ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۱۳
ناحیه منو


خلاصه اخبار بازار ایران

خلاصه اخبار بازار ایرانشاخص کل بورس تهران برای چهارمین روز پیاپی کاهش یافته و با ۲۸.۶ واحد افت به ۶۶۵۴۰.۶ واحد رسیده است. سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و گروه مپنا بیشترین تأثیر ...

خلاصه اخبار بازار ایران

شاخص کل بورس تهران برای چهارمین روز پیاپی کاهش یافته و با ۲۸.۶ واحد افت به ۶۶۵۴۰.۶ واحد رسیده است. سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و گروه مپنا بیشترین تأثیر منفی و پالایش نفت بندرعباس و اصفهان بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشته‌اند.

ارزش کل معاملات با ۲۳ درصد کاهش نسبت به روز چهارشنبه به ۲۲۷ میلیارد تومان رسیده که ۶۴ درصد آن به فرابورس تعلق دارد. معاملات عادی سهام ۵۴ درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داده اند. بیشترین ارزش معاملات امروز به گروه فرآورده‌های نفتی تعلق دارد و در بین شرکت‌ها، پالایش نفت اصفهان و تهران به ترتیب بیشترین ارزش معاملات امروز را داشته‌اند. همچنین بیشترین خالص تقاضا به پالایش نفت بندرعباس به ارزش ۵.۳ میلیارد تومان و بیشترین خالص عرضه به پتروشیمی شازند به ارزش ۹۴۳ میلیون تومان تعلق دارد.

عصر امروز جلسه رییس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها جهت تبادل نظر درباره سود بانکی برگزار می‌گردد. همچنین بعداز ظهر سه‌شنبه جلسه شورای پول و اعتبار جهت تصمیم‌گیری درباره نرخ سود بانکی برگزار خواهد شد. بنا به اظهار رییس کل بانک مرکزی، وضعیت قابل قبول آن است که در شرایط تعادلی بالاترین نرخ سود سپرده حدود ۲ درصد از نرخ تورم انتظاری بیشتر باشد و نرخ سود تسهیلات نیز به نحوی تعیین شود که یک حاشیه سود حدود ۴ درصدی برای بانک حاصل شود.
بنا بر اعلام اداره آمار بانک مرکزی، نرخ تورم سالانه ۱۵.۵ درصد و تورم نقطه به نقطه ۱۶.۵ درصد است.

گروه مپنا در هفتمین روز افت متوالی با کاهش ۱.۳ درصدی در قیمت پایانی بسته شده است. حجم معاملات امروز این نماد نسبت به میانگین یک ماه اخیر بسیار کمتر بوده و معامله‌گران حقوقی سهم ۷۴ درصدی از خرید سهام این شرکت را داشته‌اند.

تولیدکنندگان محصولات شیمیایی عمدتا افت داشته‌اند. طی داد و ستدهای امروز بیش از ۳.۴ میلیون سهم سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین مورد معامله قرار گرفته و موجب افت ۱.۳ درصدی این شرکت شده است. در حالیکه معاملات کم حجم هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و گسترش نفت و گاز پارسیان کاهش ۰.۱ درصدی ارزش این دو شرکت را رقم زده است. معاملات گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایران پررونق‌تر بوده و این شرکت ۱.۵ درصد رشد داشته است.

بیشتر تولیدکنندگان فرآورده‌های نفتی رشد داشته‌اند. پلایش نفت بندرعباس که تمام معاملات آن در سقف قیمت مجاز انجام شده، با صف خرید بسته شده است. شرکت‌های پالایش نفت تهران و  شیراز به جز دقایق ابتدایی گشایش بازار، با صف خرید هرچند کم حجم همراه بوده و هر دو نزدیک به ۵ درصد رشد داشته‌اند. ارزش سهام پالایش نفت اصفهان همچنان افزایش یافته و با ۳.۴ درصد رشد همراه بوده است.

به جز سایپا، تمامی خودروسازان رشد داشته‌اند. گرچه در دقایق انتهایی بازار با افزایش عرضه بیشتر خودروسازان در محدوده منفی معامله شده‌اند، اما با توجه به حجم بیشتر معاملات در محدوده مثبت، شاهد افزایش قیمت پایانی سهام این شرکت‌ها هستیم. در بین قطعه‌سازان، سایپا آذین برای هفتمین روز پیاپی رشد داشته و با صف خرید بسته شده است. همچنین محورسازان ایران خودرو  مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شده و در ادامه روند نزولی دو هفته گذشته، ۸ درصد افت کرده است.

بانکها برخی رشد و برخی افت داشته‌اند. بانک‌های صادرات و تجارت علی رغم آنکه آخرین معاملاتشان در محدوده منفی صورت گرفته، در قیمت پایانی به ترتیب ۰.۴ و ۰.۶ درصد رشد داشته‌اند. بانک ملت نیز با رشد ۱.۲ درصدی بسته شده است.

افست که در پی برگزاری مجامع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه و عمومی عادی به طور فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیأت مدیره، بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شده، بیش از ۲۴ درصد رشد داشته است. حجم معاملات امروز این شرکت نزدیک به نه برابر متوسط یک ماه اخیر است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از پیشنهاد اختصاص دو هزار میلیارد تومان از منابع هدفمندی یارانه‌ها به بخش صنعت در سال جاری خبر داده و گفته این یارانه در قالب سود تسهیلات جهت واحدهای تولیدی پرداخت خواهد شد.

در جلسه اخیر شورای رقابت، مقرر شده کارگروهی جهت بررسی فعالیت بورس اوراق بهادار در مرکز ملی رقابت تشکیل شود،در بازار سکه و ارز نرخ برابری دلار به ریال با اندکی کاهش به ۳۳۱۸ تومان رسیده و هر سکه بهار آزادی طرح جدید با ۰.۶ درصد کاهش، ۹۴۹ هزار تومان معامله می‌شود.

در میان تولیدکنندگان فلزات اساسی، ذوب آهن اصفهان با ۴.۹ درصد رشد و صف خرید بسته شده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که افزایش سرمایه این شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها قطعی شده و این شرکت در نظر دارد همزمان با برگزاری مجمع عمومی سالیانه (تا پایان تیرماه جاری) این افزایش سرمایه را انجام دهد. معاملات کم حجم فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران، به ترتیب موجب افت ۰.۸ و ۱.۱ درصدی ارزش آنها شده است.

برچسب ها

نظرات شما