ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۰۹
ناحیه منو


خلاصه اخبار مالی و اقتصادی

به گزارش اخبار مالی و اقتصادی حساب من در بازار ارز دلار تغییرات اندکی داشته و با 0.1 درصد رشد به 3498 تومان رسیده است. سکه بهار آزادی طرح جدید نیز همگام با نوسانات بهای ...

به گزارش اخبار مالی و اقتصادی حساب من در بازار ارز دلار تغییرات اندکی داشته و با ۰.۱ درصد رشد به ۳۴۹۸ تومان رسیده است. سکه بهار آزادی طرح جدید نیز همگام با نوسانات بهای جهانی طلا در اوایل هفته رشد داشته و به یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسیده اما در ادامه هفته با توجه به افت قابل ملاحظه بهای انس جهانی، قیمت سکه در بازار نیز کاهش یافته و در نهایت با افت ۰.۱ درصدی نسبت به آخرین قیمت‌های سه شنبه گذشته به یک میلیون و ۹۹ هزار تومان رسیده است.

همزمان با افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی، بانک ملی توسط بانک کارگشایی اقدام به حراج مجموعه‌ای از سکه‌های خود نموده است. این حراج عصر روزهای دوشنبه تا چهارشنبه هر هفته و تا اتمام مجموعه‌های طلا ادامه خواهد داشت.

 

  • آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی
  • رشد معاملات صکوک اسلامی
  • افزایش تولید نفت
  • اجرای طرح اصلاح نظام بانکی
  • افزایش صادرات گاز به ارمنستان

شاخص کل بورس نتوانسته روند رو به رشد دو هفته اخیر خود را ادامه دهد و طی هفته جاری دچار افت شده است. ارزش معاملات نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. معاملات هفته که با خبر آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی آغاز شده، افت قابل توجه شاخص کل را به همراه داشته و رشد اندک شاخص کل در سایر روزهای هفته تنها توانسته قسمتی از این افت را تعدیل نماید. هرچند افزایش تولید نفت خبری مثبت برای اقتصاد کشور است ولی مشکلات شبکه بانکی جهت دریافت وجه آن، تأثیر مثبت رشد صاردات نفت را تعدیل می‌کند. همچنین افت فروش میعانات گازی به علت کاهش نرخ‌های فروش می‌تواند کاهش رونق اقتصادی را به همراه داشته باشد.

از سویی دیگر دولت درصدد است با افزایش تسهیلات پرداختی به بنگاه‌های اقتصادی، موجب تقویت آنها گردد. در همین راستا و به منظور ساماندهی به تسهیلات اعطایی طی این هفته رییس جمهور طرح اصلاح نظام بانکی کشور را ابلاغ نموده تا نقش سیاست‌گذاری بانک مرکزی را افزایش دهد.

بازار سهام

 

شاخص کل بورس تهران طی هفته جاری ۰.۴ درصد افت کرده و به ۷۳۷۶۳ واحد رسیده است. شاخص کل هم وزن نیز ۰.۹ درصد افت داشته است. افت بیشتر شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل نشان دهنده افت بیشتر شرکت‌های کوچکتر بازار است.

ارزش کل معاملات این هفته به ۱۰۲۶ میلیارد تومان رسیده و میانگین ارزش معاملات روزانه نسبت به هفته گذشته ۱۲.۷ درصد افت را نشان می‌دهد. خودروسازان با سهم نزدیک به ۲۰ درصدی بیشتر ارزش معاملات را داشته‌اند.با این حال شاخص این گروه افت هفتگی ۶.۵درصدی را تجربه کرده است. صنایع آذرآب نیز علی رغم افت هفتگی ۴.۶ درصدی، در میان تمامی شرکت‌ها، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است.

توکا رنگ فولاد سپاهان که در آخرین روز هفته گذشته با صف خرید بسته شده، در تمامی روزهای هفته اخیر نیز با صف خرید به کار خود پایان داده و بازده هفتگی ۲۷.۴ درصدی را به ثبت رسانده است.

مپنا همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران حقوقی است و پس از بانک ملت بیشترین خرید خالص حقوقی‌ها در این هفته مربوط به سهام این شرکت بوده است. از سویی دیگر، کنتورسازی ایران که بیشترین فروش خالص حقوقی را داشته، افت ۱۰.۵ درصدی را ثبت کرده است. بدین ترتیب شاخص گروه ابزار پزشکی که تنها شامل نماد آکنتور است نیز با ۱۰.۵ درصد افت ضعیف‌ترین بازده هفتگی را در بین تمامی صنایع داشته است.

رییس سازمان بورس از رشد قابل توجه معاملات صکوک اسلامی در بازار سرمایه خبر داده است. به گفته وی ارزش بازار صکوک از ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته به ۲۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است و سرمایه‌گذاران خارجی علاقه‌مند به گنجاندن این اوراق در سبد سرمایه‌گذاری‌های خود هستند.

در هفته اخیر پذیره‌نویسی نخستین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در اوراق بهادار با درآمد ثابت (EFT) در بورس تهران با نماد پارند انجام شده است. موضوع فعالیت این صندوق، سرمایه‌گذاری در انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده‌ها و گواهی‌های سپرده بانکی است.

آتش‌سوزی در پتروشیمی بوعلی

در بزرگترین حادثه تاریخ صنعت پتروشیمی کشور در اواخر هفته گذشته دو مخزن ۲۵ هزار تنی در پتروشیمی بوعلی دچار آتش سوزی شده است. برآورد اولیه از خسارت وارده به پتروشیمی بوعلی توسط کارشناس بیمه حدود ۶۰ میلیون یورو تخمین زده شده اما هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس که مالکیت ۷۰ درصدی پتروشیمی بوعلی را در اختیار دارد خسارت وارده را بیشتر از مبلغ برآوردی کارشناسان بیمه می‌داند.

در همین رابطه مدیرعامل هلدینگ فارس اعلام کرده که با توجه به اینکه محصول آتش گرفته در پتروشیمی بوعلی قبلا هم سودآور نبوده، پس این حادثه هیچ تأثیری بر سود هر سهم فارس نخواهد داشت. ارزش سهام فارس در هفته جاری ۰.۹ درصد افت داشته است.

افزایش تسهیلات پرداختی بانک‌ها و طرح اصلاح نظام بانکی

به گزارش بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۲ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۴۸۹.۴ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۴۵.۷ درصد افزایش داشته است. همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۲ ماهه سال جاری مبلغ ۳۲۴.۵ هزار میلیارد ریال معادل ۶۶.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی می‌باشد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۴۳.۲ درصد افزایش داشته است.

به منظور افزایش و ساماندهی تسهیلات اعطایی در نظام بانکی کشور و با ابلاغ رسمی رییس جمهور، اجرای طرح اصلاح نظام بانکی و مالی کشور از روز یکشنبه آغاز شده است. مرحله اول برنامه اصلاح نظام بانکی و مالی کشور با هدف تقویت نقش نظارتی و سیاست‌گذاری بانک مرکزی، کاهش مطالبات غیرجاری، تبدیل بدهی‌های دولت به اوراق مالی اسلامی و افزایش سرمایه بانک‌ها تدوین شده است.

افزایش تولید نفت

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ششمین ماه سال جاری میلادی به ۳.۶۴۴ میلیون بشکه در روز رسیده که این رقم نسبت به ماه قبل از آن ۷۷.۸ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. همچنین متوسط تولید نفت ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی نیز ۳.۵۰۶ میلیون بشکه در روز بوده است که این رقم نسبت به متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ رشد ۶۶۶ هزار بشکه ای داشته است.

صنایع

هیأت تعیین و تثبیت قیمت‌های سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان با افزایش حداکثر ۹ درصدی قیمت انواع روغن نباتی موافقت کرده است. مبنای افزایش قیمت، نرخ مصوب سال ۹۲ است که از ابتدای مردادماه اجرایی خواهد شد.

به‌دنبال شکایت شرکت‌های فولاد اروپا، کمیسیون اروپا تحقیقات خود را در رابطه با ارزان فروشی آهن، فولاد و آلیاژهای آن توسط ایران، روسیه و سه کشور دیگر آغاز کرده است. در صورتی که شواهد نشان دهد که آهن و فولاد وارداتی به‌قیمت‌هایی زیر قیمت عادلانه بازار فروخته شده و به کسب و کار رقبای اروپایی آسیب زده است، اتحادیه اروپا می‌تواند تعرفه‌هایی را برای واردات این محصولات وضع نماید.

اقتصاد کلان

بنابر اعلام معاون وزیر صنعت، شورای اقتصاد نرخ سود اوراق مشارکت طرح‌های دولتی را ۱۸ درصد تعیین کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه صنعت کشور در سال جاری نیز با کاهش تقاضا مانند سال‌ گذشته روبه‌رو خواهد بود، گفته: به‌علت کاهش تقاضا ناشی از تأثیرات کاهش تورمی سال ۹۵ نیز صنایع کشور نمی‌توانند انتظار افزایش تقاضا در بازار داخلی داشته باشند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران از توافق با سازمان امور مالیاتی برای توقف پرداخت مالیات تسعیر نرخ ارز خبر داده است.

تجارت خارجی

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی با افت ۱۷ درصدی به ۹۳.۱ میلیون دلار رسیده است. بر اساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در ماه های ژانویه تا می امسال ۶۵.۵ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۴۱ درصدی داشته است. واردات امریکا از ایران در پنج ماهه نخست امسال نیز ۶/٢٧ میلیون دلار گزارش شده است. در مدت مشابه سال قبل واردات امریکا از ایران صفر بوده است.

وزیر صنعت روسیه اعلام کرده که سه کشور ایران هند و روسیه در حال تسهیل روابط گمرکی هستند و به زودی منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا ایجاد خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از انجام مذاکره با ارمنستان خبر داده و پیش بینی کرده که بتوان حجم صادرات گاز به این کشور را تا دو سال آینده تا سه برابر افزایش داد. در حال حاضر روزانه حدود یک میلیون متر مکعب گاز به ارمنستان صادر می‌شود که با توجه به برنامه ارمنستان برای ایجاد تأسیسات جدید در بخش ساخت خط انتقال نیروگاه و همچنین احداث نیروگاه جدید، این کشور تقاضای افزایش حجم قرارداد را کرده است.

برچسب ها

نظرات شما