ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۱۸ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۱۲:۲۷
ناحیه منو


داعش از کجا پول تهیه می کند؟ جدیدترین اخبار داعش

داعش یا دولت اسلامی عراق وشام ربودن اروپایی‌ها برای اخذ غرامت تبدیل به یک کسب‌وکار جهانی برای این گروه شده که پشتوانه مالی عملیات آنها در سراسر جهان است. در حالی که دولت‌های اروپایی پرداخت ...

داعش یا دولت اسلامی عراق وشام ربودن اروپایی‌ها برای اخذ غرامت تبدیل به یک کسب‌وکار جهانی برای این گروه شده که پشتوانه مالی عملیات آنها در سراسر جهان است. در حالی که دولت‌های اروپایی پرداخت «باج» به نیروهای داعشی را انکار می‌کنند اما بررسی‌های نیویورک تایمز نشان داد که القاعده (و وابستگان مستقیمش) از سال ۲۰۰۸ به این سو حداقل ۱۲۵ میلیون دلار درآمد از آدم‌ربایی داشته‌اند که از این مبلغ فقط ۶۶ میلیون دلار در سال گذشته پرداخت شده است.

وزارت خزانه داری ایالات متحده مقدار این غرامت‌های پرداختی را در مجموع تا سال ۲۰۱۴ مبلغی بالغ بر ۱۶۵ میلیون دلار اعلام کرد. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، این پرداخت‌ها تقریبا به طور انحصاری از سوی دولت‌های اروپایی صورت گرفته که پول را از طریق شبکه‌ای از واسطه‌ها و گاه در پوشش کمک‌های توسعه‌ای پرداخت می‌کنند. «دیوید. اس. کوهن» معاون وزارت خزانه داری آمریکا برای تروریسم و اطلاعات مالی در یک سخنرانی در سال ۲۰۱۲ گفت:«آدم‌ربایی برای غرامتگیری و اخذ باج به مهم ترین منبع امروز تامین مالی برای تروریست‌ها تبدیل شده است». در حالی که در سال ۲۰۰۳ آدم ربایان به ازای هر گروگان ۲۰۰ هزار دلار دریافت کردند، اکنون اما آنها به ارقام ۱۰ میلیون دلاری رسیده‌اند؛ پولی که نفر دوم القاعده به تازگی آن را تشکیل دهنده بیش از نیمی از درآمدهای عملیاتی اش توصیف کرده است. «ناصر الوُحَیشی»، رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان نوشت: «ربودن گروگان‌ها غنیمتی آسان است که من آن را تجارتی سودآور و گنجی گرانبها توصیف می‌کنم.»

 داعش خودکفا شده است؟

فتح موصل در ژوئن ۲۰۱۴ نقطه عطفی برای این گروه بود چراکه این گروه توانست با سرقت از بانک‌ها ۴۲۹ میلیون دلار به دست آورد. «شولُو مارتین» در مقاله‌ای در گاردین به تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۱۴ می‌نویسد داعش در حال حاضر ۲ میلیارد دلار ثروت دارد و همین باعث شده که این گروه در زمره ثروتمندترین گروه‌های تروریستی قرار گیرد. بخشی از این مبلغ پس از فتح موصل و تخلیه بانک‌ها به دست آمد.


داعش ابتدا این گونه معرفی شد که از ادغام بین « دولت اسلامی » وابسته به شبکه القاعده که اکتبر سال ۲۰۰۶ میلادی به وجود آمد و گروه تکفیری مسلح در سوریه معروف به «جبهه النصره » تشکیل شده است اما این ادغام را که ابو بکر بغدادی یکی از رهبران « دولت اسلامی عراق » اعلام کرد به سرعت از سوی جبهه النصره تکذیب شد.

پس از گذشت دو ماه از این قضیه ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده دستور داد این ادغام ملغی شود اما بغدادی این روند را ادامه داد تا اینکه دولت اسلامی عراق و شام ( داعش ) به یکی از گروههای تروریستی اصلی تبدیل شد که در سوریه و عراق آدمکشی و ویرانگری می کند.

داعش حروف اختصاری « دولت اسلامی عراق و شام» است اما در مناطق تحت کنترل داعش در سوریه از نام « دولت» برای داعش استفاده می شود و هرکس از کلمه داعش استفاده کند هفتاد و پنج ضربه شلاق مجازات اوست.

داعش یک گروه مسلح تروریستی است که اندیشه سلفی جهادی ( تکفیری) را پیشه خود کرده است و هدف سازمان دهندگان داعش نیز بازگرداندن چیزی است که آنان آن را « خلافت اسلامی و اجرای شریعت» می نامند و عراق و سوریه نیز جولانگاه عملیات داعش است.

داعش از زمانی که در سوریه ظاهر شده درباره خاستگاه ، اقدامات، اهداف و ارتباطاتش جنجالهای طولانی را به وجود آورده و باعث شده است به محوری از محورهای مطالب مطبوعات و رسانه ها و تحلیلها و گزارشها تبدیل شود.

هویت و اهداف این گروه بنیادگرا و ارتباطات آن به علت اطلاعات متناقض در خصوص آن گم شده است.گروهی معتقدند داعش یکی از شاخه‌های القاعده در سوریه است.خبرآنلاین

برچسب ها

نظرات شما