ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۱۸
ناحیه منو


خلاصه اخبار اقتصاد جهانی

برای بازگو کردن خلاصه اخبار اقتصاد جهانی باید گفت گزارش های عمدتا مثبت اقتصادی امریکا موجب تقوت گمانه زنی ها در مورد افزایش زودهنگام نرخ بهره شده است. نگرانی از تاثیرات منفی ناشی از کاهش ...

برای بازگو کردن خلاصه اخبار اقتصاد جهانی باید گفت گزارش های عمدتا مثبت اقتصادی امریکا موجب تقوت گمانه زنی ها در مورد افزایش زودهنگام نرخ بهره شده است. نگرانی از تاثیرات منفی ناشی از کاهش سیاست های حمایتی پولی در امریکا، به همراه علائم ضعف اقتصادی چین و منطقه یورو، به تداوم افت قیمت سهام و کالاها کمک کرده است , در امریکا، برآورد نرخ رشد اقتصادی فصل بهار مطابق انتظارات از ۴.۲ به ۴.۶ درصد تعدیل شده و سفارشات برای کالاهای بادوام، بدون احتساب بخش پرنوسان حمل و نقل، نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد افزایش یافته است. رشد فروش خانه های نوساز بیش از انتظار بوده در حالی که آمار فروش خانه های موجود کمتر از پیش بینی ها است.

اما در اروپا، آهنگ رشد فعالیت کارخانجات بر اساس شاخص PMI در آلمان و کل منطقه یورو آرام شده و به مرز توقف نزدیک شده است. شاخص اعتماد به کسب و کار موسسه IFO آلمان هم برای پنجمین ماه پیاپی کاهش یافته که نشان می دهد خوش بینی مدیران ارشد بنگاه های اقتصادی در بزرگ ترین اقتصاد منطقه یورو در مجموع به سطح پایین تری رسیده است.

 در ادامه خلاصه اخبار اقتصاد جهانی در چین، شاخص غیر رسمی PMI کارخانجات به طور غیر منتظره افزایش یافته و به ۵۰.۵ رسیده است. اعداد بالای ۵۰ در این شاخص به معنی رشد فعالیت ها است. با این حال، گزارش های اخیر از چین دلسرد کننده بوده و این تک گزارش مثبت تاثیر کمی در تعدیل تردید ها داشته است. گزارش دیگری در ابتدای هفته نیز نشان داد که سود شرکت های صنعتی چینی در ماه گذشته نسبت به سال قبل ۰.۶ درصد کمتر شده است.

شاخص های سهام در اکثر بورس های عمده جهان در محدوده منفی بسته شدند. شاخص MSCI برای بازارهای نوظهور برای سومین هفته کاهش یافت و با افت ۲.۸ درصدی بسته شد. شاخص MSCI برای آسیای پاسیفیک نیز سومین هفته افت را با کاهش ۱.۷ درصدی به پایان برد. شاخص Stoxx 50 اروپا ۱.۸ درصد کاهش یافت و شاخص S&P500 بورس نیویورک کاهش ۱.۴ درصدی را تجربه کرد. خبر تعدیل مثبت نرخ رشد اقتصادی امریکا در عصر جمعه باعث شد تا افت شاخص ها محدودتر شود.

سنگ آهن خلوص ۶۲% تحویل یک ماهه چین با افت سنگین ۳ درصدی به ۷۸.۸ دلار/تن رسید. در بورس فلزات لندن، مس (۶۷۶۲$) و آلومینیوم (۱۹۲۰$) به ترتیب ۱.۵ و ۱.۴ درصد کاهش داشتند. قلع (۲۰۵۳۰$) و نیکل (۱۷۰۸۰$) افت بیش از ۳ درصد را تجربه کردند. اما فلزات مرتبط سرب (۲۰۷۳$) و روی (۲۲۷۰$) به ترتیب ۰.۶ و ۰.۷ درصد بالاتر از هفته پیش بسته شدند. در بازار انرژی، بهای نفت برنت و سبد نفتی اوپک کاهش داشت اما نفت سبک امریکا ۱.۲ درصد افزایش یافت و به ۹۳.۵۴ دلار رسید.

طلا بعد از افت سنگین هفته های اخیر نسبتا با ثبات بود و با ۰.۱ درصد کاهش در ۱۲۱۴ دلار/اونس بسته شد. گزارش مهم اشتغال امریکا در این هفته می تواند موقعیتی را برای آزمایش قیمت های پایین تر طلا فراهم نماید. بر اساس پیش بینی ها، بیش از ۲۰۰ هزار شغل جدید در ماه سپتامبر ایجاد شده و نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد دنیا در سطح ۶.۱ درصد، یعنی نزدیک به کمینه شش سال، ثابت مانده است. در عین حال، با توجه به تعداد نسبتا کم مشاغل جدید در ماه قبل، هر گونه گزارش ضعیف در این ماه می تواند انتظارات برای افزایش زودهنگام نرخ بهره را تعدیل نماید و طلا و ارزهای رقیب دلار را در گروه دارایی های “بیش فروش” شده (oversold) قرار دهد.

اما مهترین رویداد اقتصادی این هفته احتمالا اعلام سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا (ECB) است که روز پنجشنبه و یک روز قبل از گزارش اشتغال امریکا اعلام می شود. ECB ، که از آرام شدن اقتصاد منطقه یورو و پایین بودن بیش از حد نرخ تورم نگران است، در جلسه ماه قبل نرخ بهره را به نزدیکی صفر کاهش داد در حالی که اعضای این نهاد ظاهرا در آن جلسه در مورد آمادگی برای بکارگیری ابزارهای غیرمتعارف از جمله خرید مستقیم اوراق قرضه نیز گفتگو کرده اند . برآورد جدید نرخ بیکاری و نرخ تورم منطقه یورو روز سه شنبه منتشر می شود و اگر این گزارش ها ضعیف باشد در این صورت شانس اینکه حرف اعضای ECB به عمل تبدیل شود هم افزایش می یابد. آمار تولیدات صنعتی ژاپن، شاخص های فعالیت کارخانجات و خدمات و اعتماد مصرف کننده امریکا، و شاخص رسمی PMI کارخانجات چین از دیگر گزارش مهم این هفته هستند.بنابراین از موثرترین عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • گزارش های مثبت اقتصادی از امریکا
 • تداوم کاهش قیمت سهام و اکثر کالاها
 • انتظار برای تصمیمات بانک مرکزی اروپا و گزارش اشتغال امریکا

برچسب ها

نظرات شما

  shahab می گوید :

  باز هم از این اخبار بگذارید

  حمید می گوید :

  باید از اقتصاد کشور های دیگر بخش مثبت را الگو گرفت ودر ایران امتحان کرد