ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۴۷
ناحیه منو


درآمد حاصل از حج چقدر است ؟

درآمد حاصل از حج به این عربستان در سال جاری را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد. این در حالی است که سایت شبکه العربیه یک ماه پیش، درآمد حاصل از موسم حج امسال (بدون ...

درآمد حاصل از حج به این عربستان در سال جاری را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد. این در حالی است که سایت شبکه العربیه یک ماه پیش، درآمد حاصل از موسم حج امسال (بدون احتساب عمره) را ۳۲ میلیارد دلار عربستان (معادل ۸ ونیم میلیارد دلار) اعلام کرده بود.ده سال پیش، در سال ۲۰۰۴ میلادی درآمد عربستان از موسم حج برابر با ۵.۲ میلیارد ریال عربستان (معادل ۱.۳۸ میلیارد دلار) بود و بدین ترتیب ظرف مدت ده سال، سود عربستان شش برابر افزایش یافته است.

بیش از ۷ میلیون زائر از کشورهای مختلف هر سال بە شهرهای مقدس حجاز سفر می کنند. هر زائر حدود ۱۰ هزار دلار بابت انجام سفر حج بە عربستان هزینه می کند. بر اساس گزارش کمیسیون گردشگری عربستان، گردشگری، دومین صنعت پردرآمد عربستان است کە ۸ درصد از کل مشاغل موجود در این کشور را بە خود اختصاص داده است.بر اساس گزارش دیگری کە موسسه بین المللی بیزنس مانیتور منتشر کرده، تعداد اتاق های هتل های عربستان از ۲۵۰ هزار اتاق در سال ۲۰۱۱ بە ۳۴۳ هزار اتاق تا سال ۲۰۱۵ افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر ۲۰ درصد سود برای تمام سپرده‌های زائران (حج و عمره) تعلق می‌گیرد؛ اما تلاش می‌شود سود این سپرده‌ها متناسب شود. نگاه سازمان حج و زیارت این است که میزان سود سپرده‌ها بیشتر از میزان فعلی و مطابق با سود سپرده‌های بلندمدت در بانک‌ها شود. برای همین، پس از موسوم حج نتایج جلسات کارشناسی در این زمینه را با رییس بانک مرکزی مطرح می‌کنیم تا به تصمیم‌گیری قطعی برسیم.سود سپرده‌های حج و عمره از جمله مسائل غیرشفافی بوده که دو سال پیش و به‌دنبال تغییراتی که در نظام پرداخت سودهای بانکی ایجاد شد و اعتراض مسوولان سازمان حج و زیارت را برای واقعی کردن سود سپرده‌های حج و عمره برانگیخت، علنی شد. تا آن زمان، بانک‌ها سپرده‌های حج و عمره را با وجود آن‌که گاه بیش از ۱۰ سال نزدشان بود، بلندمدت به‌شمار نمی‌آوردند و سود کمتری را (در حد ۷ درصد) درنظر می گرفتند.

به‌دنبال طرح شدن اعتراض‌هایی به این موضوع، بانک‌ها سود ۱۷ تا ۲۰ درصد را برای این سپرده‌ها در نظر گرفتند و اکنون این سود ۲۰ درصد است؛ ولی همچنان با نرخ واقعی سود سپرده‌های بلندمدت که تا به حال (شهریورماه امسال) ۲۷ درصد بوده، اختلاف دارد و مردم در انتظار تصمیمات مسئولین در این زمینه هستند.

برچسب ها

نظرات شما

  شهریار می گوید :

  جالب بود

  سینا می گوید :

  خوش به حال دولت ومردم عربستان با این درامد

  رویا می گوید :

  مردم فقط به رفتن به حج فکرمکنند کاری به سود ندارند

  علیرضا می گوید :

  باز جای شکر دارد که همین بیست درصد سود را بانکهامیدن