ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۵۱
ناحیه منو


داغ ترین اخبار مالی هفته جاری

داغ ترین اخبار مالی هفته جاری این هفته در بخش مسکن امریکا نیز آمار نا امید کننده ای منتشر شده به طوری که آمار مربوط به صدور مجوزهای ساخت و فروش خانه های موجود، برخلاف انتظارات ...

داغ ترین اخبار مالی هفته جاری

این هفته در بخش مسکن امریکا نیز آمار نا امید کننده ای منتشر شده به طوری که آمار مربوط به صدور مجوزهای ساخت و فروش خانه های موجود، برخلاف انتظارات کاهش یافته اند و شروع به ساخت نیز بیش از انتظارات افت داشته است.

عدم افزایش نرخ بهره، افت هفتگی ۰.۷ درصدی شاخص دلار و تضعیف این ارز در برابر عمده ارزهای معتبر جهانی را در پی داشته گرچه که جمعه اندکی از افت طول هفته جبران شده است. با کاهش ارزش دلار طلا نیز در بیشینه قیمتی دو هفته اخیر به ۱۳۳۷.۶ دلار در هر اونس رسیده است.

در حوزه اتحادیه اروپا افزایش برخلاف انتظار شاخص PMI کارخانجات موجب شده تا تقویت یورو که با عدم افزایش نرخ بهره امریکا آغاز شده بود تشدید شده و در روز جمعه نیز ادامه داشته باشد تا یورو این هفته ۰.۶ درصد در برابر دلار تقویت شده و با ۱.۱۲۲۶ دلار برابری کند.

در بازار انرژی، نفت خام از اولین روز هفته همراه با خبر درگیری های نظامی در لیبی و احتمال توافق میان تولیدکنندگان بزرگ آن در نشست ۲۷ سپتامبر در الجزایر هفته صعودی را آغاز کرد. این روند با اعلام کاهش ذخایر نفتی ایالات متحده برای سومین هفته متوالی ادامه یافت و تضعیف دلار موجب سرعت گرفتن آن شد تا پنجشنبه قیمت نفت خام برنت دریای شمال به ۴۷.۶۵ دلار در هر بشکه برسد. با این وجود، تشکیک در توافق اولیه میان ایران و عربستان باعث شد تا جمعه نفت خام بخشی از افزایش هفته را اصلاح نموده و در آخر نفت برنت با ۰.۳ درصد افزایش هفتگی در ۴۵.۸۹ دلار در هر بشکه بسته شود. رشد هفتگی نفت خام سبک امریکا بیشتر بوده و با ۳.۴ درصد رشد به ۴۴.۴۸ دلار در هر بشکه رسیده تا تاثیر کاهش ذخایر نفتی امریکا در آن منطقه بیشتر مشخص شده باشد.

رشد تقاضا در بازار فلزات اساسی

در بازار فلزات اساسی نیز عدم افزایش نرخ بهره و در واقع تضعیف دلار مهمترین محرک تغییرات قیمت در هفته گذشته بوده به طوری که بجز سرب دیگر کالاها رشد قیمت ها را تجربه کرده اند. البته باید توجه داشت که در روزهای ابتدایی هفته و پیش از جلسه کمیته بازار آزاد بانک مرکزی امریکا نیز فلزات روزهای مثبتی را سپری کرده بودند که مهمترین عامل آن خبرهای مثبت از چین در خصوص ادامه روند یازده ماهه رشد قیمت مسکن در ماه آگوست و رشد بیش از ۱۰۰ درصدی وام دهی بانک های چینی در این ماه به نسبت ماه قبل از آن بوده که در هفته گذشته اعلام شده بود.

افزایش تقاضای اکثر فلزات در دنیا و بهبود وضعیت در چین موجب شده تا عمده فلزات از ابتدای سال ۲۰۱۶ روند صعودی در پیش داشته باشند. بر اساس اطلاعات ICSG (گروه مطالعات بین المللی مس) در نیمه اول سال ۲۰۱۶ به نسبت مدت مشابه سال قبل تولید مس کاتد در دنیا ۳ درصد رشد داشته در حالی که مصرف آن ۵ درصد افزایش یافته و ۲۵۲ هزار تن کمبود عرضه در این مدت وجود داشته است. بخش عمده افزایش تقاضا نیز مربوط به مصرف چین بوده به طوری که مصرف این کشور ۱۱ درصد رشد داشته است.

کمیته مطالعات بین المللی سرب و روی نیز اعلام کرده در هفت ماه نخست سال ۲۰۱۶ روی با ۱۷۴ هزار تن کسری عرضه و سرب با ۴۳ هزار تن مازاد عرضه روبرو بوده اند که کاهش قیمت سرب برخلاف دیگر فلزات اساسی در این هفته نیز نتیجه همین خبر بوده است.

بازارهای سهام نیز در بیشتر نقاط دنیا از جمله امریکا، اروپا و آسیا همراه با تضعیف دلار و رشد قیمت کالاها هفته مثبتی را پشت سر گذاشته اند. رشد قیمت کالاها موجب شده تا استقبال از سهام شرکت های نفتی و معدنی رشد داشته و به طبع آن شاخص بورس ها نیز رشد کنند گرچه که همچون نرخ برابری ارزها در برابر دلار در آخرین روز هفته برخلاف روند هفتگی بخشی از رشد را اصلاح کرده اند.

برچسب ها

نظرات شما