ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۵۳
ناحیه منو


خلاصه ای از اقتصاد ایران و جهان

خلاصه ای از اقتصاد ایران و جهان • عدم کاهش نرخ سود بانکی • کاهش نرخ سپرده قانونی • تک رقمی شدن نرخ تورم • افزایش کارمزد تراکنش کارتخوان‌ها • اظهارات وزیر نفت در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها شاخص کل بورس تهران برای ششمین هفته ...

خلاصه ای از اقتصاد ایران و جهان

• عدم کاهش نرخ سود بانکی
• کاهش نرخ سپرده قانونی
• تک رقمی شدن نرخ تورم
• افزایش کارمزد تراکنش کارتخوان‌ها
• اظهارات وزیر نفت در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها

شاخص کل بورس تهران برای ششمین هفته پیاپی کاهش یافته و به کمینه دو ماه و نیم اخیر رسیده است. افت هفته اخیر در حالی رخ داده که کنگره امریکا محدودیت های تازه ای در خصوص صدور روادید کسانی که به ایران سفر کرده اند وضع کرده، هر چند که در ادامه وزیر خارجه امریکا طی نامه ای اطمینان داده که اجازه نخواهد داد این قانون مانعی برای منافع اقتصادی ایران ایجاد کند. در سمت متغیرهای اقتصاد کلان نرخ تورم نقطه به نقطه برای اولین بار در ۵ سال اخیر زیر مرز ۱۰ درصدی قرار گرفته؛ رویدادی که در کنار بالا بودن نرخ سود بانکی موجب کاهش رشد اقتصادی و کاهش رونق بازار سرمایه گشته است.

ارز و سکه
دلار با افت ۰.۳ درصدی به ۳۵۹۹ تومان رسیده و سکه بهار آزادی طرح جدید با رشد ۱.۲ درصدی ۹۲۷ هزار تومان معامله می شود.

بازار سهام
شاخص کل بورس تهران در هفته جاری ۱.۱۷ درصد افت داشته و به ۶۱۴۲۰.۷ واحد رسیده است. شاخص کل هم وزن اما کمتر از شاخص کل کاهش داشته و با ۰.۵ درصد افت در ۹۴۶۷.۵ واحد بسته شده است. این هفته نیز گروه ابزار پزشکی که از تک شرکت کنتور سازی، بزرگترین تولید کننده کنتور در کشور، تشکیل شده با ۲۳ درصد رشد بیشترین بازدهی را داشته است.
در میان شرکت ها بیمه رازی و کنتور سازی ایران بیشترین بازده هفتگی را ثبت کرده اند. بیمه رازی که در بازار توافقی فرابورس معامله می شود در معاملات روز شنبه پس از یک ماه معامله شده و ۸۱ درصد رشد داشته است. در سمت مقابل بیشترین کاهش قیمت به ترتیب در آبسال و سرمایه گذاری ساختمان ایران با ۲۱.۲ و ۱۵.۶ درصد اتفاق افتاده است.

سرمایه گذاری های سامان فرهنگیان و تدبیر فرهنگیان از چهارشنبه گذشته اقدام به خرید و افزایش سهم خود در ماشین سازی اراک کرده اند. فاراک بعد از پنج روز افت متوالی در آخرین روز کاری هفته با صف خرید بسته شده است.

محدودیت های تازه کنگره امریکا
رئیس جمهور امریکا با امضاء مصوبه کنگره، ورود افراد ۳۸ کشور جهان به امریکا که تا پیش از این بدون اخذ ویزا می توانستند به این کشور سفر کنند را در صورت سفر به ایران منوط به اخذ ویزا کرده است. این خبر واکنش بسیاری از مسئولین ایرانی را در پی داشته تا جایی که وزیر امور خارجه آن را مانعی جدی بر سر اجرای برجام دانسته است. در ادامه اما وزیر امور خارجه امریکا با ارسال نامه ای به وزیر امور خارجه ایران نوشته “ما به رفع تحریم‌ها بر طبق برجام کاملا متعهد هستیم و تغییرات جدید برای کسب روادید به هیچ وجه مانع ما نمی‌شود که تعهدات خود بر طبق برجام را اجرا کنیم.”

پس از این نامه معاون وزیر امور خارجه گفته، “در حقوق بین الملل تنها امضاء دو مقام برای یک کشور تعهد آور است، اول امضاء رئیس جمهور و بعد امضاء وزیر امور خارجه، نامه ای که آقای کری برای جمهوری اسلامی ارسال کردند در حکم یک تعهد حقوقی، رسمی و بین المللی است. معتقدیم با نامه دیروز کری به وزیر خارجه کشورمان جلوی تاثیرگذاری بر برجام گرفته شده است.”

اقتصاد کلان:
بانک مرکزی نسبت جدید سپرده های قانونی بانک ها را ابلاغ کرده است. بر این اساس نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری و موسسات اعتباری در دامنه ۱۰ تا ۱۳ درصد تعیین شده است. این تصمیم چندی پیش در راستای بسته رونق اقتصادی دولت گرفته شده بود و تازه ابلاغ شده است.

این هفته در خصوص بودجه سال آینده خبرهایی در رسانه ها منتشر شده است. وزیر اقتصاد این بودجه را انبساطی دانسته اما در عین حال از عدم افزایش هزینه های جاری خبر داده و گفته منابع تازه به سوی انجام امور زیربنایی کشور و تادیه بدهی‌های دولت خواهد رفت. همچنین بر اساس آخرین اخبار در بودجه سال آینده نفت ۴۰ دلار/بشکه و دلار ۲۹۹۷ تومان در نظر گرفته شده است. همچنین مسئولان وزارت نفت از افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای صادرات نفت همزمان با لغو تحریم ها سخن گفته اند. دلار مبادله ای در بودجه امسال به طور میانگین ۲۸۵۰ تومان در نظر گرفته شده بود اما در حال حاضر کمی بیش از ۳۰۰۰ تومان معامله می شود، متوسط سبد نفتی اوپک نیز در نه ماه گذشته ۵۰ دلار/بشکه بوده و صادرات نفت ایران نیز نزدیک به ۱.۱ میلیون بشکه در روز بوده است. به گفته رئیس جمهور بودجه عمرانی در سال آینده ۹۰ درصد افزایش خواهد داشت. همچنین قائم مقام سازمان امور مالیاتی گفته، نرخ مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه ۹۵ تغییری نخواهد کرد و ۹ درصد در نظر گرفته می شود.

کاهش قیمت نفت به کمینه های یازده سال گذشته نیز از عوامل تاثیر گذار در این هفته بوده است. افزایش نرخ بهره، افزایش دکلها و لغو ممنوعیت صادرات نفت امریکا و عدم کاهش سقف تولید اوپک باعث شد تا نفت افت قیمتی شدیدی را تجربه کند به طوری که نفت برنت دریای شمال تا ۳۶ دلار/بشکه معامله شده است.

به گفته وزیر اقتصاد با وجود کاهش نرخ تورم اما همچنان نرخ سود کاهش نیافته که دلیل آن نیز شرایط بازار منابع و وام دهی است؛ زیرا در بازار با اضافه تقاضا مواجه ایم، به همین دلیل نمی توانیم نرخ سود را کاهش دهیم. در جلسه شورای پول و اعتبار نیز با وجود تایید گزارش کاهش نرخ تسهیلات بین بانکی در خصوص کاهش نرخ سود تصمیم گیری نشد و این شورا نسبت به تداوم فعالیت تامین مالی ارزان قیمت توسط بانک مرکزی در بازار بین بانکی تاکید کرد.

براساس گزارش بانک مرکزی تسهیلات پرداختی کل بانک ها در هفت ماه نخست سال جاری با ۸.۹ هزار میلیارد تومان معادل ۵ درصد افزایش به ۱۸۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. در این میان تسهیلات به ترتیب به بخش های تامین سرمایه در گردش با ۶۲.۴ درصد، ایجاد بنگاه های کسب و کار با ۱۱.۱ درصد و خرید کالای شخصی با ۹.۱ درصد تخصیص یافته است.

افزایش کارمزد تراکنش کارتخوان‌ها
براساس بخشنامه بانک مرکزی، از اول دی ماه کارمزد تراکنش کارتخوان‌ها یک درصد و حداقل ۵۰ و حداکثر ۲۵۰ تومان از بانک پذیرنده اخذ می‌شود. پیش از این، این کارمزد معادل ۱ درصد و تا سقف ۲۰۰ تومان اخذ می شده است. این خبر مثبت شدن گروه رایانه و صف خرید برخی مثل کارت اعتباری ایران کیش، تجارت الکترونیک پارسیان و ایران ارقام را در پی داشته که رتاپ و رکیش با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شده و در روز بعد معاملات دیگر شرکت های گروه با رکود مواجه شده است.

تک رقمی شدن تورم نقطه به نقطه آذرماه برای اولین بار در پنج سال اخیر
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران تورم ماهانه آذرماه با ۰.۵ درصد افزایش به نسبت ماه قبل به ۱.۲ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه در این مدت ۰.۹ درصد کاهش داشته و به ۹.۹ درصد رسیده است. تورم سالانه نیز با ۰.۵ درصد کاهش ۱۳.۱ درصد اعلام شده است.

صنایع:
بر اساس خبری که در آغاز هفته منتشر شده در پی ابلاغیه سازمان حمایت همه کارخانه های لبنی در قبال افزایش ۱۰۰ تومانی خرید شیر از دامداران می توانند از اول دی ماه قیمت فرآورده های لبنی پرمصرف از جمله شیر، ماست و پنیر را تا ۶ درصد افزایش دهند. این خبر امیدواری به افزایش قیمت شیر خام و نزدیک شدن آن به قیمت ۱۴۴۰ تومان که چند ماهی است مصوب شده را در پی داشت اما اول دی ماه دبیر انجمن صنایع لبنی اعلام کرد، “بازار لبنیات بیش از این کشش بالا رفتن قیمت‌ها را ندارد و افزایش شش درصدی قیمت اقلام اصلی لبنیات اجرایی نشده است.” شاخص گروه مواد غذایی در این هفته ۰.۵ درصد افت داشته است.

به گفته مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیونی خرید به اضافه تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی جعاله مسکن از محل اوراق حق تقدم سه شنبه به شعب بانک مسکن ابلاغ شده است. براساس اعلام بانک مسکن نرخ سود اوراق ۶۰ میلیونی مسکن ۱۸.۵ درصد خواهد بود. این هفته شاخص گروه انبوه سازی ۵.۱ درصد و گروه کاشی و سرامیک نیز ۱.۱۵ درصد افت را تجربه کرده اند.

به گفته وزیر نفت، قیمت خوراک پتروشیمی ها به زودی اعلام خواهد شد. وی گفته “قیمت خوراکی تعیین می‌کنیم که ۱۰ سال بماند، ما کار را تمام کردیم و فقط باید آقای جهانگیری هم مستندات را بشنود و قیمت را تایید کند تا اعلام کنیم. به گفته وی بورس را نمی‌توانید با یک نرخ خوراک پتروشیمی سودده کنید، نمی‌شود که برای حفظ پتروشیمی مکررا نرخ خوراک را پایین بیاوریم.” تولیدکنندگان محصولات شیمیایی این هفته ۰.۶ درصد افت شاخص را ثبت کرده اند.

عرضه اولیه:
سه شنبه، ۱۰ درصد معادل ۱۱.۵ میلیون سهم از سهام شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران برای اولین بار در بازار دوم فرابورس به نرخ ۳۳۵ تومان عرضه شده است. محصول اصلی این شرکت کنسانتره روی می باشد.

این شرکت در آخرین برآورد سال مالی منتهی به اسفند ۹۴ به ازاء هر سهم ۶۲۷ ریال سود پیش بینی نموده و در شش ماه نخست سال ۵۸ درصد از این مبلغ را پوشش داده است. همچنین مقدار تولید، مقدار فروش و مبلغ حاصل از فروش این شرکت در شش ماه اول امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۸۲، ۹۷ و ۷۸ درصد افزایش یافته است.

اطلاعیه های کدال:
کنتورسازی ایران طی نامه ای اعلام کرده پیرو قرارداد مشارکتی که برای تولید، تامین، بازاریابی و فروش صندوق های فروشگاهی مورخ ۲۶ شهریور سال جاری منعقد گردیده بوده، پیش نویس قرارداد قطعی فروش تعدادی صندوق فروشگاهی مکانیزه برای سال ۱۳۹۴ الی ۱۳۹۸ آماده شده اما تا کنون نهایی نگردیده است. این شرکت پس از سه ماه و در پی برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده مبنی بر تقسیم سود نقدی در ۲۳ آبان ماه بازگشایی شده و از آن زمان تا کنون ۷۵ درصد بازده قیمتی داشته است. در تمام روزهای این هفته آکنتور با صف خرید بسته شده و شاخص گروه ابزار پزشکی که آکنتور تنها سهم این گروه است ۲۳ درصد بازده داشته است.

شرکت شیرین خراسان نیز اعلام کرده شهرداری مشهد از خرید زمین های این شرکت انصراف داده اما فروش زمین ها قطعی است و دیگر مشتریان در اولویت قرار می گیرند.

برچسب ها

نظرات شما