ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۳۹
ناحیه منو


خلاصه رویدادهای اقتصادی

خلاصه رویدادهای اقتصادی در مهمترین رویدادها شب چهارشنبه نشست بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو برگزار می گردد که تصمیمات اتخاذ شده برای بازارهای مالی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. سیاست های متناقض در دو ...

خلاصه رویدادهای اقتصادی

در مهمترین رویدادها شب چهارشنبه نشست بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو برگزار می گردد که تصمیمات اتخاذ شده برای بازارهای مالی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. سیاست های متناقض در دو سوی اقیانوس اطلس و گزارش های اقتصادی مهم خصوصا اشتغال هفته گذشته، بر تصمیم اعضای فدرال رزرو موثر خواهند بود. با این حال، به عقیده بسیاری از کارشناسان شانس افزایش نرخ بهره در این نشست کاهش یافته است. آخرین بار در نشست ماه دسامبر نرخ بهره هدف پس از حدود یک دهه افزایش یافته و بین ۰.۲۵ تا ۰.۵ درصد تعیین گردید. پیش از این نشست شاخص قیمت مصرف کننده امریکایی منتشر می شود که احتمالا نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد افت داشته است. گزارش های مربوط به بخش مسکن و شاخص اعتماد مصرف کننده به آینده اقتصادی از دیگر گزارش های مهم از امریکا می باشند. در اروپا، اعلام سیاست های پولی بریتانیا و نرخ بهره رسمی این کشور روز پنج شنبه اعلام می شود که می تواند واکنشی به سیاست های جدید پولی بانک مرکزی اروپا باشد.

اوایل هفته بهای جهانی سنگ آهن با جهش ۱۹ درصدی به بالای ۶۳ دلار به ازای هر تن رسیده که بیشترین میزان رشد روزانه از سال ۲۰۰۹ به اینسو بوده است؛ اما در ادامه هفته، با افزایش عرضه ها از سوی تولیدکنندگان بزرگ تعادل به بازار بازگشته و بخش عمده ای از رشد قیمت ها اصلاح شده است. جهش قیمت سنگ آهن در پی افزایش امیدواری ها به چشم انداز مصرف فولاد در چین و تمایل سیاست گذاران چینی به بهبود شرایط اقتصادی رخ داده تا سطح قیمت ها را به بالاترین میزان از ژوئن سال گذشته برساند. برخی تحلیلگران نیز تصمیم دولت چین برای محدود نمودن تولید فولاد در برخی مناطق این کشور را از دلایل تاثیر گذار دانسته اند. اواخر هفته گزارشی از سوی شرکت BHP Billiton بزرگترین شرکت معدنی جهان منتشر شده که جهش های قیمتی را برای بهبود تقاضای سنگ آهن و فولاد در چین کافی ندانسته است. بسیاری از تحلیلگران نیز از عدم وجود نشانه های بنیادی قوی درخصوص افزایش پایدار تقاضا خبر دادند تا بدین ترتیب در زمان بسته شدن بازارها، قیمت ها تنها کمی بالاتر از قیمت پایانی هفته قبل قرار بگیرند. بهای هر تن سنگ آهن ۶۲ درصد یک ماهه CFR چین در آخرین دادوستد ۵۱ دلار و ۶ سنت قیمت گذاری شده که تنها رشد ۰.۷ درصدی را نشان می دهد.

 

همزمان با افزایش قیمت جهانی سنگ آهن، قیمت جهانی فولاد نیز به طور محسوسی افزایش یافته است. قیمت بیلت صادراتی CFR چین به مقصد شرق آسیا با ثبت رشد هفتگی ۳.۵ درصدی به بالاتر از ۲۹۰ دلار به ازای هر تن رسیده است.  قیمت فولاد با آغاز سال ۲۰۱۶ روند رو به رشدی داشته برای نمونه؛ قیمت میلگرد از ابتدای سال جدید نزدیک به ۲۰ درصد رشد داشته است. در حال حاضر قیمت میلگرد صادراتی چین در حدود ۲۹۰ دلار به ازای هر تن قرار دارد که نزدیک به یک درصد بالاتر از هفته گذشته است. نمودار زیر روند صعودی قیمت بیلت را از ابتدای ماه فوریه در منطقه تانگشان چین نشان می دهد. این منطقه مهمترین مرکز فولادی چین به شمار می رود که معیاری برای سنجش میزان عرضه و تقاضای فولاد در این کشور است. برخی کارشناسان اقدامات دولت چین در محدود نمودن عرضه فولاد در این ناحیه به دلیل عوامل زیست محیطی را از عوامل موثر رشد قیمت ها قلمداد نموده اند.

 

با این حال در سمت فلزات غیر آهنی، عمده فلزات اساسی افت داشته اند. در بورس فلزات لندن، قیمت هر تن مس و آلومینیوم به ترتیب با ۰.۱ و ۳.۲ درصد کاهش به ۴۹۷۵.۵ و ۱۵۵۱.۵ دلار رسیده است. گزارش نا امید کننده از واردات چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده فلزات اساسی تاثیر منفی بر قیمت فلزات اساسی داشته است.

 

گزارش ضعیف تجارت خارجی چین
صبح سه شنبه گزارش مهم تراز تجاری چین منتشر شده که تصویر ضعیفی از وضعیت تجاری این کشور ترسیم کرده است. بر اساس این گزارش حجم واردات و صادرات در ماه فوریه به طور محسوسی افت داشته تا نیاز به محرک های اقتصادی بیشتر بیش از پیش احساس گردد. صادرات در ماه فوریه ۲۵.۴ درصد نسبت به سال قبل افت داشته که بیشترین افت از می ۲۰۰۹ به اینسو می باشد. واردات نیز که برای شانزدهمین ماه متوالی افت داشته؛ شاهد افت ۱۳.۸ درصدی بوده تا مازاد تجاری این کشور به ۳۲.۶ میلیارد دلار برسد که کمینه ۱۱ ماه اخیر است. هر چند تضعیف پایدار تجارت خارجی چین حاکی از افزایش فشارها بر شدت فعالیت های اقتصادی است اما در بررسی گزارش اخیر بایستی تاثیر تعطیلات سال نوی چینی طی ماه فوریه را نیز در نظر گرفت که شانس بهبود شرایط در ماه های آتی را کمی بالا می برد.

چین بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن دنیا به شمار می رود که روند واردات آن کانون توجه بسیاری از تاجران سنگ آهن دنیا است. گزارش اخیر تراز تجاری چین حاکی از رشد ۸.۳ درصدی حجم واردات سنگ آهن در ماه فوریه بوده که بالاتر از رشد ۴.۵ درصدی ماه ژانویه است و از بهبود نسبی تقاضای واقعی سنگ آهن از سوی فولادسازان چینی حکایت دارد؛ موضوعی که بر رشد قیمت ها از ابتدای سال جاری موثر بوده است. بدین ترتیب گزارش تراز تجاری چین در ماه های آتی نشان خواهد داد که آیا خریداران به بازار بازگشته اند یا بهبود شرایط موقتی بوده است.

 

کاهش سرعت رشد تولیدات صنعتی چین
گزارش دلسرد کننده از آمار تولیدات صنعتی چین، انتظارات کارشناسان درخصوص نیاز به محرک های اقتصادی بیشتر برای ممانعت از عمیق تر شدن رکود را بالا برده است. رشد تولیدات صنعتی چین در ماه فوریه نسبت به سال قبل ۵.۴ درصد اعلام شده که کمینه هفت سال اخیر است. این میزان رشد همچنین کمتر از پیش بینی ها و ۵.۹ درصد ماه ژانویه است. از ابتدای سال میلادی جدید از سرعت رشد تولیدات صنعتی چین کاسته شده که با توجه به همبستگی بالای آن با تولید ناخالص داخلی، میتواند تاثیر محرک های اقتصادی دولت چین برای ایجاد رونق اقتصادی کمرنگ کند. هرچند ضعف تقاضا برای محصولات چینی عامل تاثیرگذاری به شمار می رود اما مشابه گزارش تجارت خارجی نبایستی تاثیر تعطیلات سال نوی چینی در ماه فوریه را در نظر نگرفت.

 

تحول در سیاست پولی بانک مرکزی اروپا
بانک مرکزی اروپا در پایان نشست روز پنج شنبه خود اعلام کرده که برای ممانعت از تورم پایین و سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی حوزه یورو تدابیر حمایتی جدیدی را اتخاذ کرده است. براین اساس، نرخ بهره بانکی این نهاد از ۰.۰۵ درصد به صفر کاهش یافته و حجم بازخرید ماهانه اوراق قرضه از ۶۰ به ۸۰ میلیارد یورو افزایش پیدا کرده است. همچنین، نرخ بهره سپرده این نهاد از منفی ۰.۳ به منفی ۰.۴ درصد رسیده تا انگیزه بانک های اروپایی برای سپرده گذاری نزد این نهاد کمتر گردد. بدین ترتیب سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا با اتخاذ تدابیر جدید در صدد بالا رفتن حجم نقدینگی و ممانعت از رکود اقتصادی می باشند. افزایش میزان بازخرید اوراق قرضه نیز به منزله تزریق نقدینگی به بازار است که می تواند به افزایش تورم کمک نماید.

اعلام سیاست های جدید از سوی بانک مرکزی اروپا افزایش قیمت سهام در بورس های اروپایی را در پی داشته است. بازارهای سهام اروپا که از ابتدای هفته روند نزولی در پیش گرفته بودند روز پایانی هفته به طور محسوسی رشد داشته اند تا بخش قابل توجهی از افت روزهای قبل جبران گردد؛ برای نمونه شاخص DAX بورس فرانکفورت در زمان بسته شدن با رشد روزانه ۱.۵ درصدی تمام افت روزهای قبل را جبران کرده است.

 

انتظار جدید آژانس بین المللی انرژی از ثبات قیمت ها در سال جاری
آژانس بین المللی انرژی برآورد خود از تقاضای جهانی نفت در سال میلادی جاری را با افزایش ۲۰۰ هزار بشکه ای به ۹۵.۸ میلیون بشکه در روز افزایش داده است. از طرفی، کاهش سطح تولید در امریکا و سایر کشورهای نفتی به ثبات بیشتر قیمت ها کمک می کند. بنا به گزارش آژانس تولید نفت امریکا در سال ۲۰۱۶ روزانه ۵۳۰ هزار بشکه کاهش خواهد یافت. بدین ترتیب با کاهش سطح تولید و افزایش تقاضا در سال جاری توازن بیشتری در بازار انرژی ایجاد می گردد. به هر نحو، این گزارش موجب بالا رفتن تقاضا در بازار شده و بهای جهانی نفت خام رشد داشته است. بدین صورت که هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با رشد ۴.۳ درصدی بالای مرز ۴۰ دلاری قیمت گذاری شده است. در آنسوی اقیانوس اطلس، سرعت رشد قیمت ها بیشتر بوده به طوریکه هر بشکه نفت خام سبک امریکا با رشد ۷.۲ درصدی در ۳۸ دلار و ۵۰ سنت فروخته شده است.

برچسب ها

نظرات شما