ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۱۳
ناحیه منو


خلاصه اخبار مالی اقتصادی

رئیس فدرال رزرو خانم "جانت یلن" روز جمعه در صحبت های خود از مهیا شدن شرایط لازم برای افزایش نرخ بهره در نزدیک ترین زمان ممکن خبر داده است. به گفته وی، نشانه هایی مبنی ...

رئیس فدرال رزرو خانم “جانت یلن” روز جمعه در صحبت های خود از مهیا شدن شرایط لازم برای افزایش نرخ بهره در نزدیک ترین زمان ممکن خبر داده است. به گفته وی، نشانه هایی مبنی بر بهبود بازار کار و تورم در امریکا به چشم می خورد و نتیجتا، شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه سپتامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) به طور محسوسی بالا رفته است.

خلاصه اخبار مالی اقتصادی

با این حال، طی هفته پیش رو گزارش عصر جمعه اشتغال امریکا می تواند موید آن باشد که آیا زمان مناسب برای افزایش نرخ بهره فرا رسیده است یا نه. داده های مربوط به نرخ تورم و اشتغال از مهمترین گزارش های مورد توجه فدرال رزرو می باشند که تاثیر بسزایی در نحوه تصمیم گیری اعضای آن دارند. اعضای فدرال رزرو همواره در کنار گزارش های اقتصادی داخل امریکا توجه ویژه ای به وضعیت اقتصادهای تاثیرگذار آنسوی اقیانوس اطلس داشته اند. نگرانی از کاهش سرعت رشد اقتصادی چین و اروپا در کنار نابسامانی های بازارهای مالی عموما از عوامل بازدارنده افزایش نرخ بهره محسوب شده است.

نشست آتی فدرال رزرو چهارشنبه ۲۱ سپتامبر کمتر از یک ماه آینده برگزار خواهد شد. آخرین بار اعضای این نهاد حدود هشت ماه پیش در دسامبر ۲۰۱۵ رای به افزایش نرخ بهره برای نخستین بار طی ده سال گذشته دادند؛ اما از آن زمان تاکنون نرخ بهره در سطح ۰.۵ درصد حفظ شده است. نگرانی ها از وضعیت اقتصادی امریکا و جهان در کنار عواملی همچون خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (Brexit) بر این امر تاثیرگذار بوده اند.

هراس بازارهای کالایی از افزایش نرخ بهره

از ابتدای هفته گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره توسط مقام های ارشد فدرال رزرو افزایش ارزش دلار را به همراه داشته که با صحبت های خانم یلن در روز جمعه بر شدت آن افزوده شده است. شاخص دلار (DXY) که برابری دلار امریکا در مقابل شش ارز معتبر جهانی را نشان می دهد، با ۱.۱ درصد رشد به ۹۵.۶ واحد رسیده است. در نخستین واکنش ها به این مساله فشار زیادی بر قیمت جهانی طلا وارد شده به طوری که بهای هر اونس از فلز زرد با افت ۱.۸ درصدی به ۱۳۲۱ دلار و ۷ سنت رسیده است.

در بازار انرژی قیمت ها پس از سه هفته افت محسوسی داشته اند. بهای هر بشکه نفت اروپایی دریای شمال در حالی با افت ۱.۹ درصدی زیر مرز ۵۰ دلاری دادوستد شده که در آنسوی اقیانوس اطلس، بهای هر بشکه نفت خام سبک WTI با ۱.۸ درصد کاهش به ۴۷ دلار و ۶۴ سنت رسیده است. در کنار تقویت دلار، گزارش هایی مبنی بر تصمیم عراق در ارتباط با افزایش ۵ درصدی سطح تولید نفت خام خود (۱۵۰ هزار بشکه در روز) موجب افزایش فشار بر قیمت ها شده است. این موضوع در پی دستیابی به توافقی مابین دولت عراق با حکومت نیمه مختار کردستان در ارتباط با راه اندازی مجدد از خطوط لوله شمال عراق رخ داده است. این در شرایطی است که در هفته های اخیر صحبت های مقام های ارشد اوپک در خصوص دستیابی به توافق بین اعضا در نشست آتی به منظور تثبیت بازار بالا بوده و این مساله جهش قیمت ها در بازار انرژی را در پی داشته است.

عمده فلزات اساسی بر پایه دلار قیمت گذاری می گردند از اینرو تقویت دلار خبر خوشایندی برای آن محسوب نمی شود. بدین ترتیب طی هفته بورس فلزات لندن نیز شاهد افت قیمت ها بوده است. هر تن مس با افت قابل توجه ۳.۵ درصدی ۴۶۱۵ دلار و ۵ سنت قیمت گذاری شده که محدوده کمینه دو ماه اخیر است.

در حالیکه عمده فلزات دیگر نیز با افت همراه بوده اند، روی جز معدود فلزاتی بوده که با افزایش قیمت مواجه شده است. این موضوع در پی انتشار گزارش مرکز مطالعات بین المللی سرب و روی در روز سه شنبه بوده که حاکی از بهبود وضعیت عرضه و تقاضای فلز روی بوده است. براساس این گزارش طی نیمه نخست سال میلادی جاری حدود ۶.۳۵ میلیون تن روی در دنیا تولید شده که نسبت به سال قبل کاهش ۶.۷ درصدی نشان می دهد. در آنسو، میزان تقاضا طی این دوره ۶.۷۹ میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل ۰.۶ درصد افزایش داشته است. همانطور که مشخص است تقاضا برای این فلز حدود ۰.۴۴ میلیون تن بیش از عرضه بوده و موجب افزایش قیمت ها شده است.

قیمت هر تن سنگ آهن CFR چین تحویل یک ماهه نیز با افت ۲.۳ درصدی به ۵۸ دلار و ۳ سنت رسیده است. سردرگمی بازار در ارتباط با اجرای سیاست های حمایتی چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده مواد اولیه به افت بیشتر قیمت فلزات آهنی منجر شده است. قیمت این نوع فلزات به شدت تحت تاثیر سیاست های اقتصادی و عرضه و تقاضای چین قرار دارد.

گزارش های تازه از اقتصاد امریکا

فروش خانه های نوساز که ۱۰ درصد بازار مسکن امریکا را تشکیل می دهد به طور غیر منتظره ای افزایش داشته و از ۵۸۲ به ۶۵۴ هزار واحد در سال رسیده است. اما در آنسو، فروش خانه های موجود کاهش یافته و به ۵.۳۹ میلیون واحد در سال رسیده است.

روز پنج شنبه، وزارت بازرگانی آمار تقاضا برای کالاهای بادوام امریکا را منتشر کرده که از رشد قابل توجه ۴.۴ درصدی در ماه اوت نسبت به ماه قبل حکایت داشته است. سرعت رشد کمی بیش از تخمین کارشناسان بوده و نسبت به افت ماه قبل قابل توجه است. در عین حال، میزان تقاضا بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان نظیر حمل و نقل افت ۱.۵ درصدی را نشان داده که بیشترین میزان طی شش ماه اخیر بوده است.

برچسب ها

نظرات شما