ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۱۱
ناحیه منو


درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش سوم)

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش سوم) همانطور که در مقالات درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش اول و دوم) مطالعه نمودید، آموزش مسائل اقتصادی از سنین پایین ...

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش سوم)

 

همانطور که در مقالات درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش اول و دوم) مطالعه نمودید، آموزش مسائل اقتصادی از سنین پایین به کودکان بسیار مهم است و می تواند آینده اقتصادی فرزندان را تحت تاثیر قرار دهد.

در بخش های پیشین در رابطه با آموزش مدیریت مالی، خرج کردن صحیح پول و ارائه راه های عملی برای پس انداز پول به کودکان توضیحاتی دادیم. در ادامه راهکارهای دیگری برای آموزش مسال اقتصادی به کودکان به شما خواننده گرامی نشان خواهیم داد و امیدواریم از این طریق در تربیت نسلی دور اندیش و آینده نگر در مسائل اقتصادی مفید عمل کرده باشیم.

 

درس سوم: بی دلیل پول خرج نکردن

بچه ها آگاهی کافی و تجربه اقتصادی مناسبی ندارند و بسیاری از آنان ممکن است پول توجیبی خود را در طی چند روز پس از دریافت آن خرج کرده و سپس از کافی نبودن پول خود شکایت کنند.پیش از آنکه دوباره دست در جیب خود کرده و مبلغی پول به فرزند خود بپردازید، بهتر است او را در ۲۰ سال آینده تصور کنید که همیشه از حقوق خود ناراضی است و دخل و خرجش با یکدیگر مطابقت ندارد.

برای جلوگیری از تکرار این اشتباه، یعنی خرج کردن سریع و بی حساب و کتاب پول توسط فرزندتان، بار دیگر که قصد پرداخت پول توجیبی به او را دارید، خیلی منطقی برای او محاسبه کنید که با پول خود در طول هفته و یا یک ماه باید چه هزینه هایی را بپردازد. این هزینه ها را روی کاغذ بنویسید و به او نشان دهید که مقدار پل تو جیبی در نظر گرفته شده برای فرزندتان کافی و کمی بیشتر از حد لزوم است. به او توضیح دهید که برای خرید کردن نباید شتاب زده عمل کند. بلکه پیش از خرید هر خوراکی یا وسیله ای باید به خوبی فکر کند و از ولخرجی بپرهیزد. مثلا اگر از خانه با خود خوراکی به مدرسه برده است، نباید از بوفه مدرسه خرید کند تا دچار بهران مالی نشود. همچنین به او بیاموزید که برای خرید هر وسیله ای باید قیمت آن را از چند مغازه بپرسد و از مغازه ای که همان جنس را به قیمت ارزان تر می فروشد، خرید نماید تا از این طریق بتواند در مخارج خود صرفه جویی نموده و کمی پس انداز داشته باشد.

می توانید برای کمک به سامان دهی اوضاع مالی کودک و همچنین ایجاد انگیزه در او، برایش یک دفترچه تهیه کنید تا حساب ها و مخارجش را در آن بنویسد و مدیریت نماید یا برای جذاب تر شدن کار، برایش در رایانه یک فایل اکسل باز کنید تا پرداخت ها، علل خرید و میزان پس اندازش را در آن وارد کند. بدین ترتیب هم کودکتان بر اوضاع مالی خویش مسلط تر شده و حساب مخارج خود را خواهد داشت و هم اینکه شما به عنوان ولی او می توانید بر تمامی مخارج فرزندتان نظارت داشته باشید. همچنین دفعه بعدی که فرزندتان از کافی نبودن پول توجیبی اش شکایت کرد، با استناد به همین دفتر می توانید اشتباهات مالی فرزندتان را به او گوشزد نمایید.

برچسب ها

نظرات شما