ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۴۰
ناحیه منو


درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش چهارم)

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش چهارم) در سه بخش اول مقاله درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان، به بیان روش هایی برای آموزش نکات ساده اقتصادی به کودک، ...

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش چهارم)

 

در سه بخش اول مقاله درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان، به بیان روش هایی برای آموزش نکات ساده اقتصادی به کودک، توسط اولیا پرداختیم. در این مطلب نیز قصد داریم والدین را با ایده هایی ساده و کاربردی برای آموزش مسائل اقتصادی به کودک آشنا نماییم.

 

درس چهارم: پس انداز کردن

همانطور که بارها و بارها در همین سایت نوشته ایم، پس انداز، هرچند اندک باشد، در زندگی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. پس انداز اندوخته ای برای روز مبادا و شرایط پیش بینی نشده مالی است. بعلاوه همین پس اندازهای کم در آینده می تواند بخشی از هزینه خرید منزل، اتوموبیل، لپ تاپ، لوازم خانه و… را پوشش دهد. بنابراین بسیار مهم است که فرزند خود را از کودکی به پس انداز کردن عادت دهید.

برای این کار می توانید زمانی که فرزندتان تقاضای خرید یک وسیله غیر ضروری را از شما نمود، از او بخواهید برای خرید این وسیله پول پس انداز کند و تمامی یا بخشی از هزینه خرید آن را خودش بپردازد.

مثلا اگر فرزندتان به یک جا مدادی، عروسک یا اسباب بازی خاص علاقه دارد، او را تشویق به پس انداز کردن نمایید و هنگامی که پول کافی را جمع آوری نمود، اورا به فروشگاه برده و اجازه بدهید خودش با دقت وسیله مورد نظر را به خوبی ارزیابی کرده و انتخاب نماید و مانند یک بزرگسال، خودش پول کالا را به فروشنده پرداخت نماید. اینگونه کودکتان لذت پس انداز و خرید را خواهد چشید و قدر آنچه با صبر، زحمت و جمع آوری پول های خودش خریده را بیشتر خواهد دانست.

 

درس پنجم: افزایش پس انداز

حال که کودکتان پس انداز کردن را آموخته، برای او اهدافی بلند مدت تر و ارزشمندتر از خرید یک اسباب بازی تعیین نمایید. مثلا او را تشویق کنید که با جمع آوری پول هایش به مدت زمان طولانی تر، برای خودش یک زنجیر طلای نازک بخرد.

سپس باید راه های افزایش پس انداز را با زبان ساده به فرزندتان توضیح دهید. مثلا می توانید برای او توضیح دهید که اگر پول هایش را در یک حساب پس انداز بلند مدت قرار دهد مقداری سود به آن تعلق خواهد گرفت. یا حتی انواع متفاوت حساب های بانکی و تفاوت ها و مزایای هر یک را به شکل بسیار ساده برای فرزندتان بازگو کرده و از او بخواهید خودش با ارائه دلایل منطقی انتخاب کند کدام حساب بانکی برایش مناسب تر است. به یاد آورید که بسیاری از ما تا رسیدن به سن قانونی و باز کردن یک حساب بانکی، هیچ اطلاعاتی در مورد سود بانکی و شرایط باز کردن انواع حساب ها نداشتیم. پس این آموزش ها می تواند زندگی و تصمیمات آینده فرزندتان را برایش ساده تر نموده، او را از ارتکاب خطاهای اقتصادی مصون نگاه دارد.

بهتر است پس از باز کردن حساب بانکی برای فرزندتان، دفترچه حساب پس انداز را به وی نشان دهید تا بداند که پول هایش در بانک در امان است. همچنین هرگاه مبلغی به پس اندازهای او اضافه شد، پیامک های بانک را به فرزندتان نشان دهید تا از افزایش اندوخته خود شاد شده و به ادامه هدفش دلگرم شود.

برچسب ها

نظرات شما