ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۲۰
ناحیه منو


درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش دوم)

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش دوم)همانطور که در مقاله درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش اول) مطالعه نمودید، با انجام روشی بسیار ساده می توانید محدود ...

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش دوم)

همانطور که در مقاله درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش اول) مطالعه نمودید، با انجام روشی بسیار ساده می توانید محدود بودن بودجه و اهمیت کار کردن برای بدست آوردن پول را به فرزند کم سن و سالتان بیاموزید. در این مطلب درس های دیگری برای آموزش رفتار درست با پول را بیان می کنیم.

 

درس دوم: درست خرج کردن

بسیاری از والدین به دلیل درآمد مناسبی که دارند یا به سبب علاقه بسیار به فرزندشان، مبالغ زیادی پول در اختیار کودک کم سن خود قرار می دهند یا هر زمان که فرزندان از آنان طلب پول نماید، بدون چون و چرا این مبلغ را به وی پرداخت می کنند. اگر شما نیز جزء چنین اولیایی هستید، باید بدانید که اگرچه هدف اصلی شما فراهم نمودن آسایش برای فرزندتان است و تمایل دارید فرزندتان به هرچه اراده می کند برسد، اما با پرداخت بدون حساب و کتاب پول به او، وی را از آموختن روش صحیح خرج کردن پول توجیبی اش محروم می کنید. همین امر در آینده سبب می شود فرزندتان قدرت مدیریت درآمد خود را نداشته باشد و به آن دسته افرادی تبدیل شود که از اواسط ماه حقوق کم می آورند.

تنها کافی است یک مرتبه فرزندتان تمام پول توجیبی اش را برای خرید تنقلات یا بازی های رایانه ای خرج کند و با معضل بی پولی مواجه شود تا بیاموزد که در آینده باید بودجه ای که به آن دسترسی دارد را حساب شده خرج کند. بهتر است پول توجیبی فرزندتان در سال های آغازین، به صورت هفتگی پرداخت شود تا اگر تمامی آن را خرج یا گم کرد، مدت زمان کمتری از بی پولی رنج ببرد.

 

درس سوم: چگونه پس انداز کند

پدر و مادرهای بسیاری هستند که به دلیل علاقه فراوان به فرزند خود یا به علت آنکه خودشان کودکی مناسبی نداشته اند، هر آنچه کودک طلب می کند را برای وی خریداری می نمایند. اگر شما نیز چنین عمل می نمایید باید بدانید که با این کار علاوه بر آنکه به زودی همه چیز نزد فرزندتان بی ارزش شده و از هیچ چیز لذت نمی برد، فرصت یادگیری پس انداز کردن را نیز از وی دریغ خواهید نمود.

برای آنکه به فرزندتان بیاموزید چطور پس انداز کند، دفعه بعدی که از شما وسیله ای درخواست کرد از وی بخواهید خودش بخشی از پول آن را پرداخت نماید. با صبر و حوصله مقدار پول توجیبی و مقدار پولی که برای رفت و آمد، خرید خوراکی در مدرسه و… باید خرج کند را برایش محاسبه نمایید و به او راهکارهایی نشان دهید که بتواند مقداری پول پس انداز کند. مثلا اگر برای مسیر کوتاهی از اتوبوس استفاده می کند، به او بگویید که با پیاده رفتن این مسیر کوتاه می تواند چه مقدار پول پس انداز نماید. یا اگر بجای خرید خوراکی از بوفه مدرسه، از منزل با خود ساندویچ نان و پنیربه همراه ببرد، چه مقدارپول پس انداز خواهد نمود.

با این روش علاوه بر آنکه راهکار منطقی برای پس انداز کردن را به فرزندتان آموخته اید، به وی اجازه خواهید داد تا با پرداخت بخشی از پول وسیله مورد نظر خود، احساس رضایت و غرور نموده و قدر آن وسیله را بیشتر بداند.

در مقالات آینده با درس هایی جدید برای فرزندتان با ما همراه باشید.

برچسب ها

نظرات شما