ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۴۶
ناحیه منو


درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش پنجم)

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش پنجم) در مقالات پیشین از مجموعه مقالات درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان، به طور مفصل در خصوص اهمیت آموزش مسائل اقتصادی به ...

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش پنجم)

 

در مقالات پیشین از مجموعه مقالات درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان، به طور مفصل در خصوص اهمیت آموزش مسائل اقتصادی به فرزندان و تاثیر آموزش نکاتی همچون پس انداز نمودن، مدیریت مخارج، آشنایی با کسب درآمد، افزایش پس انداز و امثال این موارد بحث کردیم. در ادامه و در بخش پایانی این آموزش ها قصد داریم دو نکته جدید را به کودکان بیاموزیم تا نسل آینده از لحاظ مالی و اقتصادی دچار تنش های کمتری باشند.

 

درس ششم: اسیر تبلیغات نشدن

کودکان کم تجربه و زود باورند و هر آنچه در تبلیغات خوش آب و رنگ بیان می شود را به سادگی باور می نمایند. مثلا اگر یک شرکت تولید کنند پفک نمکی در تبلیغات خود نشان دهد که به طور تصادفی و شانسی از داخل بسته های پفک اسباب بازی های گران قیمت و جذابی مثل ماشین کنترلی و عروسک خارج می شود، بسیاری از کودکان فریب این تبلیغ را خورده و ممکن است تمامی پول توجیبی خود را برای خرید این محصول و پیدا کردن اسباب بازی مورد نظرشان خرج نمایند. بسیاری از ما به خاطر می آوریم که در دوران کودکی همکلاسی ها یا حتی خودمان، شیفته خرید تخم مرغ های شانسی بودیم که معمولا اسباب بازی ارزنده ای از آن خارج نمی شد.

لازم است برای فرزند خود توضیح دهید که آنچه در تبلیغات بیان می شود، ممکن است بزرگنمایی یا دروغ باشد و تولید کنندگان صرفا به فروش محصولات خود می اندیشند. بنابراین برای خرید هر کالایی باید خودش به خوبی تحقیق کند و فریب تعریف و تمجید فروشنده یا مبلغان را نخورد.

 

درس هفتم: بخشنده بودن

بخشش جزیی از زندگی همه ما انسان ها است و هر فرد با توجه به داشته های خود، به فرد نیازمند کمک می کند. انسان بخشنده می تواند غذای خود را با دیگری تقسیم کند، به کودکان بی بضاعت به رایگان خواندن و نوشتن بیاموزد یا آنکه بخشی از مال و دارایی خود را به دیگران ببخشد.

اگر از کودکی بخشیدن پول را به فرزند خود بیاموزید، امکان آنکه کودکتان در آینده به فردی خسیس تبدیل شود شود بسیار کم خواهد شد. بعلاوه اگر فرزندتان از محرومیت و نیاز بخشی از مردم جامعه با خبر باشد، عاداتی چون ولخرجی از وی کمتر سر خواهد زد.

در مورد اهدای پول به افراد نیازمند، دلیل نیاز این افراد (بیماری، حوادث و بلایای طبیعی، از دست دادن سرپرست خانوار و…) و اینکه بخشش کاری خدا پسندانه است، با فرزند خود صحبت نمایید. به او بگویید که نفس عمل دهش و بخشش مهم است و مبلغ پرداختی، هرچند اندک باشد، ارزشمند است.

در پایان انواع راه های اهدای پول به نیازمندان و اینکه در عین شفقت و بخشندگی نباید تمام پول توجیبی و پس اندازش را به دیگران ببخشد را برای فرزندتان بازگو کرده و در مورد متکدیان و شیادان به او هشدار دهید. می توانید برای فرزندتان قلک های جداگانه ای مخصوص پس انداز و خیریه تهیه نمایید تا کودک رفته رفته مدیریت منابع مالی و چگونگی تقسیم پول توجیبی برای مخارج خودش، پس انداز و خیریه را بیاموزد و تحت تاثیر دل مهربن کودکانه اش تمامی پول تو جیبی و پس انداز خود را به یکباره صرف امور خیریه نکند.

برچسب ها

نظرات شما