعهد شده که تمام امور مربوط به تعاونی اعتبار منحل شده میزان را بر عهده بگیرد.

اطلاعیه شرکت ها:
گروه مپنا پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی جاری را بر اساس عملکرد شش ماهه ۶۲۲ ریال اعلام نموده که نسبت به سال قبل رشد ۳ درصدی را نشان می‌دهد. در شش ماهه اول سال نیز ۲۱۰ ریال سود محقق کرده که تنها ۳۴ درصد از برآورد خود را پوشش می‌دهد.

ماشین سازی اراک سود هر سهم نیمه اول سال جاری را براساس سرمایه جدید ۲۳۸ ریال اعلام نموده که نسبت به مدت مشابه سال قبل و با احتساب تاثیر افزایش سرمایه، افت ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

 

برچسب ها

نظرات شما