ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۵۰
ناحیه منو


داستان ناتمام الحاق ایران به WTO

داستان ناتمام الحاق ایران بهWTO ولي‌اله افخمي‌راد با تشريح جزييات استراتژي دولت براي الحاق به سازمان تجارت جهاني از تشكيل تيمي «حقوقي- اقتصادي» براي بازنويسي رژيم تجاري ايران خبرداد و افزود: به نظر مي‌رسد با توجه ...

داستان ناتمام الحاق ایران بهWTO

ولی‌اله افخمی‌راد با تشریح جزییات استراتژی دولت برای الحاق به سازمان تجارت جهانی از تشکیل تیمی «حقوقی- اقتصادی» برای بازنویسی رژیم تجاری ایران خبرداد و افزود: به نظر می‌رسد با توجه به فضای مساعد بین‌المللی و عزم دولت برای الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت، بتوانیم ظرف ۴ سال آینده به این سازمان ملحق شویم اما به هرحال باید اصلاحاتی را نیز پیش از ورود به این سازمان در اقتصاد و تجارت خود صورت دهیم که مورد پذیرش اعضای سازمان جهانی تجارت است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر این اساس به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت تیمی متشکل از افراد اقتصاددان، حقوقدان و کارشناسان تجارت بین‌الملل تشکیل شده است تا گزارش رژیم تجاری ایران را به روز رسانی کرده و به نوعی براساس شرایط امروز، بازنویسی کنند. وی تصریح کرد: مجموعه سیاست‌ها و تدابیر دولت نشان می‌دهد کاملا برای الحاق به سازمان جهانی تجارت برنامه دارد و با جدیت کار را دنبال می‌کند، چراکه بر این باور است که الحاق به سازمان جهانی تجارت و رفتن به سمت تجارت با تمام کشورهای دنیا در چارچوب قواعد بین‌المللی، برای اقتصاد ایران یک الزام است. به گفته افخمی‌راد، دولت در الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت کاملا جدی است و همان‌طور که وزیر صنعت، معدن و تجارت هم تاکید دارد باید اقتصاد ایران را به سمتی پیش بریم که در فضای رقابتی بتواند با سایر کشورهای دنیا رقابت کند.
انحصار اقتصادی متناقض با عضویت در  WTO
هر چند معاون وزیر صنعت از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی طی ۴ سال خبر داده است، اما به گفته اسدالله عسگراولادی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران این فرآیند با روند فعلی به حداقل ۱۰ سال زمان نیاز دارد. عسگراولادی در گفت‌وگو با «تعادل» با اشاره به انحصار موجود در اقتصاد و نقش چشمگیر دولت در فعالیت‌های اقتصادی تصریح کرد: حجم سنگینی از معاملات در کشور ما توسط دولت انجام می‌شود که چنین موضوعی با الزامات الحاق ایران به WTO در تناقض است. وی با بیان اینکه ۷۲۰ سوال از دفتر سازمان تجارت جهانی در ارتباط با رژیم تجاری کشور مطرح شده است، اظهار کرد: تلاش مسوولان کشور بر این بود که همه سوالات را پاسخ دهد اما این جواب‌ها هنوز نتوانسته طرف مقابل را قانع کند از این‌رو فاصله زیادی با عضویت در WTO داریم.
عسگراولادی افزود: مشروط بر اینکه برخی اصلاحات اساسی صورت گیرد، الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی ۵ تا ۶ سال زمان نیاز دارد اما اگر با همین روند ادامه دهیم، الحاق ایران به WTO به حداقل ۱۰ سال زمان نیاز دارد.
 ایران پشت درهای  WTO
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تسریع عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی را نیازمند اراده ملی برای انطباق وضعیت اقتصادی کشور با WTO دانست و افزود: با این حال همه اعضای سازمان تجارت جهانی باید به عضویت ایران رای مثبت بدهند. هرچند کشورهای دوست زیادی وجود دارند اما کشورهای غیردوست به عضویت ایران در WTO رای مثبت نمی‌دهند و همین امر باعث می‌شود تا ایران پشت درهای سازمان تجارت جهانی بماند.
عسگراولادی بهبود روابط سیاسی و رفع تحریم‌ها را عاملی مثبت در تسریع عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی خواند و تصریح کرد: با این حال باید اصلاحات اساسی در برخی ساختارهای نادرست در کشور صورت پذیرد. به عنوان نمونه انحصارات باید در اقتصاد کشور شکسته شود و نقش دولت در فعالیت‌های تجاری کاهش یابد. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه برای عضویت ایران در WTO باید تعرفه‌های تبعیضی از میان برداشته شود، اظهار کرد: باید شرایط ورود کالا از تمام کشورها برابر باشد. یکسان‌سازی اقتصاد و جلوگیری از انحصاراتی که باعث ایجاد تبعیض می‌شود از دیگر مواردی است که برای الحاق کشور به سازمان تجارت جهانی ضروری به نظر می‌رسد.
آزادی اقتصادی برای بهبود روابط تجاری
رییس اتاق مشترک چین و ایران، آزادی اقتصادی و نقش پررنگ‌تر بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی را از عوامل موثر در بهبود روابط تجاری کشور قلمداد کرد و افزود: این موضوع در شرایط فعلی اقتصاد کشور عملی نیست. پروژه‌های مهم همچون سدسازی، ساخت پالایشگاه و نیروگاه، جاده‌سازی، بانکداری و… اغلب دولتی است.
عسگراولادی با بیان اینکه بیش از ۷۵درصد فعالیت‌های کلان اقتصادی توسط دولت اداره می‌شود، اظهار کرد: ساختار دولتی اقتصاد باید شکسته شود. این در حالی است که دولت خصوصی‌سازی را در حد تعارف نگه داشته است و به آن عینیت نمی‌بخشد.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه بدنه اقتصادی دولت‌های مختلف با خصوصی‌سازی میانه خوبی ندارد، تصریح کرد: در حالی که پول مردم و به‌طور کلی بخش خصوصی در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌شود، انتشار اوراق قرضه در اختیار دولت است.
 رفع تحریم‌ تسریع‌کننده الحاق به WTO
هرچند ساختار تجاری کشور در حال حاضر با مشکلات متعددی مواجه است اما به نظر می‌رسد طولانی شدن فرآیند الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی بیشتر دستخوش موانع سیاسی است.
در همین رابطه مهدی پورقاضی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه با رفع تحریم‌ها روند عضویت ایران به WTO تسریع می‌شود، اظهار کرد: مدیریت سازمان تجارت جهانی ایران را تحریم کرده است و مایل نیست کشورمان به عضویت این سازمان در بیاید. در این شرایط رفع تحریم‌ها و بهبود روابط سیاسی در تسریع روند الحاق ایران به WTO بسیار راهگشا خواهد بود. وی با بیان اینکه دولت اهتمام کافی را برای عضویت کشور در سازمان تجارت جهانی دارد، افزود: برخی عوامل جانبی که مهم‌ترین آنها شرایط سیاسی است، روند عضویت ایران را طولانی کرده است. با این حال اگر تحریم‌ها برداشته شود و روند امور تسریع شود، الحاق ایران به WTO حداقل به ۵ سال زمان نیاز دارد.
پورقاضی با اشاره به مسامحه در ارسال رژیم تجاری کشور به سازمان تجارت جهانی افزود: همین امر سبب شد تا طی سال‌ها رژیم تجاری کشور دستخوش تغییراتی شود. دو نرخی شدن ارز، تغییر تعرفه‌ها و تغییر شیوه قیمت‌گذاری‌ها از جمله تغییراتی است که طی این سال‌ها اتفاق افتاده است. بنابراین طبیعی است که باید در رژیم تجاری کشور بازنگری صورت گیرد. پورقاضی همچنین در تشریح عملکرد دولت در رسیدن به تورم تک رقمی، با مثبت ارزیابی کردن برخی سیاست‌های اقتصادی دولت افزود: اگر دولت سیاست‌های اقتصادی خوبی در پیش بگیرد و ارز را تک نرخی کند، این احتمال که به تورم تک رقمی برسیم، افزایش پیدا خواهد کرد.
وی با بیان اینکه هرچند از دولت یازدهم شاهد حرکت‌هایی بودیم که خلاف آزاد‌سازی اقتصادی است، اظهار کرد: دولت با اعمال برخی سیاست‌ها از جمله قیمت‌گذاری و عمل به شیوه دولت‌های قبلی، خلاف ادعاهای خود در مورد تک رقمی کردن تورم عمل کرد و این به کاهش تورم لطمه خواهد زد.

برچسب ها

نظرات شما